Predsednik Skupštine grada Niša još nije zakazao vanrednu sednicu na kojoj bi se razmatrala njegova smena, već je opoziciji poslao "obaveštenje" 1IOgor Novaković; Foto Radule Perišić/ATAImages

Predsednik Skupštine grada Niša Igor Novaković, čiju smenu opozicija traži na vanrednoj sednici zbog „nedostojnosti“, još nije zakazao sednicu, već je predlagačima dostavio „obaveštenje“ da u što kraćem roku „usklade predloženi dnevni red i predloge tačaka“ sa skupštinskim Polovnikom.

Novaković, koji je i čelnik niških socijalista, u obaveštenju „predlagačima vanredne sednice“ navodi da predlog za njegovo razrešenje „nije izrađen u skladu sa članom 116. Poslovnika Skupštine grada, s obzirom da „ne sadrži sve elemente“ propisane Poslovnikom u pogledu forme, i „mora biti obrazložen“.

Prema navodima Novakovića, i predlog opozicije za osnivanje Anketne komisije radi utvrđivanja činjenjenica, okolnosti i odgovornosti nosilaca izvršne vlasti u trošenju prošlogodišnjeg gradskog budžeta „nije u skladu“ sa članom 127. ovog Poslovnika, jer „nije podnet od strane ovlašćenog predlagača, odborničke grupe“.

Takođe, predlogom o obrazovanju te Anketne komisije nije predviđen njen sastav, odnosno nisu navedena imena članova, konstatovao je.

Predsednik Skupštine grada Niša još nije zakazao vanrednu sednicu na kojoj bi se razmatrala njegova smena, već je opoziciji poslao "obaveštenje" 2
Obaveštenje: Opozicija Niša

On je odbio da uvrsti u dnevni red „razmatranje predloga za trajnu zabranu dodele istražnih prava za geološka istraživanja i rudarenje“ kod Niške Banje, u neposrednoj blizini izvorišta „Studena“, sa kojeg se značajan deo Niša snabdeva pijaćom vodom, kao i Specijalnih rezervata prirode Suva planina i Jelašnička klisura i Parka prirode Sićevačka klisura, jer „nije u nadležnosti jedinice lokalne samouprave“.

Prema njegovom obaveštenju, nesporna je jedino predložena tačka dnevnog reda da se razmatra negativni izveštaj Državne revizorske institucije o načinu trošenja gradskog budžeta za prošlu godinu.

Novaković je prethodno njavio da će zakazati vanrednu sednicu Skupštine i da „nema problem sa tim“, navodeći da to mora da učini po zakonu.

Predsednik Skupštine grada Niša još nije zakazao vanrednu sednicu na kojoj bi se razmatrala njegova smena, već je opoziciji poslao "obaveštenje" 3
Skupština grada Niša: Foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ)

Prema poslovniku Skupštine grada, predsednik Skupštine je dužan da sazove sednicu na pisani zahtev gradonačelnika, Gradskog veća ili jedne trećine odbornika u roku od sedam dana od dana podnošenja zahteva.

Opozicija je podnela zahtev za održavanje vanredne sednice 28. oktobra.

Potpisalo ga je 28 od 30 odbornika koji deluju ili se deklarišu kao opozicija. Nisu ga potpisali Oliver Paunović i Milena Vakić Paunović, koji su nedavno napustili grupu građana „Dr Dragan Milić“, uz tvrdnju da „ostaju opozicija“.

Skupština grada ima 61 odbornika.

Novaković je ranije za portal Glas juga kazao da mu „ne pada na pamet“ da podnese ostavku, koju je opozicija zatražila pre nego što je podnela zahtev za održavanje vanredne sednice, jer je „sve vreme vodio sednice po zakonu, Statutu grada i Poslovniku“.

“Očigledno je da se radi o političkoj farsi u kojoj opozicija pokušava da prikupi jeftine političke poene. Povući ću se samo kada osetim da je vreme za to. Kada mi se smuči bavljenje politikom, učiniću to sam, ali sigurno me neće naterati manjina. Ja predstavljam većinsku volju građana Niša”, rekao je on.

Dodao je da ga ne interesuje mišljenje opozicije o njegovom radu, već isključivo mišljenje građana.

„Da me zanima mišljenje opozicije o tome da li sam dobro vodio sednice Skupštine ili ne ja bih otvorio knjigu utisaka za opoziciju, ali me ne zanima“, rekao je.

Poručio je da „neće dozvoliti da se naruši integritet Skupštine ili njegov autoritet u njoj“.

„Imam dovoljno samopouzdanja da postupim u skladu sa zakonom i poslovnikom… Skupština grada Niša je mesto za ozbiljne ljude. Neću dozvoliti bahato ponašanje ili cirkus u Skupštini“, rekao je.

Novaković je takođe najavio da verovatno neće biti direktnog televizijskog prenosa ove vanredne sednice jer su, kako je obrazložio, rebalansom budžeta „predviđena sredstva samo za TV prenose redovnih sednica“.

Kazao je da postoji mogućnost da se vanredna sednica prenosi na veb- sajtu Skupštine grada, jer „mi moramo da obezbedimo transparentnost“.

Predstavnici opozicije su ocenili da bi takva odluka predstavljala „cenzuru“,“paničan strah da javnost sazna za marifetluke vlasti“ i „još jednu u nizu skandaloznih odluka nametnutog, oktroisanog, uzurpatorskog rukovodstva grada“.

Odbornica opozicione odborničke grupe „Biramo Niš“ Tamara Milenković Kerković je kazala da bi u tom slučaju skupštinska sednica možda trebalo da se održi ispred zgrade Skupštine grada, uz prisustvo građana, ili ispred televizije „Bela mi“, koja je plaćena iz budžeta za direktne prenose.

 

Zašto opozicija traži ostavku Novakovića i kako je on izabran

Predstavnici opozicije su nedavno zatražili da Novaković u roku od pet dana podnese ostavku, a kako to nije učinio, zatražila je njegovo razrešenje na vanrednoj sednici.

Zamerili su mu neprimereno vođenje sednica, vređanje opozicije, nezavisnih medija i nevladinih aktivista i „sukob interesa“ pri odlučivanju o isplati zaostalih zarada bivšim radnicima propalih društvenih preduzeća, među kojima je i Niteks.

Nakon objavljivanja spiska bivših radnika koji potražuju neisplaćene zarade koji je izradila Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, a na kojem se zbog neažuriranja greškom našlo i njegovo i ime njegovog oca,

Novaković je na društvenim mrežama „prozvao“ medije, opozicionare i građanske aktiviste koji su o tome govorili.

„Takva pljuvačina i kanalizacija se ne dešava ni u birtijama. Gospodin Novaković je vratio narativ iz devedesetih. Taj narativ je skupo koštao ovu zemlju i naš grad“, rekao je dr Dragan Milić, šef istoimene odborničke grupe u Skupštini grada, nakon ovakvog Novakovićevog istupanja.

NUNS je tim povodom od Novakovića zatražio da prestane sa „targetiranjem“ i „neovlašćenim objavljivanjem ličnih podataka niških novinara i aktivista“, upozoravajući ga da narativ koji koristi ugrožava njihovu bezbednost.

Mediji su, takođe, zabeležili da je on na prošloj sednici pozvao policiju zbog performansa pokreta „Kreni- promeni“, koji su sa balkona skupštinske sale pustili balon sa njegovom fotografijom i natpisom „Sedi, 1“, u znak protesta što nije prihvatio njihov predlog da Skupština raspravlja o besplatnim udžbenicima za sve učenike osnovnih škola u gradu.

Novaković je, inače, izabran na konstitutivnoj sednici Skupštine grada sa 30 glasova koalicije oko Srpske napredne stranke i jednim glasom Ruske stranke, iako je prethodno za verifikaciju njegove funkcije predsednika glasala manjina članova verifikacione komisije.

Pet članova komisije iz redova opozicije potpisali su izveštaj da Novaković „nije izabran jer je povređena tajnost glasanja, suprotno članovima 21. i 22. Poslovnika o radu Skupštine grada“.

„Odbornici su glasali mimo paravana, izloženi kamerama i u prisustvu trećih lica. Samim tim on nije izabran“, navedeno je u izveštaju većine članova verifikacione komisije.

Predsedavajuća najstarija odbornica Mirjana Lepajne je, međutim, na glasanje stavila paralelni izveštaj četiri člana komisije iz redova vlasti koji su glasali za Novakovićevu verifikaciju, a nakon glasanja uzviknula:„Bravo! Čestitam predsedniku na izboru!“.

Novaković je potom održao „prvi govor, kao predsednik“, afirmativno ocenjujući rezultate aktuelne vlasti.

Na dobacivanje pojedinih odbornika da on „nije izabran za predsednika“ odgovorio je: „Ne bih želeo da moje prve odluke budu opomene“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari