Povodom izjave ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića da je Srbija spremna na kompromis u ostvarivanju sporazuma CEFTA pod uslovom da se umesto pečata Carina Kosova koristi pečat Euleks – Kosovo – Carina“, portparol Vlade Kosova Melji Krasnići izjavio je juče da je predlog Beograda za neprihvatljiv za Prištinu.


Dok se kosovska vlada protivi „preimenovanju Carine Kosova u Euleks kosovske carine“, jer je reč o „nezavisnoj i suverenoj državi, čija je Carina predviđena kosovskim Ustavom i zakonima“, u sedištu Euleksa ne žele da komentarišu Bogdanovićeve predloge iznete u razgovoru sa šefom Unmika Lambertom Zanijerom ove nedelje u Beogradu. U Vladi Srbije nije moguće utvrditi da li je reč o zvaničnoj ponudi ili pregovaračkoj taktici ministra za KiM.

Bogdanović, tokom jučerašnjeg boravka u Kosovskoj Mitrovici, nije odgovarao na telefonske pozive. Kako Danas nezvanično saznaje, Vlada Srbije pitanje carinskog pečata nije razmatrala, a u Ministarstvu za KiM juče niko o tome nije mogao da govori o iznetom predlogu.

– Pitanje carina nema nikakve veze sa Unmikom i Euleks ne može da komentariše predloge srpskih zvaničnika u razgovoru sa Zanijerom, jer to s Misijom EU na Kosovu nema nikakve veze – izjavila je za Danas Aleksandra Džordž, portparol Euleksovog odseka za carine.

Prema rečima portparola Euleksa, poslednji sastanak u vezi s carinama predstavnika Beograda (Uprave carina Srbije) i Misije EU održan je pre tri meseca, ali je sadržaj tog razgovora poverljiv.

Uz objašnjenje da oni ne donose odluke, u Upravi carina uputili su Danas na Ministarstvo finansija, gde je našem listu rečeno da je za pregovore o carinama sa Euleksom zadužena posebna radna grupa Vlade Srbije, u kojoj je i njihov predstavnik. Ni u Nemanjinoj 11 nismo dobili odgovor na pitanje ko je i na kom nivou odlučio o beogradskoj carinskoj ponudi.

– Suština pitanja je po čijim bi zakonima ta carina radila. Iz Bogdanovićeve izjave to se ne vidi. Ukoliko bi se Euleks u carinskim poslovima držao zakona samoproglašene kosovske države, za Srbe na KiM predlog Beograda o carinskom pečatu je neprihvatljiv. Stav Beograda je nejasan, kao da na mala vrata uvodi kosovsku državu, ali bi da izbegne reagovanje srpske javnosti i sud istorije – izjavio je za Danas Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM.

Posle jednostranog proglašenja kosovske nezavisnosti, dotadašnje Unmik carine 1. decembra 2008. promenile su naziv u Carina Kosova, a Beograd je kao odgovor zabranio uvoz i tranzit robe s KiM, na čijim je dokumentima pečat s nazivom Carine Kosova.

Švercuju hranu, piće i zejtin

Iz Carine Kosova juče je saopšteno da je njena jedinica za suzbijanje krijumčarenja u poslednjih nedelju dana sprečila 26 pokušaja šverca sumnjive robe. Uglavnom je rečo prehrambenim proizvodima, bezalkoholnim pićima i naftnim derivatima. Vrednost krijumčarene robe procenjena je na 5.000 evra, a samo regionu Kosovske Mitrovice zaplenjeno je 3.600 litara bezalkoholnih pića i 400 litara jestivog ulja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari