Važno je da pregovori o članstvu Srbije u EU počnu što pre, jer tada će pažnja i na domaćem planu i kod evropskih aktera biti potpuno fokusirana na unutrašnje reforme i bolji život građana, kaže za Danas Milica Delević, predsednica Odbora za evropske integracije Narodne skupštine, koja je prethodna dva dana provela u Evropskom parlamenta u Briselu, na čelu delegacije poslanika iz Srbije.

Koji su svrha i očekivani cilj ove posete?

– To je redovni sastanak Interparlamentarnog dijaloga, u kome učestvuju Odbor za evropske integracije Skupštine Srbije i Delegacija EP za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope. Uobičajeno je da se sastajemo dva puta godišnje, jednom u Beogradu, jednom u Briselu. Naši sagovornici dugo prate region i Srbiju, poznaju prilike i probleme, i imaju izgrađene kolegijalne odnose s poslanicima iz Srbije. Kao što se može videti iz usvojene zajedničke izjave, razmatrali smo teme od dijaloga Beograda i Prištine, preko borbe protiv korupcije, reforme pravosuđa, do ekonomskih tema i odnosa centralne i lokalnih vlasti. Može se videti iz te izjave da evropski poslanici pažljivo prate i da žele da se izjasne i o temama koje nisu bile na dnevnom redu, a važne su, kao što su medijske slobode, regionalna saradnja, saradnja s Haškim tribunalom, bezbednost hrane… Nadam se da smo se poslednji put susreli u ovom formatu, i da će sledeći sastanak biti nakon ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kada ćemo se sastajati kao Zajednički parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, kako je to predviđeno članom 125 SSP-a.

Kada Pjer Mirel javno kaže da su pred Srbijom teške odluke u vezi s Kosovom, kako to na internim sastancima objašnjava?

– Svako objašnjenje je u vezi sa zaključcima Saveta EU, usvojenim u decembru 2012, koji se odnose na potrebu pune primene postojećih dogovora i postizanje novih, pa i onih koji vode ukidanju institucionalnog paralelizma na severu Kosova.

Štefan File je u Beogradu naglasak istovremeno stavljao i na Kosovo i na reforme. Da li ste zadovoljni ovakvim pristupom i kako ga tumačite?

– Suština procesa evropske integracije je unutrašnja reformska promena zemlje, a uslov za otvaranje pregovora jeste ostvarivanje uslova definisanih kao „ključni prioritet“ dokumentima EU iz 2011 i 2012, a odnose se na održiv napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Evropska komisija će, uz izveštaj visoke predstavnice za spoljnu politiku o toku i rezultatima dijaloga, priložiti i ocenu reformskih procesa. Ipak, tek otvaranje pregovora će značiti nepodeljenu pažnju kada su reforme u pitanju. Kriterijumi za otvaranje pregovaračkih poglavlja i njihovo zatvaranje biće usvajanje i primena zakona, te izgradnja i funkcionisanje institucija, što će najdirektnije menjati Srbiju i život njenih građana. To će biti sasvim konkretni koraci, i vratiće evropsku integraciju iz domena visoke politike na teren svakodnevnog života građana i poboljšanja koja u njemu žele da vide.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari