Vanredni izbori još su neizvesni, ali izvesno je da se od juče birački spisak redovno ažurira, navodi RTS.
Matične knjige umrlih od juče povezane su sa Jedinstvenim biračkim spiskom, a imena preminulih automatski se brišu iz spiska i to u roku od 24 sata – objavila je premijerka Ana Brnabić na Tviteru. To je tek prvi korak u ažuriranju biračkog spiska, ocenjuju posmatrači izbora, prenosi RTS.
Na adresu porodice poziv za glasanje davno preminulog ukućanina – nije nepoznanica. Uz pomoć elektronskog povezivanja knjiga umrlih i biračkog spiska, takva praksa trebalo bi da se prekine.
„Funkcionisaće tako što matičari onog momenta kada upišu činjenicu smrti u registar matičnih knjiga u knjigu umrlih, oni će poslati izveštaj elektronskim putem referentima koji vode JBS, a referenti će bez odlaganja donositi rešenja o brisanju tih lica iz Jedinstvenog biračkog spiska“, kaže Marina Dražić, pomoćnica ministra državne uprave i lokalne samouprave za RTS.
Ispisivanje umrlih u roku od 24 sata iz biračkog spiska je tek prva mera ka velikom poslu – reviziji i ažuriranju biračkog spiska, ocenjuju posmatrači izbora.
„Finalno rešenje da se ljudi u lokalnim samoupravama vrate u prošlost i da urade dodatno ažuriranje biračkog spiska kako bi se eventualno neka lica koja se tamo nalaze decenijama izbrisala sa biračkog spiska i na taj način čitav proces učinili transparentnijim i vratili poverenje građana u birački spisak“, kaže Bojan Klačar iz Cesida.
„Ako eventualno i postoje neka lica koja su ostala u biračkom spisku koja nisu izbrisana iz razloga što ih porodica nije prijavila ili su tako preuzeti iz nekih lokalnih aplikacija od ovog momenta, s obzirom da imamo registar matičnih knjiga, referenti će moći da izvrše uvid bilo da preko sistema e-zup bilo da traže od kolega uvid u matičnu knjigu umrlih i po službenoj dužnosti polako revidirati birački spisak, kaže Dražićeva.
Da je u ovom slučaju važna i brzina, ocenjuju stručnjaci. Neretko pred izlazak na birališta, tema umrlih koji se pojavljuju u biračkom spisku često narušava njegov integritet, a regularnost izbornog procesa dovodi u pitanje, pojašnjavaju u Cesidu, navodi RTS.
„Najčešće kritike su uvek dolazile od opozicionih stranaka. Problem sa opozicionim strankama i onda i ranije je što ostaje malo pisanih tragova, uglavnom se govori o problemima kroz medije, a veoma malo su same stranke reagovale tokom izbornog procesa i mi nemamo ono što je najvažnije neka vrsta pisanog traga.
Ali pisani trag su ostavili oni koji prate izbore. Preporuke organizacija već godinama su iste – među njima najvažnija da je spisak posle revidiranja, javan i transparentan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.