Premijer Kosova u ostavci Hašim Tači najverovatnije će biti mandatar nove vlade, dok će imenovanje kosovskog predsednika zavisiti od političke trgovine tokom koalicionih pregovora, koji danas zvanično počinju. Iako rok za formiranje novog parlamenta, predviđen Ustavom Kosova, ističe 1. marta, politički i diplomatski izvori Danasa tvrde da će Priština ispuniti očekivanja Vašingtona da do treće godišnjice samoproglašenja kosovske nezavisnosti, 17. februara, formira novu vladu. Najoptimističnije prognoze su da bi posao mogao da bude završen do kraja ove nedelje.
Danasu je nezvanično potvrđeno da je Jakup Krasnići, predsednik Skupštine i vršilac dužnosti predsednika Kosova, prošle nedelje održao konsultacije s predstavnicima većine političkih stranaka koje će imati poslanike u novom skupštinskom sazivu.
– Mandatara nove vlade imenovaće Jakup Krasnići, koji ima sva ovlašćenja predsednika. DPK će ponuditi koalicionu saradnju Alijansi za budućnost Kosova, Alijansi za novo Kosovo i strankama manjinskih zajednica. Najbolje bi bilo da u vladu uđu i AZBK Ramuša Haradinaja i ANK Bedžeta Pacolija, ali zavisi šta će te stranke tražiti na pregovorima – izjavio je za Danas Bajram Redžepi, potpredsednik DPK.
Prištinski mediji tipuju na koaliciju DPK i AZBK, koje su u subotu, uz saglasnost Tačija i Hardinaja, potpisale sporazum o koaliciji u Skupštini opštine Prizren. DPK i AZBK bi zajedno sa većinom srpskih partija i strankama manjinskih zajednica imale 67 od 120 poslaničkih mesta u kosovkom parlamentu. U toj varijanti u opoziciji bi ostali: Demokratski savez Kosova, Samoopredeljenje i Jedinstvena srpska lista. U slučaju da i ANK uđe koaliciju, ona bi imala skupštinsku većinu od 75 poslaničkih glasova.
– Mandatara će najverovatnije imenovati DPK, ali je zapelo kod imenovanja kandidata za predsednika, od čega zavisi i nova koalicija – kaže za Danas analitičar Dušan Janjić.
Prištinski dnevnik Koha ditore tvrdi da je lider ANK Bedžet Pacoli, zbog ranijih bliskih poslovnih i porodičnih veza sa Rusijom, neprihvatljiv na mestu predsednika za kosovske prijatelje na Zapadu. List je prošle nedelje objavio imena četiri „top“ kandidata za ovu funkciju: ministarka javnih službi u ostavci Edita Tahiri s liste DPK, potpredsednik AZBK Bljerim Šalja, predsednik Socijaldemokratske partije Kosova Agim Čeku i publicista Veton Suroi.
Iz DPK je saopšteno da Suroi i Tahiri nemaju šanse. Tači je već najavio da će zadržati za sebe mesto premijera, dok će funkcije predsednika Kosova i skupštine ponuditi budućem koalicionom partneru. Pozivajući se na međunarodne izvore, prištinski mediji tvrde da se kao kandidat za predsednika najviše pominje Bjerim Šalja, mada diplomatski krugovi, kada je reč o AZBK, izvesne šanse daju i veteranu Bujaru Bukošiju, komandantu nekadašnjih ilegalnih Oružanih snaga Kosova i premijeru kosovske vlade u senci.
Agim Čeku izjavio je za Danas da su predsedničke prognoze prištinskih medija na nivou spekulacija i da je koalicija oko ANK, u kojoj je i njegova stranka, odlučila da njihov predsednički kandidat bude Bedžet Pacoli. Čeku ne želi da prognozira sastav buduće kosovske vlade, ali očekuje da to „neće biti velika koalicija“.
– Osim uslova da Pacoli bude predsednik Kosova, ANK traži od budućih koalicionih partnera da prihvate ekonomski program razvoja naše stranke, promenu Ustava, uključujući i to da se predsednika republike bira direktnim glasanjem, kao i da u novoj vladi budu profesionalci i etički čisti ljudi – objašnjava za Danas Mimoza Kušari Ljilja, potpredsednik ANK.
Ona najavljuje da će ova stranka razgovarati i sa DPK i DSK, kao i da za ANK „neće biti problem da ostane u opoziciji“. Uprkos procenama da Tači ne želi Haradinaja u opoziciji, Dušan Janjić očekuje da će DPK, ipak, odlučiti za koaliciju sa ANK, jer im je „važno da u vladi imaju Bedžeta Pacolija i Agima Čeku“. Prema Janićevim rečima, „zadatak nove kosovske vlade biće da izgura najavljeni dijalog sa Beogradom i odradi poslove u vezi s evropskim integracijama“. Janjić nije usamljen u oceni da će nova vlada biti „kratkog daha“ i da se u Prištini svi pripremaju za nove kosovske parlamentarne izbore najdalje u naredne dve godine.
Nenad Rašić, lider Samostalne liberalne stranke, potvrdio je za Danas da je SLS dobila od Tačijeve DPK nezvaničan predlog za ulazak u novu vladu. Rašić kaže da bi bilo „logično da ove dve stranke nastave dosadašnju saradnju, ali da su i dalje sve opcije otvorene, uključujući i mogućnost da, prema dosadašnjoj praksi, predsednika Kosova preloži druga stranka po broju osvojenih mandata – DSK“. Mada je predsednik SLS uoči izbora najavio hipotetičnu mogućnost da u postizbornoj kombinatorici novi kosovski predsednik bude Srbin, Rašić smatra da „Kosovo za to još nije spremno“.
Rada Trajković, lider Jedinstvene srpske liste, odbija svaku mogućnost saradnje s Tačijem. Ona smatra da bi za srpsku zajednicu najbolje rešenje bilo da novu vladu formira DSK. Prema njenim rečima, DSK je prihvatljivija jer „nema hipoteku“ i JSL bi prihvatila pregovore s Isom Mustafom.
Srbi za nezavisnu istragu
– Skupština zajednice opština AP KiM neće se baviti ulaskom Srba u nove kosovske institucije, ali će se javno usprotiviti da Beograd pregovara sa Tačijevom novom vladom, jer bi to bilo ponovno ubijanje Srba i trgovina njihovim organima – kaže za Danas Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice. Predstavnici Srba sa KiM koji se protive saradnje sa institucijama samoproglašene kosovske države, pozvali su Rusku federaciju da pred SB UN zatraži nezavisnu istragu o izveštaju Dika Marija, jer nemaju poverenja u Euleks, za koji tvrde da je pristrastan. Jakšić kaže da „Moskva podržava ovaj predlog, ali očekuje da Beograd zvanično podnese takav zahtev SB, o čemu postoje nagoveštaji u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.