Sveukupna bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji je „na površini mirna“, mada postoji potencijal za nasilje, mahom zbog izraženog nezadovoljstva kosmetskih Albanaca odugovlačenjem procesa određivanja statusa južne srpske pokrajine, ocena je generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna, koju juče prenose beogradski elektronski mediji.
Sveukupna bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji je „na površini mirna“, mada postoji potencijal za nasilje, mahom zbog izraženog nezadovoljstva kosmetskih Albanaca odugovlačenjem procesa određivanja statusa južne srpske pokrajine, ocena je generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna, koju juče prenose beogradski elektronski mediji.
„Sveukupna bezbednosna situacija ostaje mirna na površini, s relativno malo protesta i smanjenim brojem nasilnih incidenata. Ipak, postoji primetna, ali prikrivena napetost, koja je proizvod razočaranja naroda Kosova odugovlačenjem statusnog procesa“, citiraju mediji izveštaj generalnog sekretara Ban Ki-Muna koji će Savetu bezbednosti biti predstavljen 9. ili 10. oktobra, uporedo sa ocenama šefa Unmika Joahima Rikera.
MANTER: Najbolje nadgledana nezavisnost
Novi Sad – Američki ambasador u Srbiji Kameron Manter (na fotografiji) izjavio je juče u Novom Sadu da je stav SAD o situaciji na Kosovu neizmenjen i da ta zemlja i dalje veruje da je „najbolje rešenje nadgledana nezavisnost prema Ahtisarijevom planu“. On je novinarima u Novom Sadu rekao da bi „najbolja stvar“ bila da Beograd i Priština pregovorima dođu do rešenja, navodeći da, „prema generalnom sekretaru UN Ban Ki-Munu, za to imaju vremena do 10. decembra“. „Ukoliko ne budu u mogućnosti da dođu do zajedničkog rešenja, mi ćemo snažno podržati nadgledanu nezavisnost Kosova, prema Ahtisarijevom planu“, kazao je Manter. Američki ambasador je juče u Novom Sadu posetio kulturni centar „Američki kutak“ i učestvovao na okruglom stolu sa četrdesetak studenata iz Srbije, koji su bili uključeni u američke programe razmene, na nivou srednjih škola i fakulteta. Ambasador Manter sastao se ranije s predsednikom Skupštine Vojvodine Bojanom Kostrešom i potpredsednikom Izvršnog veća Vojvodine Tamašom Korhecom.
Generalni sekretar svetske organizacije upozorava da nekoliko napada na kosovske policajce, regrutovane iz manjinskih zajednica, predstavlja pokazatelj „vrenja tenzija“ na Kosmetu. U tom kontekstu on pominje i činjenicu da su u Pokrajini otkrivena „značajna skrovišta oružja, od kojih je jedno navodno povezano sa Albanskom nacionalnom armijom“.
Ban Ki-Mun navodi i da su politički lideri Albanaca izrazili ozbiljno razočaranje, nakon što je Savet bezbednosti UN propustio priliku da usvoji novu rezoluciju o Pokrajini. Albanski političari u Pokrajini su, primećuje, sve više usredsređeni na predstojeće opšte izbore, koji su zakazani za 17. novembar, ali njihove vodeće političke partije „ostaju privržene“ usvajanju zakona koji proističu iz odredbi plana izaslanika Martija Ahtisarija.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija je, ponovo, upozorio na mali broj registrovanih povrataka prethodno prognanih osoba, odnosno da se od početka 2007. na Kosovo vratilo svega 1.018 ljudi, od čega 37,9 odsto čine Srbi.
Kao najveće protivnike daljeg odugovlačenja rešenja statusa Kosova, generalni sekretar UN naveo je pokret Samoopredeljenje bivšeg studentskog lidera Aljbina Kurtija i Udruženje ratnih veterana Oslobodilačke vojske Kosova.
Ban Ki-Mun je pozdravio planirane aktivnosti šestočlane međunarodne Kontakt grupe u novih 120 dana pregovora između Srbije i kosmetskih Albanaca o budućem statusu Pokrajine, navodeći da strane uključene u te razgovore „ne treba da štede snagu u potrazi za prihvatljivim rešenjem“.
On je ukazao i na incidente, kao što su beg sedmorice robijaša, uključujući i neke osuđene za terorizam, iz zatvora Dubrava nedaleko od Istoka.
Ban je upozorio na „minimalno“ učešće kosmetskih Srba u pokrajinskim institucijama, podsećajući da je Srpsko nacionalno veće severnog Kosova, još jednom, najavilo bojkot predstojećih izbora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.