Kosovske prosvetne vlasti, nakon što su zabranile da se u srpskim školama na Kosovu koriste čitanke za 7. razred osnovne škole koje je objavilo Ministarstvo prosvete Srbije, zbog „spornih“ dela „Simonida“ Milana Rakića i „Boj na Kosovu“ Ljubomira Simovića, stavile su veto i na srpski udžbenik istorije za 7. razred, autora Dušana T. Batakovića.
Razlog su lekcije koje govore o položaju Srba u Osmanskom carstvu u 19. veku. Odluku je donela Nezavisna komisija za pregled nastavnog materijala na srpskom jeziku, koju je oformila Vlada Kosova, sa obrazloženjem da udžbenik „prikazuje Albance kao ljude koji su koristili nasilje protiv Srba“.
– Moj udžbenik ima tolerantan ton, ali ne nauštrb istorijskih činjenica. Zato ja ne mogu da kažem da su Srbi i Albanci bili u ljubavi u 19. veku, kada oni to nisu. Nikakva naknadna lakirovka ne može da izmeni činjenice da su Albanci na KiM u 19. veku, a to je vreme koje opisuje moj udžbenik, bili većinom muslimani i branioci konzervativnog osmanskog poretka i samim tim u sukobima s hrišćanima koje su u Istanbulu smatrali remetilačkim faktorom – objasnio je Bataković, inače ambasador Srbije u Francuskoj i donedavni šef delegacije Srbije u procesu pred Međunarodnim sudom pravde o Kosovu, za frankfurtske Vesti.
Što se tiče Rakićeve „Simonide“ i Simovićevog „Boja na Kosovu“, ova književna dela ne pozivaju na mir o toleranciju i potenciraju nasilje, jedna „u kontekstu freske u manastiru Gračanica“, a druga „u kontekstu prikaza Boja na Kosovu“, zaključila je kosovska Nezavisna komisija i preporučila prosvetnim vlastima da nalože srpskim nastavnicima da äne koriste ove dve pesme za vreme predavanja srpske književnosti učenicima na Kosovuô.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.