Kosovske vlasti pokušavaju da odlože formiranje zajednice srpskih opština dok Kosovo ne dobije potpis na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, tvrde pojedini predstavnici diplomatskih krugova iz Brisela.

Sagovornici Danasa tvrde da Priština „odugovlači“ u sprovođenju dogovora postignutog na pregovorima sa Beogradom u avgustu u Briselu između ostalog i zbog toga što je nezadovoljna time što SSP, čiji je predlog Evropska komisija usvojila u aprilu, još nije potpisan. U tom kontekstu, napominju da je potpisivanje bilo planirano za jun, ali da je do odlaganja došlo jer je Brisel tada želeo da „pritisne“ poslanike kosovske skupštine da izglasaju osnivanje Specijalnog suda za ratne zločine OVK.

„Kosovska skupština je u međuvremenu usvojila zakone u vezi sa Specijalnim sudom u avgustu, ali SSP još nije potpisan“, podsećaju izvori Danasa. Budući da pet članica EU nije priznalo Kosovo, procedura usvajanja SSP se razlikuje od one koja se primenjuje za države kandidate za članstvo, pa je u slučaju Prištine EK primenila model sporazuma koji EU ima sa „univerzalno nepriznatim entitetima“. To u praksi podrazumeva da SSP sa Kosovom, nakon što ga odobre Evropski savet i Evropski parlament, neće potpisati države članice EU, već visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost EU Federika Mogerini. Takođe, planirano je da SSP sa Kosovom bude primenjivan od naredne godine, ali to ne znači da će Kosovu biti otvoren put za pregovore o sticanju statusa kandidata za članstvo u EU.

Specijalni predstavnik EU za Kosovo Samuel Žbogar izjavio je prošlog meseca da ne vidi prepreke za formiranje zajednice srpskih opština, uprkos protivljenju opozicije i javnog mnjenja u Prištini. „Uredba se trenutno priprema na Vladi Kosova i imamo garancije da su spremni da idu dalje i da je usvoje, kako je i bilo dogovoreno u Briselu. I tu ne vidimo poteškoće, niti smo zabrinuti da se to neće dogoditi“, istakao je on.

Inače, kosovski premijer Isa Mustafa pozvan je na kongres Evropske narodne partije (EPP), koji se održava danas i sutra u Madridu. U Vladi Srbije za Danas potvrđuju da će premijer Aleksandar Vučić prisustvovati tom skupu gde se očekuje i učešće nemačke kancelarke Angele Merkel, predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera, kao i premijera Bugarske i Mađarske, Bojka Borisova i Viktora Orbana. Kako Danas nezvanično saznaje, Vučić bi u Madridu trebalo da ima bilateralne susrete, između ostalog, sa Merkelovom i Orbanom.

EPP: „Fokus na izazovima“

Predstavnici EPP za Danas navode da će se kongres u Madridu fokusirati na spoljnopolitičke i bezbednosne izazove sa kojima se suočava Evropa, „uključujući migraciju i borbu protiv terorizma, te pitanja koja su visoko na evropskoj agendi, poput ekonomskog razvoja i nezaposlenosti“. „Biće organizovane dve plenarne sesije, na kojima će govoriti političari iz država članica EU i šire, te lideri institucija EU. Takođe, organizuje se serije debata, a biće izabrano i novo rukovodstvo EPP“, objašnjavaju predstavnici Evropske narodne partije.

Zahtevi kosovske opozicije

Opozicija u kosovskom parlamentu je i posle jučerašnjih konsultacija kod predsednice Kosova Atifete Jahjage ostala pri zahtevu da kosovska vlada suspenduje briselske sporazume sa Srbijom i ugovore o demarkaciji granice sa Crnom Gorom. Lideri AZBK, Samoopredeljenja i Inicijative za Kosovo saopštili su da neće učestvovati na okruglim stolovima sa predstavnicima Vlade Kosova, ako se ovi njihovi zahtevi ne ispune. Jahjaga je juče imala odvojene susrete sa albanskom parlamentarnom opozicijom, Srpskom listom i predstavnicima manjinskih zajednica, dok je sa vladajućim DPK i DSK razgovarala dan ranije. Prema pisanju lista Zeri, poslednja žrtva „jajovanja“ pristalica Samoopredeljenja je zamenik kosovskog ministra za lokalnu upravu Bajram Gecaj.

J.T.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari