Srbima pripadnicima Kosovske policijske službe, koji zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti KIM bojkotuju komandni lanac Glavnog štaba, zahtevajući da budu pod komandom Unmik policije, na predlog Inspektorata MUP Kosova produžena je suspenzija, a od juče ne primaju plate.
Fatmir Đeljilji, zamenik ministra unutrašnjih poslova Kosova, izjavio je juče da „nije moguće ispuniti zahteve srpskih policajaca jer su nadležnosti Unmik policije prenete na KPS tokom protekle tri godine i taj proces sada nije moguće vratiti unazad“.
Srbima pripadnicima Kosovske policijske službe, koji zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti KIM bojkotuju komandni lanac Glavnog štaba, zahtevajući da budu pod komandom Unmik policije, na predlog Inspektorata MUP Kosova produžena je suspenzija, a od juče ne primaju plate.
Fatmir Đeljilji, zamenik ministra unutrašnjih poslova Kosova, izjavio je juče da „nije moguće ispuniti zahteve srpskih policajaca jer su nadležnosti Unmik policije prenete na KPS tokom protekle tri godine i taj proces sada nije moguće vratiti unazad“. Đeljilji kaže da je Srbima koji su odbili da ostanu u komandnom sistemu KPS posle 17. februara „suspenzija produžena jer postoje indicije da se na njih vrši politički pritisak da se vrate na radna mesta“, kao i zbog stava Ministarstva da „kosovska policija treba da bude multietnička“.
Rok za formiranje srpskih opština 14. jun
Članovi RIK zaduženi za sprovođenje lokalnih izbora na KIM dodelili su u Kosovskoj Mitrovici uverenja svim izabranim odbornicima u Pokrajini, čime su „stvoreni svi uslovi za konstituisanje skupština opština na KIM“. Zakonski rok za formiranje lokalnih organa vlasti je 14 jun. Najstariji odbornik u Skupštini grada Prištine Ljiljana Savić potvrdila je za KIM radio iz Čaglavice da je za 13. jun zakazala konstitutivnu sednicu u novom sazivu skupštine opštine.
– Ministarstvo će nastojati da produži neplaćenu suspenziju sve dok to zakon dozvoljava, a ukoliko se prekorače zakonske norme, bićemo prinuđeni da raspišemo konkurs za prijem i obuku novih policajaca iz srpske zajednice – najavio je Đeljilji, prenosi Beta.
Konkurs za nove radnike u KPD
– Radnicima kosovskih kazneno-popravnih zavoda koji se nisu vratili na posao do isteka suspenzije prestaće radni odnos, a Ministarstvo pravde će već u ponedeljak raspisati konkurs za sva upražnjena radna mesta u KPD u Lipljanu, Gnjilanu i Dubravi – najavila je Nekibe Keljmendi, ministar pravde u privremenoj Vladi Kosova. Ona tvrdi da je oko 200 Srba zainteresovano da se prijavi za rad u ovim KPD. Keljmendi je izjavila da nema informaciju da je Ministarstvo pravde Srbije preuzelo obavezu prema 74 radnika srpske i romske nacionalnosti koji su napustili posao u KP u Lipljanu i Gnjilanu, ali je ocenila da to „predstavlja upad u ustavni sistem druge države“. Posle jednostranog proglašenja nezavisnosti 85 od 96 radnika srpske i romske nacionalnosti napustilo je KPD u Pokrajini, da bi se potom njih 11 vratilo na radna mesta i prima platu od Ministarstva pravde Kosova, javlja KIM radio iz Čaglavice.
Veton Eljšani, portparol KPS, objašnjava za Danas da je „rok za tromesečnu suspenziju srpskim pripadnicima KPS istekao, a svi oni koji se do juče nisu vratili na posao ostaju na suspenziji i neće primati platu, mada su i dalje zaposleni u KPS“. On kaže da je na Inspektoratu MUP Kosova da odluči dokle će suspenzija trajati i koje će sledeće mere preduzeti. Eljšani tvrdi da se tokom protekla tri meseca suspenzije na radna mesta u KPS vratilo 15 Srba.
Prema izveštajima agencija, 270 Srba i dalje bojkotuje komandu KPS. Eljšani juče nije mogao da precizira kako je u izveštaju Policijskog inspektorata „ocenjeno“ odbijanje srpskih pripadnika da posle 17. februara ostanu u komandnom sistemu KPS. Odgovor nismo dobili ni u sedištu Inspektorata, jer je načelnik Enver Rustemi bio odsutan. Rustemi je na početku istrage objasnio za naš list da Policijski inspektorat izveštaj o ovom slučaju i predlog daljih mera podnosi samo međunarodnom komesaru KPS i njegovom zameniku.
Portparol KPS juče nije želeo da komentariše najave Slobodana Samardžića, ministra za KIM u Vladi Srbije, da će po isteku suspenzije srpski pripadnici KPS preći na platni spisak MUP-a Srbije. Eljšani ističe da su Unmik i KPS jedine legalne institucije na Kosovu koje mogu da obavljaju posao policije.
U Ministarstvu za KIM juče su nas za sva pitanja u vezi s daljom sudbinom srpskih pripadnika KPS uputili na MUP Srbije, koji bi trebalo da ih „preuzme“. Zbog kratkog roka za propisanu proceduru, u MUP Srbije juče nismo dobili odgovore na pitanja da li postoji takva odluka i ko ju je doneo, da li je to dogovoreno i pravno usklađeno sa Unmikom, kao i koje bi poslove bivši pripadnici KPS obavljali u MUP Srbije i koliko će to u sadašnjim uslovima uticati na njihovu bezbednost na terenu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.