Nakon saopštenja Protesta protiv diktature, sa kojim je deo gradova iz Srbije i dijaspore izašao sa uobličenim osnovnim zahtevima, kao zahtevi potekli iz Novog Sada, tokom današnjeg dana usledilo je veće povezivanje između gradova i ljudi koji su učesnici protesta.
Kao što i sami možete pretpostaviti, protest je nastao spontano, kao vid eskaliranja nezadovoljstva građana u Srbiji i dijaspori, prvenstveno zbog čitavog izbornog procesa i predizborne predsedničke kampanje uoči predsedničkih izbora 2.aprila – kaže za Danas student i učesnik Protesta protiv diktature, koji je iz predostrožnosti želeo da ostane anoniman.
Kako su Danasu preneli brojni učesnici protesta kao i oni koji se neformalno okupljaju kako bi radili na zahtevima i pokušali da koliko toliko usmere dalji tok demonstracija, postoji izvestan strah od pojavljivanja u javnosti zbog targetiranja od strane pojedinih medija i predstavnika vlasti. Takođe, imajući u vidu da Protest protiv diktature još nema formalnu organizaciju, pojedini učesnici se protive izlasku medije drugih učesnika jer još ne postoji konkretan dogovor o tome koji studenti i učesnici bi trebalo da zvanično i javno stanu ispred Protesta protiv diktature.
– Određeni broj gradova su do sada saglasni u zahtevima da žele fer i pravične izbore, sa jednakim medijskim tretmanom svih političkih opcija i kandidata. Ujedno, zahtevi koji se mogu čuti podrazumevaju i pravničko bavljenje problemima poput neusaglašenosti odluka RIK-a sa Ustavnim sudom, o čemu se u javnosti ne zna mnogo. Sa druge strane, zahtev koji se direktno tiče medijskog mraka, oko kojeg prosečni građani ove države češće mogu diskutovati na slavama i u kafanama, a ne čuti to kao polemiku u javnom diskursu (ako se izuzmu malobrojni još uvek slobodni mediji, koji su radi da o ovome pišu i problem kako takav targetiraju). Ujedno, ono što se može čuti u javnosti, a i na samim protestima, jeste i pošalica o RTS-u, kao medijskom javnom servisu koji je postao “Vaše pravo da ne znate ništa”, i stoga možemo razumeti pobude običnih građana koji apostrofiraju RTS kao televiziju koja je poverenje građana izneverila, i koja, iako protestna šetnja ima obaveznu trasu pored RTS-a gde se zadrži po petanestak minuta, nije pustila protest uživo – priča dalje sagovornik Danasa.
Na kraju, sagovornik našeg lista poziva i na razumevanje želje većine logističara iz različitih gradova da ostanu anonimni.
– U društvu u kome određeni mediji imaju slobodu da na svoje naslovnice smenjuju pojedince, često i nasumično željni medijskog linča, razume se strah građana da kao pojednici istupe ispred protesta čiji legitimni organizatori ne mogu biti, jer ovaj protest je protest svih građana, a pojedinci ispred gradova se samo trude da zahteve i taktike delovanja artikulišu u saglasju sa većinom onih koji žele da se uključe i svoja znanja i veštine stave na raspolaganje samog protesta – zaključuje sagovornik Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.