Protest pristalica Pokreta Samoopredeljenje koji je održan u subotu u Prištini završen je bez incidenata, a u demonstracijama je učestvovalo oko hiljadu ljudi.
Protestna kolona krenula je od sedišta Samoopredeljenja u naselju Gradić Pejton, prošla glavnom prištinskom ulicom do Vlade i Skupštine, a zatim su se učesnicima skupa obratili lideri.

Protest pristalica Pokreta Samoopredeljenje koji je održan u subotu u Prištini završen je bez incidenata, a u demonstracijama je učestvovalo oko hiljadu ljudi.
Protestna kolona krenula je od sedišta Samoopredeljenja u naselju Gradić Pejton, prošla glavnom prištinskom ulicom do Vlade i Skupštine, a zatim su se učesnicima skupa obratili lideri. Jedan od lidera Pokreta Ljiburn Aljiu rekao je da se u predlogu izaslanika UN Martija Ahtisarija ne predviđa nezavisnost Kosova i ocenio da pravo na samoopredeljenje pretpostavlja slobodu kosovskog naroda.

Aljbin Kurti prekinuo štrajk glađu

Kosovsko Ministarstvo pravde saopštilo je da je lider „Samoopredeljenja“ Aljbin Kurti prekinuo štrajk glađu koji je započeo prethodnog petka. Kurti je prekinuo štrajk kada je iz zatvora u Peći prebačen u zatvor u Dubravi kod Istoka. „Kurtijevo zdravstveno stanje je dobro“, saopštilo je Ministarstvo. Prema navodima iz saopštenja Kurti je tokom sedmodnevnog štrajka odbijao hranu, ali je primao tečnosti. Kurti je u štrajk glađu ušao zbog toga što su se u hrani koja mu je bila služena u zatvoru u Peći nalazili i prehrambeni proizvodi iz Srbije. „Rukovodeće osoblje Ministarstva pravde i Korektivne službe Kosova čine napore da se obezbedi da se Kurtiju ne nude srpski prehrambeni produkti, odnosno da se oni zamene drugima, iako je dobro poznato da Ministarstvo pravde ne kontroliše tržište“, kaže se u saopštenju. Kosovska štampa tvrdi da su Kurtija, tokom štrajka glađu, posetili predstavnici mnogih nevladinih organizacija za ljudska prava, između ostalih i Međunarodnog komiteta crvenog krsta.

Demonstrantima su se obratile i nekadašnje kolege lidera Samoopredeljenja Aljbina Kurtija iz studentskog pokreta, kao i iz zatvora u kojem je boravio tokom 1990-ih, a pročitano je i njegovo pismo iz pritvora u kojem boravi od februara. Kurti je u pismu naveo da status koji je Ahtisarijevim paketom ponuđen Kosovu nije rešenje koje očekuju građani, jer opštine čini značajnijim od samog Kosova.
„Ne možemo računati na otpor kosovskih pregovarača Ahtisarijevom paketu, oni nikada neće reći ‘ne’ međunarodnim pregovaračima“, ocenio je Kurti. Prema njegovoj oceni kosovski narod se (u Ahtisarijevom predlogu) tretira kao nezreo za nezavisnost i zbog toga taj plan samo „pojačava kolonijalnu situaciju“. Demonstranti su nosili ispisane parole protiv Unmika i kosovskog pregovaračkog tima, tražili su „samoubistvo pregovarača“ kojima su skandirali „lopovi i lažovi“, a uzvikivali su i „UČK“ (OVK) i „Sloboda – nezavisnost“.
Sedišta Unmika i kosovske Vlade i Skupštine obezbeđivali su specijalni kordoni policije i metalne barikade, a Kfor je pojačane mere bezbednosti uveo i na prilazima gradu.
Lider pokreta „Samoopredeljenje“ Aljbin Kurti u pritvoru je zbog organizacije protesta 10. februara, kada su u neredima poginula dva demonstranta, a više njih povređeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari