Bliskost srpskog i makedonskog rukovodstva posebno dolazi do izražaja posle objavljivanja vesti uoči Jievog susreta sa Vučićem, da je savetnik u ambasadi Srbije u Skoplju i oficir BIA Goran Živaljević bio u Sobranju u vreme upada demonstranata 27. aprila u makedonski parlament, kako je objasnio Televiziji Telma po službenoj dužnosti.
Sve nabrojano SAD zanima, jer joj je, kako kažu naši sagovornici, cilj stabilnost u ovom delu Evrope i sprečavanje jačeg ruskog uticaja, na koji je Ji nedavno ukazao pred američkim Kongresom.
Bez obzira na to da li Ji, koji je zadužen za Balkan, predstavlja i sprovodi politiku bivše ili sadašnje američke administracije, o čemu se ovih dana polemisalo u domaćoj javnosti, činjenica je da se posle njegovih odlazaka u Albaniju, Makedoniju i Crnu goru, tokom maja, situacija u tim zemljama smirila i rešenja su pronađena. Posle njegove posete Albaniji, političke partije su postigle kompromis o izborima, dok je nakon njegove posete Skoplju, makedonski predsednik Đorđe Ivanov ublažio čvrst stav da ne želi da Zoranu Zaevu dodeli mandat za sastavljanje vlade.
O tome je na jučerašnjoj konferenciji za novinare posle sastanka, govorio i Vučić. Premijer Vučić je rekao da su spekulacije o tome da Hojt Brajan Ji ne predstavlja aktuelnu američku administraciju besmislice srpskih tabloida i pojedinih analitičara.
Ji je preneo je poziv američkog potpredsednika Majkla Pensa Vučiću da poseti Vašington. Prema našim saznanjima, poseta bi možda mogla da se realizuje za nekoliko meseci – dakle tokom leta, a Vučić bi u Americi mogao i da se sretne sa državnim sekretarom SAD Reksom Tilersonom.
„Američka politika ima svoj kontinuitet i znamo šta se u njoj neće promeniti, bez obzira na ličnosti koje je zastupaju“, izjavio je Vučić odgovarajući na pitanje da li Hojt Ji predstavlja novu američku administraciju. „Da nije tako ne bi ni moga da mi prenese taj poziv, dodao je Vučić. Ako Srbi više vole bajke i misle da Hojt Ji ne predstavlja nikoga, hajde da glasamo za Andersena, naveo je Vučić.
Ji je na konferenciji rekao da Beograd i Vašington više toga povezuje nego što ih razdvajaju razlike.
On je ocenio da su bilateralni odnosi SAD i Srbije „vrlo snažni“. Prema njegovim rečima, američka politika u ovom regionu se nije značajnije promenila od izbora predsednika Donalda Trampa i da je bazirana na američkim interesima, a to su stabilnosti regiona, demokratija, napredak i veća bezbednosti.
Odgovarajući na pitanje novinara, on je rekao da „možda postoje neke varijacije i doterivanja, ali da ona svakako nisu toliko značajne i da se neće odražavati na politiku te zemlje.
Kako je dodao, Amerika je spremna da pruži pomoć „da Zapadni Balkan bude bolje integrisan u Evropsku uniju, oslobođen korupcije i kriminala i u stanju da privlači strane investicije“.
„SAD će i dalje pomagati zemlje regiona u njihovim naporima da steknu članstvo u EU koliko god može, a verujem da će to činiti i Evropa, poručio je Ji. On je naveo da je primetio da postoji jedna vrsta nestrpljenja po pitanju integracija u EU.
Prema Vučićevim rečima, očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu je najvažniji politički cilj Beograda, jer znači bolju ekonomiju, veći privredni rast i strane investicije. Kako je rekao, Srbija će ostati posvećena dijalogu sa kosovskim Albancima, i da je važno da se dijalog nastavi kao i da se svi problemi rešavaju mirnim putem.
„Sa SAD imamo dobru vojno-tehničku saradnju, kao i partnerski odnos sa NATO, iako ne želimo da se pridružimo alijansi. Hvala što razgovarate s nama“, izjavio je Vučić. Kako je ocenio, odnosi Beograda i Vašingtona su dobri i vrlo otvoreni.
„Imamo sve bolje odnose sa SAD. Nemamo identične poglede na Kosovo, ali smo izuzetno zahvalni zbog ponašanja Kfora i američkih vojnika na Kosovu, zbog čega se srpsko stanovništvo oseća sigurnije“, kazao je Vučić.
Američka investicija
Vučić je najavio investiciju američke kompanije Ametek u Srbiji. „Dolaze zbog dobrog poslovnog ambijenta, a ne državnog podsticaja. Nadam se da će biti mnogo takvih investicija u Srbiji“, naveo je Vučić.
Kupovina oružja
Premijer Srbije je rekao da je suvereno pravo Srbije da kupuje oružje i oruđe, kao i da ona o tome sam odlučuje, odgovarajući na pitanje novinara da li je u razgovoru sa Jiem bilo reči o tome gde i od koga Srbija kupuje oružje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.