Nacrt zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, koji je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave pripremilo i proteklog meseca stavilo na javnu raspravu, trebalo bi povući iz procedure, zato što predviđa značajno ograničenje Ustavom garantovanih prava građana, ocenio je Pokret Slobodnih građana (PSG).
U saopštenju te političke organizacije navodi se da nacrt nije u duhu ustavnog načela narodne suverenosti, da onemogućava građane da neposredno vrše vlast putem referenduma i narodne inicijative, kao i da nije u skladu ni sa smernicama Venecijanske komisije, niti međunarodnim standardima.
„Najveći problem sa nacrtom… je što se njime nastoji otežati građanima direktno učešće u donošenju političkih odluka, umesto da namera bude potpuno suprotna. Korišćenje referenduma i narodne inicijative je uslovljeno logističkim i finansijskim kapacitetima koji nisu dostižni za samoorganizovane građane“, smatraju u PSG-u.
Nacrt zakona o referendumu i narodnoj inicijativi uvodi obavezu plaćanja naknade za overu potpisa, koju utvrđuje Ministarstvo pravde.
Za narodnu inicijativu za donošenje ili izmenu zakona i drugih akata potrebno je prikupiti 30.000 potpisa, u slučaju narodne inicijative za izmenu ustava neophodno je 150.000 potpisa, a Narodna skupština raspisuje referendum na zahtev 100.000 birača.
„Prema procenama relevantnih domaćih nevladinih organizacija, to znači da bi za overu potpisa u ove svrhe inicijatori trebalo da plate između 12.000 i 60.000 evra. Na nižim nivoima teritorijalne organizacije ovi iznosi su nešto manji, ali jednako opterećujući za lokalne inicijative, pokrete i građane“, ocenio je PSG.
Taj pokret navodi i da, prema predloženom rešenju, organizatori referendumske kampanje ne smeju da budu pojedinci, već grupe građana, a da su im u pogledu finansiranja takvih aktivnosti propisane jednake ili veće obaveze nego strankama u izbornom procesu.
„Ovako restriktivni propisi ograničavaju broj društvenih aktera koji mogu aktivno učestvovati u mehanizmima participativne demokratije. Oni iz politike potiskuju angažovane građane, autentične inicijative i pokrete, kao i grupe ljudi koje su marginalizovane ili ugrožene, a favorizuju moćne interesne grupe, predstavnike krupnog kapitala i dominantne (vladajuće) političke partije“, dodaje PSG.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.