Pupovac: Manifestacija mržnje i ustaštva 1

Svaki komentar na današnje govore, slavlje i događanja u Kninu bio bi suvišan.

 To što smo čuli i vidjeli govori samo za sebe. Manifestacija neprijateljstva, mržnje, prijetnji i ustaštva. Slijepi vide, gluhi čuju, nijemi govore, a oni koji vide ne vide, oni koji čuju ne čuju, a oni koji govore šute, ocenjuje za Danas Milorad Pupovac, predstavnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.
On ističe da je to „Hrvatska bila danas“ i da „prijeti da postane svaki dan“.

– Ovih dana čujemo da su modernu hrvatsku državu stvorile udbaške strukture, i to od onih kojih su Republiku Hrvatsku nazvali slučajnom državom. Ne! Ova država je stvorena voljom hrvatskih građana i veličanstvenom pobjedom hrvatskih branitelja, čiji je vrhunac bila Oluja, poručila je juče hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović na centralnoj proslavi dvadesetjednogodišnjice vojne akcije Oluja u Kninu. Konstatacija da “Hrvatska nije slučajna država” zapravo je predstavljala javni odgovor lideru SDP Zoranu Milanoviću, koji se nije pojavio u Kninu, ističući da se “tamo održava stranačka zabava”. Istoga dana u Beogradu je u Crkvi Svetog Marka održan parastos stradalima u Oluji, oglasile su se sirene, a u podne je krenula šetnja do Centra Sava, gde je održana Memorijalna akademija “I Srbi su žrtve”.

Hrvatska predsednica je istakla da je “Oluja poruka koliko je važno imati uvježbanu, motiviranu i dobro opremljenu vojsku”, a u govoru se osvrnula i na Srbiju.

“Želim jasno reći da poštujemo svaku žrtvu jer je svaki život jednako vrijedan, no mora se znati da je Oluja bila politički opravdana, etički čista i vojno briljantna pobjeda za opravdan cilj. NJome smo dokazali svoju mogućnost da budemo slobodni, sposobnost da budemo suvereni i nismo dopustili da budemo tuđinka na svojoj očevini… Hrvatski narod ne zaboravlja da je u oslobođenju sudjelovalo i više tisuća Srba, dok su mnogi osudili velikosrpsku agresiju. Svi se moramo okrenuti budućnosti. Ulazak Srbije u EU interes je i Republike Hrvatske i EU kao cjeline i dat ćemo tome podršku istovremeno štiteći nacionalne interese. Želimo vjerovati da smo naporima u proteklim mjesecima napravili pomak u međunarodnim odnosima”, navela je Grabar Kitarović.

Govoreći o položaju srpske nacionalne manjine, predsednica Hrvatske je kazala da “smo svjesni da se srpska nacionalna manjina suočava s brojnim problemima, prije svega socijalnim”, te da “u Hrvatskoj ne smije biti građana drugog reda”.

U Kninu je zabeležen incident kada su pripadnici Devete bojne marširali gradom uz uzvike “Za dom spremni” i pevali ustaške pesme. Kako je preneo hrvatski portal Index, policija nije reagovala, a hrvatski vojnici u svečanim uniformama mahali su i dizali palac u znak podrške. Taj događaj osudila je hrvatska predsednica. Kod spomenika “Oluja 95” na glavnom kninskom trgu vence su juče položili tehnički premijer Tihomir Orešković, ministri, predsednik Sabora Željko Reiner, te predstavnici branitelja iz Domovinskog rata. U Knin su od ranog jutra pristizale kolone građane iz svih delova Hrvatske, kao i iz inostranstva, a prodavane su zastave i majice sa oznakama Oluje. Prema policijskim procenama, okupilo se oko 100.000 ljudi.

Ministar branitelja Tomislav Medved izjavio je da se “današnji dan obilježava ponosno i veličanstveno”.
„Tu smo kao i prije 21 godinu, kada smo jedinstveno branili svoju domovinu. Jednako tako danas, sa istom snagom i zajedništvom, gradimo Hrvatsku da bude prosperitetna i ugodna za život“, kazao je Medved, piše Jutarnji list.

Povodom poruka hrvatske predsednice, Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, kaže za Danas da je ona pokušala da “izbalansira dve strane – da veliča Oluju i da naglasi u kojem pravcu treba ići da bi se normalizovali odnosi sa Srbijom”.

“I premijer Srbije Aleksandar Vučić je na sličan način pokušao da balansira u svom obraćanju na komemoraciji dan ranije u Busijama, ali ne znam zašto je bilo potrebno da tom događaju prisustvuje i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, odnosno kakvu poruku je Beograd želeo da pošalje njegovim prisustvom”, smatra Popov.

Ocenjujući aktuelno srpsko-hrvatske odnose, sagovornik Danasa kaže da je zahlađenje situacije kojem smo svedoci očekivano i već viđeno, između ostalog i zbog toga što je u Hrvatskoj u toku predizborna kampanja, druga u proteklih godinu dana, kao i da srpske vlasti pokušavaju da zaoštravanjem retorike skrenu pažnju građana s ključnih tema.

“Desnica predvođena HDZ-om želi da ubere političke poene kod birača predstavljajući se kao zaštitnik hrvatskog naroda i hrvatske države, ali i prejaka retorika srpskih zvaničnika, uprkos Vučićevom pozivu na mirno reagovanje, daje vetar u jedra hrvatskim nacionalistima. Nažalost, EU, koja je trenutno preokupirana svojim brojnim problemima, nije u stanju da doprinese poboljšanju odnosa Srbije i Hrvatske”, ističe Popov.

Prema mišljenju sagovornika Danasa, problem je što i dve decenije nakon Oluje nije ni počeo proces istinskog suočavanja s prošlošću, već se umesto toga vraćamo u 1940-ih godine, rehabilitacijom Stepinca i Draže Mihailovića.

“Srbija i Hrvatska različito gledaju na Oluju – za Srbiju je to etničko čišćenje, što u suštini i jeste, ali je u pravu i bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić kad kaže da je to bila oslobodilačka akcija, budući da Hrvatska prethodno nije imala kontrolu nad jednim delom svoje teritorije. Dakle, još će mnogo vode Dunavom proteći pre nego što se nađe nekakav zajednički imenitelj i počne da se primenjuje sporazum koji su nedavno postigli Grabar Kitarović i Vučić. Nadajmo se, ipak, da će se strasti stišati nakon septembarskih izbora u Hrvatskoj”, zaključuje Aleksandar Popov.

Vulin: Za mir potrebno dvoje
Prilikom polaganja venaca na Spomenik žrtvama stradalim u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, ministar za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio da ne možemo da se nadamo da će odnos Srbije i Hrvatske biti bolji dok se ne promeni politika Hrvatske koja “ne priznaje srpske žrtve i koja sada otvoreno zagovara povratak ustaštva”.
“Srbija će voditi računa, pre svega, zbog Srba u Hrvatskoj, da odnosi dve države budu što bolji, a insistiraće i na pravima Srba. To ne zavisi samo od nas. Za mir je potrebno dvoje, a za sukob dovoljan samo jedan”, kazao je Vulin novinarima u Beogradu, preneo je Tanjug.

“Pobeda nad velikosrpskim pretenzijama”
Predstavnik branitelja Ivica Glavota je na proslavi Oluje u Kninu poručio da “slavimo 21. godišnjicu pobjede nad velikosrpskim pretenzijama”. “Kako ćemo slaviti, to je naša odluka i nitko nam neće moći naređivati. Uz vodstvo Tuđmana, Oluja je bila najveći dragulj na kruni Domovinskog rata. Borba za suvremenu Hrvatsku Olujom nije završila, to je bio samo prvi čin. Drugi čin bi trebao biti borba za napredak u svim segmentima društva, borba za suvremeno društvo, a čin nije ni započeo – 21 godinu nakon Oluje. Fotelje su se koristile, posvetili se osobnom probitku, a narod im je povjerovao”, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari