Da li su zahtevi usvojeni prekjuče u Gračanici na prvoj zajedničkoj sednici skupština 10 većinski srpskih opština u kosovskom sistemu lokalne samouprave „put ka sigurnoj budućnosti i opstanku Srba na Kosovu i Metohiji“, kako za Danas tvrdi predsednik Srpske liste Aleksandar Jablanović, ili je njima „stvoren politički preduslov za dalje obmanjivanje srpskog naroda“, što je saopštio juče Patriotski blok KiM. Iz Vlade Kosova juče je poručeno da zahtevi srpskih predstavnika, pre svega za stvaranje zajednice srpskih opština, „neće imati nikakav efekat na vladinu institucionalnu agendu i Brisel“. Priština traži da se najpre ispune svi dosadašnji sporazumi i dogovori iz Brisela.
– Bez ispunjenja svih 10 tačaka zaključka sa zajedničke sednice u Gračanici opstanak Srba na KiM nije moguć. Na nama je odgovornost da ih ispunimo, a garancija uspeha biće naša jedinstvenost u sprovođenju onog što smo u sredu jednoglasno izglasali. Pitanje je samo kako da ubedimo albansku stranu da spovede u delo ono na šta se obavezala Briselskim sporazumom – formiranje zajednice srpskih opština – kaže Aleksandar Jablanović.
Jablanović nije mogao da potvrdi da će zahtevi iz Gračanice biti obuhvaćeni Nacrtom statuta ZSO. On tvrdi da je to pitanje za članove Upravljačkog tima koji pišu ovaj dokument, među kojima je i ministar za lokalnu samoupravu u Vladi Kosova Ljubomir Marić. Marić je bio na skupu u Gračanici, kao i na konsultacijama Srpske liste sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem i šefom vladine Kancelarije za KiM Markom Đurićem prošle nedelje u Beogradu. Jablanović nije želeo da komentariše spekulacije briselskih diplomatskih krugova da je Vučić, navodno, već pristao na ZSO bez izvršnih ovlašćenja bez kojih, kako Srpska lista tvrdi, „Srbe na KiM čeka samo neizvesnost“.
Upitan da li je zahtevima iz Gračanice Srpska lista pitanje opstanka Srba na KiM takoreći svela na uslove za učešće i zastupljenost srpskih predstavnika u institucijama samoproglašene kosovske države, Jablanović ističe da je prekjuče „pokrenuta inicijativa da se srpsko pitanje rešava na osnovu statusno neutralnih pregovora i dogovora u Briselu“. Na pitanje zbog čega se, ako je Kosovo u Srbiji, insistira na srpskom, umesto rešavanja albanskog pitanja, Jablanović odgovara da je to „u interesu celokupnog srpskog naroda na KiM, kako bi se sprečilo da Priština podeli Srbe na južne i severne“.
„Iz Gračanice je poslata poruka da se država Srbija sa svojim institucijama povlači sa KiM i da se srpski narod ostavlja na milost i nemilost onima koji svakodnevno rade na njegovom nestanku. U ime srpskog naroda usvojen je i zaključak kojim se zahteva poštovanje Ustava i zakona nepriznate države Kosovo. To se dešava u trenutku kada mediji objavljuju navodnu platformu predsednika Srbije, kojom se KiM daje najšira autonomija, koja ne iziskuje promenu Ustava Srbije. Sve to govori o ozbiljnosti i koordinaciji politike koju državni vrh vodi prema KiM“, saopštio je juče Patriotski blok KiM, u kome su DSS, Dveri i više udruženja građana.
U saopštenju se ističe da odbornici izabrani po kosovskim zakonima nemaju legalitet i legitimitet da donesu bilo kakve odluke u ime srpskog naroda, koji se na referendumu 2012. izjasnio protiv integracije u ustavno-pravni poredak nepriznate države Kosovo.
– Da situacija nije kakva jeste, dokument iz Gračanice trebalo bi da bude obavezujući za Prištinu, ali ona tvrdi da ne prihvata ultimatume. Imajući u vidu da je na lokalne i parlamentarne kosovske izbore izašlo svega 10 odsto srpskih birača, zahtevi iz Gračanice ne obavezuje ni sve Srbe na KiM. Iznenađen sam što se u njima ne pominje ekonomski razvoj, što je glavni uslov opstanka Srba na KiM, kao i da se od Prištine traži da sprovede sve ono čemu su se Srbi na KiM opirali prethodnih 15 godina, uključujući i popis. To što sami Srbi vrše pritisak na Prištinu da sprovodi kosovske zakone posledica je Briselskog sporazuma i gašenja srpskih institucija, čime su stavljeni pred svršen čin – kaže za Danas Goran Bogdanović, poslanik SDS u Skupštini Srbije, odbornik u kosovskoj SO Leposavić i bivši ministar za KiM.
Bogdanović, koji nije bio na skupu u Gračanici, napominje da „niko nije bio konsultovan o zahtevima u zaključku, protiv kojih nema ništa protiv“.
.
Popis na „mala vrata“?
Aleksandar Jablanović nije mogao da precizira po čijem bi se zakonu sproveo popis stanovništva u većinski srpskim opštinama na KiM koji, između ostalog, traže srpski odbornici u kosovskom sistemu. On kaže da o tome još nije razgovarano i da će to „verovatno biti zakon brojeva“. Srbi na KiM odbili su da učestvuju u popisu koji je Priština sprovela 2011, tražeći da ih popiše „njihova država Srbija“, koja to nije učinila na svom popisu iste godine.
Zajedno na skupu o džihadu
Srpski i kosovski ministri spoljnih i unutrašnjih poslova Ivica Dačić, Nebojša Stefanović, Hašim Tači i Skender Hiseni trebalo bi da danas u Beču učestvuju na konferenciji posvećenoj borbi protiv terorizma. Skup se održava pod nazivom „Bavimo se džihadom zajedno“, prenosi portal kossev, pozivajući se na austrijsku agenciju APA OST.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.