Radikali napustili sednicu ne želeći da učestvuju u "lakrdiji" 1Foto: FoNet/Aleksandar Levajković (arhiva)

Za puna tri sata koliko je trajalo postavljanje pitanja ministrima Vlade Srbije poslanici su uspeli da postave samo šest pitanja, ne zato što pitanja nije bilo, već zato što su na pitanja odgovarali i ministri koji nisu ni pitani.

To je i bio razlog zbog čega su poslanici Srpske radikalne stranke napustili skupštinsku salu, tvrdeći da ne žele da učestvuju u farsi i lakrdiji u kojoj opozicionim poslanicimsa nije omogućenoi da postavljaju pitanja članovima Vlade.

Aleksandar Šešelj, poslanik SRS na konferenciji za novinare rekao je da za dve godine ova najveća opoziciona stranka nije uspela da postavi poslanička pitanja, jer se prednost daje uvek manjim poslaničkim grupama i ide ka poslanicima većih vladajućih stranaka koje imaju samo hvalospeve za ovu vlast. vezi „Na delu je grubo kršenje načela podele vlasti i skupštinskog Poslovnika. Parlament treba da bude nadređen Vladi, a pod vlašću SNS imamo potpuno drugačiju situaciju“, rekao je funkcioner radikala. Po njegovim rečima poslanici su ostali uskraćeni i ovoga puta za odgovor šta znači razgranićenje u pregovorima sa Prištinom i zašto se u kontekstu tog dijaloga spominje Preševo, Bujanovac i Medveđa.

Pitanje o Kosovu ipak je postavcio poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić, ali kako je sam ocenio nije dobio odgovore ni na jedno pitanje. On je pitao za koju je politiku o KiM predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da je poražena, kao i koja je ““sledeća politika koju će voditi u Briselu“.

Ministar policije Nebojša Stefanović rekao je da su neki ljudi svoju politiku pomešali sa nekom drugom i da oni koji su vladali u Srbiji do 2012.godine predali su Kosovo i Metohiji “na tacni“, naglašavajući da se za KiM danas treba boriti pametno i onako kako to čini predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji, kaže, ništa ne radi bez podrške naroda.

Stefanović je u parlamentu podsetio da se dijalog o KiM jedno vreme vodio u UN u kojima, kaže, ima država koje podržavaju suverenitet Srbije i koje imaju mehanizme da ne dozvole preglasavanje i uslovljavanje. On je naveo da su „mudrom politikom“ Vuka Jeremića, Draga Ðilasa, Borisa Tadića, pregovori prebačeni u EU, iako su, kaže, oni znali da je najveći broj država članica EU priznao nezavisnost Kosova.

„Šta to znači nego predaju na tacni, dajete priliku onima koju su priznali Kosovo da rade šta hoće. Onda fingirate pregovore i dajete sve što ste mogli da date, postavljate granicu na Jarinju i mlatite ljude koji su pokazali da se ne slažu sa takvom politikom“, rekao je Stefanović i dodao da je nakon toga pitanje o KiM pred Međunarodnim sudom pravde „koncipirano na najgluplji način i štetočinski po interese Srbije“, a posledice toga su bile da je novi talas zemalja priznao nezavisnost Kosova.

Ministar je podsetio da je od tog momenta neko morao žestoko da se bori, a u vreme ove vlade i predsednika Vučića mnoge zemlje su povukle priznanje nezavisnosti Kosova. Prema njegovim rečima, Vučić je povukao mnogo poteza u Briselskom dijalogu koji garantuju Srbima opstanak na KiM i da mu nije teško da ode na KiM i razgovara sa Srbima, dok oni koji su vodili državu do 2012. godine, kako kaže, nisu ni dva puta bili na KiM, a zanima ih samo povratak u fotelju. Sličan odgovor o pregovorima sa Prištinom ponudio je i ministar odbrane Alkesandar Vulin, a ministri nisu zaboravili da optuže ponašanje Željka Veselinovića, predsedavajućeg Saveza Srbiju.

Poslanici su pitali i o tome zašto desničar Miša Vacić, prisustvuje proslavama u osnovnim školsama, zašto je ministar odbrane odbio da dostavi podatke o sukobu sa policijom u kojoj je učestvovao i brat Aleksandra Vučića. Ministar je rekao da kazna nije sporna ,ali da je njegovo pravo da ne otkriva ime operativca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari