Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 1Foto: Fejsbuk / Hašim Tači (Arhiva)

Srpski zvaničnici i opozicija reagovali su na usvajanje Zakona o formiranju Vojske Kosova u kosovskoj Skupštini. I dok srpski zvaničnici negoduju, opozicija zahteva vanredno zasedanje Skupštine o aktuelnim dešavanjima i situaciji na Kosovu i Metohiji.

Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 2
Foto: www.mc.rs

Vojska Kosova za Beograd predstavlja ilegalnu okupacionu formaciju na teritoriji Srbije, formiranu sa ciljem nasilnog promena granica zemlje, izjavio je danas direktor Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

„Odluka o njenom formiranju ima za cilj nasilnu promenu granica naše zemlje i narušavanje Ustavom i međunarodnim aktima utvrđenog položaja naše južne pokrajine“, kazao je Đurić novinarima u Vladi Srbije.

On je zatražio od Kfora da ne dozvoli delovanje nelegalne vojske Kosova na području Kosova i Metohije i da istu razoruža i da situaciju vrati u okvire predviđene Rezolucijom 1244.

„Sve drugo značilo bi direktnu podršku protivpravnom delovanju sa ciljem okupacije i nasilnog odvajanja dela teritorije Republike Srbije, što je protivpravno delovanje kažnjivo po međunarodnim i propisima Republike Srbije“, kazao je Đurić.

On je rekao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa Vladom Srbije i nadležnim službama nastavlja da preduzima celishodne i potrebne Ustavom i zakonom utvrđene korake da očuva mir, bezbednost i opstanak na Kosovu i Metohiji.

„Formalno pravno opcije koje državnom rukovodstvu u tom smislu stoje na raspolaganju uključuju i progalšenje okupacije na delu teritorije Republike Srbije, kao i različite oblike upotrebe oružanih snaga, o čemu odluku u skladu sa Ustavom i zakonom može doneti predsednik Republike, Vlada i drugi nadležni organi“, kazao je Đurić.

Đurić je pozvao građane Srbije, Albance, Srbe i sve ostale da ne stupaju u redove ilegalne okupacione oružane formacije pod nazivom vojska Kosova.

„Krivična dela protiv ustavnog uređenje Republike Srbije kažnjiva su višegodišnjim i strogim zatvorskim kaznama. Organi i službe bezbednosti Republike Srbije imaju zadatak da utvrde identite lica koje joj pristupaju i da ih liše slobode kada god postanu dostupna, a nadlženi pravosudni organi Ustavom i zakonom definisanu obavezu da ova lica kazne i odstrane iz tih sredina kad postanu dostupne“, kazao je Đurić.

Đurić je kazao da zbog pokušaja jednostranog i nasilnog nametanja statusa još uvek nije dostupno kompromisno rešenje za uređenje odnosa Beograda i Prištine, odnosno Srba iz Srbije i političkih predstavnika kosovskih Albanaca.

„Takozvana vojska Kosova formira se i u trenutku u kome nijedan jedini Albanaca na sudu nije odgovarao za brojne zločine, hiljade ubijenih i stotine proteranih Srba i ne Albanaca sa Kosova i Metohije tokom oružanog sukoba“, kazao je Đurić.

Đurić je rekao da se kosovska vojska formira uz javnu i neprikrivenu materijalnu i logisitčku podršku pojedinih država, koje su pre dve decenije izvršile agresiju na našu zemlju i pobile hiljade civila.

„Građani Srbije treba da znaju da su ove države sledstveno tome najdogovrnije za današnju odluku parlamenta privremenih institucija samouprave u Prišitni“, kazao je Đurić.

On je predstavnicima tih država poručio da narod Srbije nikada neće zaboraviti njihovo delovanje.

„Njihovu podršku formiranju takozvane vojske Kosova građani Srbije doživljavju kao duboku uvredu koja će ostaviti trajne i neizbrisive posledice. Nećemo zaboraviti podršku i prijateljstvo onih koji su bili sa nama kada je bilo teško“, rekao je Đurić.

Đurić je kazao da je odluka o formiranju vojske Kosova predstavlja pakt protiv mira i čin političke agresije na Srbiju.

On je istakao da je odluka o formiranju vojske Kosova doneta suprotno Ustavu Srbije, suprotno privremenom Ustavnom okviru Kosova, ali i suprotno rezoluciji 1244 Saveta bezbednost UN i vojno-tehničkom sporazuma iz Kumanova kojim je okončan oružani sukob na Kosovu i Metohiji.

Rakić: Napadnut mir na najgrublji način

Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 3
Foto: N1

Predsednik Srpske liste Goran Rakić izjavio je danas da su u Prištini formiranjem vosjke Kosova na najgrublji način napadnuti mir, bezbednost i sigurnost, i pozvao Srbe da ne nasedaju na provokacije.

On je na konferenciji za novinare Kriznog štaba u Kosovskoj Mitrovici kazao da je pogažena Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244, kojom je jasno određeno da je Kfor jedina oružana formacija na prostoru Kosova i Metohije.

Pozvao je Srbe sa Kosova i Metohije da bez obzira na to gde žive ne nasedaju na provokacije, jer je cilj da se održi mir.

„Nismo sami u ovome, država Srbija je uz nas i predsednik Aleksandar Vučić je više puta ponovio da neće dozvoliti napade na Srbe na Kosovu i Metohiji“, rekao je Rakić i uputio poruku Prištini i međunarodnoj zajednici da Srbi neće nasedati na provokacije i da će se boriti za mir, kao i da nisu uplašeni i ostaće tu gde jesu.

Prema njegovim rečima, odluka Prištine o formiranju vojske je neprihvatljiva i te snage nemaju šta da traže u srpskim sredinama, a posebno ne na severu Kosova i Metohije.

„Mi smo ovde svoji na svome. Priština je danas pokazala da ne želi mir“, rekao je Rakić i pozvao građane na mir i suzdržanost. Ako dođe do pretnji, mi ćemo biti ispred svog naroda i branićemo naše pravo na život, kazao je on.

Potpresednik Srpske liste Igor Simić rekao je da ga brine to što još nema osude nijednog međunarodnog predstavnika na odluku Prištine, što kako je naveo, govori da pravo koje treba da zaštiti srpski narod ne mora da važi ukoliko tako odluče albanska većina unutar kosovskih institucija.

„Ostajemo svoji na svome, štitićemo i braniti pravo na život ali i pravo da ostanemo Srbi onakvi kakvi jesmo, mir nema alternativu ali ni život nema alternativu“, rekao je Simić.

Poručio je da ako se neko drzne da vojne formacije uputi na sever, onda će predstavnici srpskog naroda stati sa narodom goloruki ispred oružanih formacija i braniti pravo na život.

Mihajlovićeva: Formiranje vojske Kosova pretnja miru i stabilnosti u regionu

Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 4
Foto: MGSI

Potpredsednica Vlade Srbije, Zorana Mihajlović, ocenila je da je odluka o formiranju vojske Kosova nastavak jednostranih poteza Prištine koji predstavljaju pretnju miru i stabilnosti u čitavom regionu, navodi se u saopštenju.

Posle uvođenja taksi na srpsku robu, što je osudio čitav svet, političari iz Prištine umesto da se vrate dijalogu, odlučili su da nastave sa jednostranim potezima koji štete interesima svih građana regiona jer predstavljaju pretnju regionalnoj bezbednosti, kaže Mihajlovićeva.

Prema njenim rečima odlukom o formiranju novih oružanih snaga prekršeni su i Rezolucija 1244 i briselski sporazum.

Srbija ostaje opredeljena za mir i stabilnost, ali isto tako Srbiju niko ne sme da ponižava, niti da preti Srbima. Predsednik Srbije i Vlada Srbije su uz svoj narod i sigurna sam da će naći najbolji odgovor na nove bezbednosne izazove nastale kao posledica poteza Prištine, kaže Mihajlovićeva.

Dveri: Opozicija traži zasedanje Narodne skupštine o Kosovu i Metohiji

Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 5
Foto:Dveri (Arhiva)

Na vanrednoj zajedničkoj konferenciji za novinare šest opozicionih poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini poslanici opozicije potpisali su zajednički zahtev koji će biti upućen Narodnoj skupštini, a tiče se teme Kosova i Metohije.

Opozicija zahteva vanredno zasedanje Skupštine o aktuelnim dešavanjima i situaciji na Kosovu i Metohiji, jer već 6 godina od kada je SNS na vlasti, ta tema nije bila na dnevnom redu, iako je od izuzetnog značaja. Zakon o Narodnoj skupštini daje pravo opoziciji da predloži temu o kojoj bi se govorilo na skupštinskom zasedanju, ali i pored toga, vlast je ostala gluva na dosadašnje zahteve opozicije da se Kosovo i Metohija stave na dnevni red skupštinskog zasedanja.

Podsećamo da je predsednik Narodne skupštine dužan da ispuni zahtev opozicije i tražimo da na toj sednici prisustvuju i svi visoki državni funkcioneri, počevši od Aleksandra Vučića i ministra odbrane Aleksandra Vulina, navodi se u saopštenju.

CEAS: Odluka o transformaciji u teškom trenutku

Reakcije iz Srbije na formiranje vojske Kosova 6
Foto: ceas

Centar za evroatlantske studije iz Beograda (CEAS) smatra da današnja odluka privremenih organa vlasti u Prištini koje su usvojile zakone o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) dolazi u vrlo teškom trenutku za državu Srbiju i  njene građane. CEAS pozdravlja suzdržanu retoriku nadležnih državnih organa u ovim izuzetno teškim domaćim i međunarodnim okolnostima.

„Današnji potezi Prištine potvrđuju da je dijalog u sadašnjoj formi sve otežaniji, da je Beograd u njemu mnogo konstruktivniji, te da je potrebno što pre razmotriti opcije koje bi ubrzale formalizaciju odnosa kao preduslov suštinskoj normalizaciji u interesu obe strane, regiona, NATO-a, EU i zemalja članica. Te opcije ne treba da imaju crvene linije i treba da imaju u vidu legitimne  interese  i poziciju Srbije kao i novonastale geopolitičke okolnosti, ma koliko se one nekome ne sviđaju. Izjave nekih zapadnih aktera da je Srbija radeći na reviziji priznanja Kosova i akcijama oko neprijema u Interpol doprinela destabilizaciji su neutemeljene i neprihvatljive, a u trenutcima teških provokacija kao što je početak transformacije KBS bez podrške srpskih predstavnika u parlamentu i licemeran“, navodi se u saopštenju CEAS-a.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari