Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izjavio je u Briselu da su novi pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova mogući i bez rezolucije Saveta bezbednosti UN. Kako javlja RTS, u slučaju da ne bude usvojen nacrt rezolucije u Savetu bezbednosti modalitete pregovora odredila bi Kontakt grupa, pod čijim okriljem bi se verovatno i vodili pregovori, naglasio je Solana.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izjavio je u Briselu da su novi pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova mogući i bez rezolucije Saveta bezbednosti UN. Kako javlja RTS, u slučaju da ne bude usvojen nacrt rezolucije u Savetu bezbednosti modalitete pregovora odredila bi Kontakt grupa, pod čijim okriljem bi se verovatno i vodili pregovori, naglasio je Solana.
– Nadam se da još ima mogućnosti (za usvajanje rezolucije), ali ako ih nema u UN u ovom trenutku, siguran sam da će biti dogovora članova Kontakt grupe da se otvori proces pregovora manje ili više na liniji onoga što se nalazilo u rezoluciji, a to je da traju oko 120 dana. Može Savet bezbednosti UN u poslednjem trenutku da postigne dogovor, ali više nemamo mnogo vremena da probamo da radimo s takvom vrstom rezolucije – izjavio je Solana.

JANKOVIĆ: O Pokrajini samo u SB

Beograd – Savetnik premijera Srbije Vladeta Janković izjavio je juče, povodom najave da bi rešavanje statusa Kosova mogla preuzeti Kontakt grupa, da se rešenje kosovskog problema može tražiti jedino u okvirima mandata Saveta bezbednosti UN. „Vlada Srbije ostaje pri očekivanju da će se američka administracija opredeliti za poštovanje povelje UN, a to praktično znači da se rešenje kosovskog problema može tražiti jedino u okvirima mandata SB UN“, naglasio je Janković u izjavi za agenciju Beta. Janković je takođe ocenio da izjava američkog državnog podsekretara Nikolasa Bernsa, da će SAD priznati nezavisnost Kosova i da Rusija nije bila konstruktivna u dosadašnjim pregovorima, izaziva ozbiljnu zabrinutost. „Karakteristično je što Nikolas Berns optužuje Rusiju i Srbiju da su prema pitanju kosovske nezavisnosti nedovoljno konstruktivne, a pri tome je očigledno da za njega konstruktivnost znači bezuslovno slaganje s Vašingtonom i ništa drugo“, rekao je Janković. Dodao je da osim toga posebno brine i to što je prema Bernsu jedini argument u prilog nezavisnosti Kosova i Metohije „činjenica da su to SAD obećale Albancima“. „Ako svi pravni, politički i moralni obziri mogu pasti pred jednim neobrazloženim, i na pravu neutemeljenim, obećanjima od jedne velike sile, onda čitav međunarodni poredak treba da strepi“, rekao je Janković.

Ukoliko ne bude usvojena rezolucija, rekao je, pregovori će biti nastavljeni i bez rezolucije između dve strane, tako što će biti primenjena šatl diplomatija.
– Onda ćemo videti kako će se, na kraju procesa, stvari razvijati, pošto odredimo šta se dogodilo u tom razdoblju Ta šatl diplomatija verovatno će se voditi pod okriljem Kontakt grupe – dodao je Solana, ističući da proces neće biti beskonačan i da očekuje da EU igra vodeću ulogu u procesu.
Kontakt grupa će se najverovatnije sastati 25. jula u Berlinu.
S druge strane, jedan visoki zvaničnik EU juče je za Betu izjavio da postoji opšta podrška novoj fazi pregovora Beograda i Prištine, te da je poželjno da se to ostvari na temelju rezolucije SBUN, a dogovori o Kosovu se ne „izmeštaju “ u Kontakt grupu, kako su to javili neki mediji.
Taj izvor je rekao da će šefovi diplomatija EU u ponedeljak u Briselu razmotriti šta dalje činiti i kojim putevima ići u rešavanju kosovskog pitanja. Ali, „najsnažniji napori“ da se u SB UN postigne dogovor o rešenju statusa Kosova i novim pregovorima srpske i albanske strane biće nastavljeni. Ovi napori neće biti „izmešteni“ u Kontakt grupu, kako su to netačno preneli neki svetski mediji tvrdeći da je to izjavio visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana, rekao je visoki zvaničnik EU, neposredno upućen u rešavanje kosovskog pitanja.
On je naglasio da je Solana jedino „ukazao na mogućnost“ da se razmotre i neki drugi okviri za nove pregovore Beograda i Prištine s ciljem da se sagleda rešenje za Kosovo, ali tek pošto se još neko vreme sve učini u SB i ako se konačno zaključi da o tome ne može biti odluke i rezolucije. Tada će se razmotriti šta dalje može da se učini, kojim kanalima i u kojim okvirima, objasnio je ovaj funkcioner Saveta ministara EU koji je želeo da ostane anoniman.
Zvaničnik u Briselu je podvukao da su „Solaninu izjavu jednostavno netačno preneli i protumačili neki važni svetski mediji, pripisujući mu da je saopštio da će rešavanje kosovskog statusa biti izmešteno iz Saveta bezbednosti UN u Kontakt grupu“.
– To je netačno, isto kao i tumačenja da će se u rešavanju kosovskog statusa voditi dva uporedna procesa – jedan u Savetu bezbednosti UN, a drugi kroz Kontakt grupu – rekao je izvor agencije Beta i dodao da je visoki predstavnik EU „bio vrlo nezadovoljan“ zbog toga jer je to izazvalo i veliku zabunu u međunarodnim krugovima.
– Ono što je svakako očigledno jeste da postoji opšta podrška novoj fazi pregovora Beograda i Prištine, a poželjno je da se to ostvari na temelju rezolucije Saveta bezbednosti UN. Ako ne bude moguće usvojiti takvu rezoluciju onda se mora videti šta dalje činiti – rekao je izvor iz Brisela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari