Razgovori u Kontakt grupi i bilateralne konsultacije angažovanih na kosovskom pitanju treba da pripreme teren za usvajanje rezolucije u Savetu bezbednosti UN o statusu Kosova, ali „tu ostaje još mnogo šta da se uradi“, rekli su agenciji Beta zvaničnici EU u Briselu.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov će s ministarskom trojkom EU 23.

Razgovori u Kontakt grupi i bilateralne konsultacije angažovanih na kosovskom pitanju treba da pripreme teren za usvajanje rezolucije u Savetu bezbednosti UN o statusu Kosova, ali „tu ostaje još mnogo šta da se uradi“, rekli su agenciji Beta zvaničnici EU u Briselu.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov će s ministarskom trojkom EU 23. aprila razgovarati u Briselu. Funkcioneri EU su pred taj sastanak mišljenja da se „u ovom času ne može realno nazreti kakav će konačan biti ruski stav“ uprkos čvrstom stavu Moskve da se rešenje za Kosovo može naći samo uz saglasnog obe strane i uz poštovanje međunarodnog prava.

Li Džaosing i Ban Ki Mun razgovarali o Kosovu

Peking – Kineski ministar spoljnih poslova Li Džaosing razgovarao je juče telefonom sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom o budućnosti Kosova, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Kine. U saopštenju se ne navode detalji razgovora o Kosovu koji je usledio nakon nedavne odluke Saveta bezbednosti UN, čija je Kina stalna članica, da pošalje misiju Saveta bezbednosti u Prištinu i Beograd. U razgovoru dvojice zvaničnika bilo je reči i o krizi u Darfuru.

Stav je EU, kako su podvukli, da ni u čijem interesu nije da se rešenje odlaže, jer je „rešenje statusa Kosova hitno potrebno“ zbog sveukupne situacije u pokrajini i regionu. Na pitanje može li se očekivati rešenje pre susreta lidera EU u junu, odgovor je glasio da se treba nadati, mada „je taj proces nepredvidiv i nema garancija, ali sve treba učiniti da se izbegne odugovlačenje“.

ROAN: Pregovori o Kosovu neuspešni

Zagreb – Pomoćnik specijalnog izaslanika UN za Kosovo, ambasador Alber Roan priznao je u subotu u Zagrebu da su pregovori srpske i kosovske strane o budućnosti Kosova „nažalost bili neuspešni“ i ocenio da su obe strane bile nepomirljive i vrlo rigidne u svojim stavovima.

Roan je ocenio da je kosovska delegacija ipak u procesu pregovora pokazala „nešto više“ fleksibilnosti i konstruktivnosti, pa i spremnosti na kompromis, dok, kako je rekao, srpska strana nije pokazala nikakvu spremnost na saradnju. Zamenik specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, Alber Roan govorio je na debati o stabilizaciji u regionu i statusu Kosova, održanoj u Zagrebu u okviru sednice Evropske liberalno-demokratske i reformske stranke (ELDR) pod nazivom „EU i jugoistočna Evropa – iskustva“.

Ambasador Srbije u Hrvatskoj Radivoj Cvetićanin koji je uz još nekoliko ambasadora bio gost na konferenciji, u izjavi za Betu je ocenio da je rasprava o Kosovu bila „neodmereno tendenciozna“. Cvetićanin je ukazao da „zabrinjava činjenica da je takvu raspravu organizovala jedna stranka iz vlasti“.

– To je u svačijem interesu, i to ne samo Kosova, gde vlada zategnutost, već i same Srbije, jer sve govori da srpska politička elita nikako ne bi volela da se još pet ili deset godina bori s tim kosovskim pitanjem – kazali su zvaničnici EU.
Evropska unija, ujedno, bez pravne osnove, a to znači odluke Saveta bezbednosti UN o statusu, ne može poslati misiju na Kosovo, budući da se, objasnio je jedan visoki evropski diplomata, „u planu Martija Ahtisarija za Kosovo predviđaju izvršna ovlašćenja za evropsku misiju“. Visoki diplomatski funkcioner EU je precizirao da je u kontaktima sa vladom u Beču dobijeno uveravanje da Austrija ne radi s Beogradom na rešenju statusa Kosova po modelu italijanske oblasti Alto Adiđe-Južni Tirol. Iz dobijenih objašnjenja proizlazi da je austrijski stav „u suštini ostao isti“ i podudaran sa zaključcima Saveta ministara EU od 12. februara, u kojima su „podržani napori Ahtisarija“ za nalaženje rešenja za status.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari