Deset dana posle izmena izbornih pravila za izbor poslanika u Skupštini Vojvodine, vojvođanski parlament će ponovo zasedati e da bi se usvojilo autentično tumačenje odredbe jednog člana skupštinske odluke koja se odnosi na manjinske stranke.
Naime, u skladu sa izbornim sistemom u Republici Srbiji spušten je i izborni cenzus na tri odsto u Vojvodini. Istovremeno usvojena je posebna odredba o manjinskim strankama.
Naime, u članu 47. stav 4. Pokrajinske skupštinske odluke o izboru poslanika u Skupštinu APV predviđeno je da „političke stranke nacionalnih manjina i koaliija političkih stranaka nacionalnih manjina učestvuju u raspodeli mandata i kad su dobile manje od tri odsto glasova od ukupnog broja birača koji su glasali, pri čemu se prilikom raspodele mandata primenom sistema najvećeg količnika, količnici svih izbornih lista političkih stranaka i koalicija stranaka nacionalnih manjina uvećavaju za 35 odsto“.
Ovakva neprecizna odredba unela je prilično zbrke u tumačenja kako će se deliti mandati strankama manjina za koje je ranije važio tzv. prirodni prag, koji se računa u odnosu na broj birača svake manjine ponaosob.
U Demokratskoj zajednici vojvođanskih Mađara ocenjuju da će donošenje „autentičnog tumačenja“ lažne izbore u Vojvodini učinio dodatno neregularnim.
„Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, članica Saveza za Srbiju, saopštila je da je upozoravala da je to loše rešenje i da će se tako mandati deliti na osnovu fiktivnih glasova nepostojećih birača, te da je jedini cilj ovakvog načina dodele mandata nagrađivanje lojalnih manjinskih koalicionih partnera.
„U međuvremenu, izgleda da je Srpska napredna stranka shvatila da se preigrala, pa sada sa „autentičnim tumačenjem“ predlaže da se 35 odsto obračunava samo za one manjinske stranke i koalicije koje ne pređu cenzus od 3 odsto, što u praksi znači da svojim koalicionim partnerima Savezu vojvođanskih Mađara ne žele da prepuste dodatne mandate i nastoje da ih istisnu iz podele plena nakon izbora“, kažu u DZVM i dodaju:
„Ovaj predlog otvara niz pitanja pri raspodeli mandata, jer se mandati manjinskih stranaka ili koalicija ne dele prema cenzusu od 3 odsto već po principu prirodnog praga, pa se postavlja pitanje da li je predloženo tumačenje zakonito. Takođe, može se desiti da jedna manjinska stranka osvoji 2,90 odsto glasova i da se njima obračuna korektivni faktor od 35 odsto dok se dugoj manjinskoj listi koja osvoji 3,05 odsto glasova ne obračuna, te se stranke dovedu u neravnopravan položaj.
Predloženo rešenje pokazuje opravdanost bojkota ovih izbora. Slične „akrobacije“ režim pravi i na državnom i lokalnom nivou, ali su na pokrajinskom nivou one najopasnije i najvidljivije. SNS i SVM prekrajanjem pravila izbornog procesa i veštačkim inženjeringom krajnjih rezultata lažnih izbora došli su do toga da sami određuje koga će pustiti u lažni pokrajinski parlament“, navodi DZVM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.