Rusi čekaju diplomatski status, Srbija vojne avione 1Foto: EPA/ YANNIS KOLESIDIS

Dodeljivanje diplomatskog statusa Rusko-srpskom centru u Nišu nije ni juče bila tema na sednici Vlade Srbije, uprkos višemesečnim najavama potpredsednika Vlade i šefa diplomatije Ivice Dačića da će to vrlo brzo biti slučaj.

On je juče ponovio za Večernje novosti da Centru treba dodeliti taj status što pre. „Zaista više nije normalno, niti mi je jasno zašto se bune protiv davanja imuniteta za ruske humanitarce. To pitanje će se uskoro naći na dnevnom redu Vlade“, rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije i jedan od najočiglednijih lobista u vlasti za davanje diplomatskog statusa humanitarnom centru u Nišu juče nije odgovorio na pitanja Danasa o tome kako komentariše saopštenje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, nakon posete delegacije američkih diplomata centru, u kojem se navodi da nema razloga na takav korak srpskih vlasti, odnosno da ne bi trebalo dodeljivati posebni status tamo zaposlenima.

Osim ovog saopštenja, u poslednje vreme intenzivirale su se reakcije američkih i evropskih zvaničnika koje izražavaju zabrinutost zbog uloge i namene centra u Nišu, a poslednja u nizu upućena je potpredsedniku SAD Majkl Pensu, samo tri dana uoči posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kongresmenka Edi Bernis Džonson napisala je između ostalog Pensu da pre posete Beloj kući predsednik Vučić mora da razjasni buduće planove u vezi s Rusko-srpskim humanitarnim centrom u Nišu. „Rusija je od Srbije tražila specijalno zaštićen diplomatski status ove ustanove i ruskih radnika u njoj. Ne verujem da je Rusija imala dobre namere postavljajući ovu ustanovu na manje od 240 kilometara od 600 američkih vojnika stacioniranih u kampu Bondstil. Nadam se da ćete osigurati da predsednik Vučić ne podari diplomatski imunitet ovoj instituciji, kao i da će zakazati vežbu civilne zaštite sa NATO pre kraja ove godine, kao što je obećao“, piše u pismu američke kongresmenke.

Ostalo je nepoznato javnosti da li je Pens uvažio stav i poslušao savet kongresmenke i šta mu je u tom smislu predsednik Srbije odgovorio. Činjenica je da se unazad tri godine odupire pritisku Rusije da dodeli status centru u Nišu i time izjednači tamo zaposleno osoblje sa statusom koji imaju NATO vojnici u Srbiji.

Istovremeno, u javnosti se spekuliše da isporuka ruskih vojnih aviona Srbiji zavisi od dodeljivanja statusa humanitarnom centru u Nišu, odnosno da ruske vlasti čekaju diplomatski status za centar da bi dozvolili dopremanje naoružanja u Srbiju. Sagovornik Danasa Aleksandar Radić, vojni analitičar, međutim, to demantuje, tvrdeći da to nema nikakve dodirne tačke jedno sa drugim i da su takve tvrdnje besmislene.

– Centar u Nišu i isporuka vojnih aviona nemaju nikakve veze, odnosno Rusija ne uslovljava Srbiju za isporuku aviona. Rusija bi isporučila Srbiji te avione sve i da Srbija odluči da zatvori taj centar – tvrdi Radić.

On to objašnjava višestrukim interesom Rusije da Srbiji da vojne avione.

– Interes je najpre propagandni, jer je srpska javnost jako ushićena i stravično se prima na medijske navode o ruskim vojnim avionima. Potom sledi politički interes, jer u vreme kada je NATO protiv Rusije i kada je stiskaju sankcijama sa svih strana, ona naoružava i razvija vojne odnose sa Srbijom. Poslednji ali ne i najmanje bitan je ekonomski interes jer se poklanjajući Srbiji avione koje je izbacila iz vojne upotrebe zapravo oslobađa vojnog otpada – ističe Radić za naš list.

Policijska saradnja

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin potvrdili su na jučerašnjem sastanku posvećenost unapređenju policijske saradnje kroz zajedničke projekte i aktivnosti, posebno u borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma. Stefanović i Čepurin izrazili su zadovoljstvo što pripadnici srpske policije imaju mogućnost da sa ruskim kolegama kroz obuke razmenjuju iskustva i usavršavaju se. D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari