Politikolog Mladen Mrdalj izneo je svoje mišljenje o tome s kojim problemom će se uskoro suočiti studenstki protest.
On je na društvenoj mreži Iks napisao da je taj problem kako radikalizovati protest.
“Problem sa kojim će se uskoro suočiti studentski protesti je isti kao i problem svih prethodnih protesta: kako radikalizovati protest nakon što Vučić nastavi da manevriše ili prosto odbije da ispuni zahteve? Ukoliko nema radikalizacije, Vučić će naprosto prepustiti studentima zgrade univerziteta i saobraćajnice i čekaće/podstaći će unutrašnje sukobe među studentima na borbene i na umerene, na one spremne da se zbliže za opozicionim partijama i na one druge. Što protest duže traje, to su veće šanse sa raskol među studentima”, napisao je on.
Kako je dodao, da bi se protesti preveli sa ulica u politiku, potrebne su dve stvari – politizacija i radikalizacija.
“Politizacija ne znači partijsko angažovanje, već sticanje političkog legitimiteta studentske sile oslanjanjem na ustavnu kategoriju referenduma. To praktično znači da bi studenti svoje zahteve formulisali kao referendumska pitanja (“da li ste za to da se objave svi tajni građevinski ugovori?”). Na ovaj način Vučić bi morao javno da zastupa autogol – zabranu narodu da vidi ugovore”, predložio je on.
Problem sa kojim će se uskoro suociti studentski protesti je isti kao i problem svih prethodnih protesta: kako radikalizovati protest nakon sto Vucic nastavi da manevriše ili prosto odbije da ispuni zahteve?
Ukoliko nema radikalizacije, Vucic će naprosto prepustiti studentima…
— Mladen Mrdalj (@mladen_mrdalj) December 26, 2024
I objasnio da misli da bi najbolji referendum bio o dve sistemske tačke, većinski izborni sistem i podela RTS izmešu vlasti i opzocije.
Mrdalj je objasnio i šta prema njegovom sudu znači radikalizacija.
“Bilo da Vučić prihvati ili odbije održavanje referenduma, legitimitet protesta prelazi na studentsku stranu, jer studenti mogu uverljivo tvrditi da je Ustav na njihovoj strani i da je većina građana na njihovih strani. Na toj osnovi se gradi okretanje vojsci i policiji da stanu na stranu većine građana, čemu su naša vojska i policija i inače skloni”, pojašnjava Mrdalj.
Prema njegovim rečima, ukoliko Vučić odbije referendum, masovna mobilizacija građana uz oslonac na delove vojske i policije neminovno mora voditi ka ulasku građana u njihove institucije i preuzimanje vlasti u ime većine.
“Ukoliko dozvoli referendum i pokuša da na njemu vara, opet je završnica ista – većina građana uz oslonac na vojsku i policiju će preuzeti institucije vlasti, jer manjina nema pravo da kontroliše institucije”, zaključio je Mrdalj.
I dodao da bi referendum bio pošten, ne samo da brojanje glasova mora biti pod nadzorom predstavnika studenata, već oni moraju imati i garantovano vreme za predstavljanje svojih stavova na RTS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.