Potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM i član Glavnog odbora DSS Marko Jakšić smatra da Beograd s Prištinom treba da razgovara samo o statusnim temama, a na osnovu Rezolucije 1244. Jakšić u Danasovoj debati „Crvene linije srpske politike“ kategorično tvrdi da zvanični Beograd ne bi trebalo da prihvati ulazak samoproglašene kosovske države ni u jednu međunarodnu instituciju – od UN do sportskih, ekonomskih i svih drugih organizacija.
* Kojim temama bi trebalo da bude posvećen predstojeći dijalog Beograda i Prištine? Da li bi i ko trebalo da posreduje, i pod čijim okriljem?
– Statusne teme su jedine o kojima bi trebalo da se razgovara. Pregovori treba isključivo da budu na osnovu Rezolucije 1244 SB UN, a Beograd bi trebalo da poštuje i sve rezolucije koje su u poslednje četiri godine donete u Skupštini Srbije. U njima se jasno kaže da pregovori između Beograda i Prištine mogu da budu samo statusni. Pristajanje na takozvane tehničke pregovore jeste rušenje svih skupštinskih rezolucija. Činjenica je da su sada svi, a pre svega Brisel i Vašington, shvatili da bez pomoći Beograda ne može da nastane još jedna albanska država na Balkanu. Zato se Beograd sada tako žestoko gura da uđe u pregovore s albanskom stranom ne bi li faktički, kroz tehničke pregovore, „porodio“ tu nezavisnu kosovsku državu.
* Kako bi trebalo rešiti „sedenje za istim stolom“ predstavnika Beograda i Prištine u regionalnim organizacijama, imajući u vidu da kosovski zvaničnici ne žele da budu zastupljeni kao „Kosovo/Unmik“?
– Dokle god pored termina Kosovo stoji i Unmik ili UN, to znači da KiM nije samostalna državna tvorevina. Zato Beograd upravo na tome mora da insistira, jer je to crvena linija koju ne sme da pređe.
* Pod kojim uslovima bi Srbija mogla da prihvati ulazak Kosova u Savet Evrope i OEBS?
– Ni u kom slučaju, jer se takvim potezom ruši važeći Ustav Srbije. Mi smo upravo iz tog razloga, kao predstavnici Srba s KiM, od ambasadora Ruske Federacije u Srbiji Konuzina tražili da Rusija stavi veto, u slučaju da se Beograd složi da Kosovo bude prisutno u Savetu Evrope i drugim organizacijama. Treba imati u vidu da su sve vlade prolazne, a država je ta koja ostaje vekovima.
* Šta bi Beograd trebalo da učini ukoliko Priština podnese zahtev za prijem u UN?
– Trebalo bi da to spreči. Ali, imajući u vidu kakvu vlast imamo, nisam siguran da će bilo šta uraditi da zaustavi takvu inicijativu Prištine. Zato i tražimo od Rusije da, ako Beograd bude preterano fleksibilan i prihvati sve ono što, pre svega SAD i Velika Britanije od njega zatraže, stopira prijem KiM u sve međunarodne institucije od UN do sportskih, ekonomskih i svih drugih.
* U slučaju podele Kosova, gde bi Srbija trebalo da povuče granicu?
– To je pitanje o kojem ne smemo ni da pomislimo da vodimo raspravu, jer bi faktički trebalo da delimo nešto što je naše, a značilo bi rušenje Ustava Srbije. Treba imati u vidu da se političko klatno u svetu menja i da ta voda ide na našu vodenicu, zbog čega se onima koji su bombardovali Srbiju i žuri da stave ad akta pitanje KiM.
* Da li Beograd treba da podrži ulazak Srba u kosovske institucije na predstojećim parlamentarnim izborima na Kosovu?
– Beograd ni u kom slučaju, ni po koju cenu i za ne znam koje sve evropske integracije ili obećanja, ne treba da savetuje Srbima da uđu u Vladu i Skupštinu Kosova. Dosadašnje iskustvo svakom normalnom i pametnom govori da su Srbi koji su danas u Vladi Kosova samo dekor za zadovoljenje albanskih nacionalnih i državnih ciljeva, da ne kažem američko-britanskih interesa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.