Rusija se zalaže za nastavak pregovora Prištine i Beograda o budućem statusu Kosova i poziva Kontakt grupu da podrži taj proces, navodi se u predlogu predsedničkog saopštenja dostavljenom Savetu bezbednosti UN uoči rasprave o Kosovu, zakazane za 19. decembar.
U predloženom tekstu u koji je agencija Beta imala uvid pozdravlja se izveštaj posredničke trojke Kontakt grupe i izražava podrška pregovaračkim naporima uloženim tokom šest rundi direktnih pregovora Beograda i Prištine na najvišem nivou.

Rusija se zalaže za nastavak pregovora Prištine i Beograda o budućem statusu Kosova i poziva Kontakt grupu da podrži taj proces, navodi se u predlogu predsedničkog saopštenja dostavljenom Savetu bezbednosti UN uoči rasprave o Kosovu, zakazane za 19. decembar.
U predloženom tekstu u koji je agencija Beta imala uvid pozdravlja se izveštaj posredničke trojke Kontakt grupe i izražava podrška pregovaračkim naporima uloženim tokom šest rundi direktnih pregovora Beograda i Prištine na najvišem nivou. U tekstu koji je u sredu cirkulisao među stalnim članicama Saveta bezbednosti UN sa žaljenjem se konstatuje da dve strane dosad nisu uspele da postignu sporazum o budućem statusu Kosova. Ističe se, ipak, da su i Beograd i Priština imali koristi od „perioda intenzivne diplomatije, kao prilike za izgradnju poverenja, pronalaženje zajedničkih interesa, a posebno želje da se bolja budućnost ostvari kroz evropsku perspektivu“.

Neslaganja o nastupu delegacije Prištine

Ambasadori država članica Saveta bezbednosti UN nisu ni posle višečasovnih konsultacija uspeli da se dogovore o formatu u kojem će 19. decembra biti održana sednica posvećena razmatranju izveštaja „trojke“ međunarodnih posrednika o 120 dana pregovora između Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova, javljaju elektronski mediji. Konsultacije o ovom tehničkom pitanju, koje je tokom jučerašnjeg dana izazvalo niz ozbiljnih nesuglasica između Zapada, s jedne, i Rusije i Kine, s druge strane, nastavljene su, ali bez ozbiljnih naznaka o krajnjem ishodu. Suštinu problema, kako su objasnile diplomate obeju strana, predstavlja neslaganje oko nastupa delegacije kosovskih Albanaca, odnosno predsednika Kosova Fatmira Sejdiua.

U ruskom predlogu predsedničkog saopštenja naglašava se takođe da su vodeći principi Kontakt grupe iz novembra 2005. okvir za proces utvrđivanja statusa Kosova, zasnovan na Rezoluciji 1244 SB UN. Ukazuje se na ocenu generalnog sekretara UN da je status kvo neodrživ i da međunarodna zajednica mora da pomogne u nalaženju rešenja koje je „pravovremeno, ima u vidu ključne zahteve svih zajednica koje žive na Kosovu i razjašnjava status“. Beograd i Priština treba da ostanu privrženi miru i dijalogu, navodi se u predloženom tekstu i zahteva od obe strane da tragaju za „obostrano prihvatljivim rešenjem kroz pregovore, u duhu kompromisa i uzdržavajući se od jednostranih odluka o statusu koje bi vodile destabilizaciji Kosova i regiona“.
Podvlači se da je cilj zacrtan u Rezoluciji 1244 multietničko i demokratsko Kosovo koje mora da jača stabilnost regiona, a kosovski lideri i lideri svih zajednica na Kosovu pozivaju se da ubrzaju napore za primenu standarda UN kako bi svi stanovnici Kosova imali opipljive koristi, a posebno imajući u vidu zaštitu manjina, stvaranje neophodnih uslova za održivi povratak, očuvanje kulturnog i verskog nasleđa na Kosovu i podsticanje pomirenja i izgradnju poverenja među etničkim zajednicama. Prema ruskom predlogu, predsedničko saopštenje SB UN, pozdravlja opredeljenje obeju strana da se uzdržavaju od nasilja i ugrožavanja bezbednosti provokativnim izjavama i delima i poziva ih da se drže svojih obećanja. Predsednička saopštenja usvajaju se u Savetu bezbednosti UN konsenzusom.
Američki ambasador u UN Zalmaj Halilzad izjavio je da se SAD i evropske zemlje protive predlogu Rusije za nastavak razgovora Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova i da veruju da dalji pregovori „ne bi imali svrhe“.
Kako je objavljeno na sajtu američke misije pri UN, Halilzad je rekao da su u sredu u Savetu bezbednosti vođene konsultacije o ruskom predlogu predsedničkog saopštenja o Kosovu. Rusija je na jučerašnjem sastanku u Savetu bezbednosti poručila da bi „ključni element“ saopštenja Saveta trebalo da bude pozivanje na nove razgovore kako bi se rešio status Kosova. Međutim, Halilzad je rekao da Vašington i Evropa veruju da „pošto su razmatranja u vezi sa ovim pitanjem još u toku nema osnova za izdavanje (predsedničkog saopštenja) u kojem bi se izrazile fundamentalne razlike s Rusijom o ovom pitanju“. On je dodao da će članice Saveta „raspravljati o ovom pitanju sve do 19. decembra, kada će biti održana glavna rasprava o Kosovu“.
– Pregovarački proces je iscrpljen. Sada je vreme da Savet bezbednosti donese odluku, a ako Savet ne donese odluku, onda se lek za problem mora tražiti van njega – rekao je američki ambasador.
Kako je prenela agencija Rojters, i diplomate zemalja EU u Savetu bezbednosti izjavile su da se njihove zemlje slažu sa ovim.
– Mislim da Savet bezbednosti neće biti u stanju da postigne sporazum i u tom slučaju druge organizacije bi trebalo da preuzmu odgovornost za rešenje problema – rekao je britanski ambasador u UN Džon Sojers i dodao da misli na EU i NATO.
Ruski ambasador Vitalij Čurkin izrazio je optimizam, kazavši da je čuo „neke pozitivne komentare na neke elemente“ ruskog teksta.
Ako se ne postigne sporazum, zapadne diplomate su rekle da bi većina članova Saveta bila spremna da prepusti događajima da idu tokom koji je predviđen planom Martija Ahtisarija. Većina zemalja EU, SAD, kao i muslimanske zemlje, kako navodi Rojters, smatraju da bi, pošto nije postignut sporazum u pregovorima Beograda i Prištine, trebalo dozvoliti da Kosovo proglasi nezavisnost. R. D.,

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari