Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je građanima Srbije Božić, navodeći da u svetu koji oduvek nosi preteško breme nepravde, stradanja, sumnje, mržnje i sukoba, “iskrena i vatrena vera u pravdu, mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac, svetionik nade i tačka okupljanja oko najviših vrednosti”. Međutim naši sagovornici složili su se da je u ovoj izjavi predsednika preovladavaju licemerje i cinizam, kada se ona stavi u kontekst aktuelnih dešavanja.
Vučić je na Instagramu napisao da nas ovaj praznik inspiriše da “otvorimo svoja srca, pronađemo snagu jedni u drugima i zajedno gradimo bolju budućnost ispunjenu uzajamnim poštovanjem i ljubavlju”.
View this post on Instagram
Poziv na uzajamno poštovanje i ljubav, složili su se naši sagovornici, lepog je sentimenta, ali kada bi se kompletno zanemarile okolnosti u kojima predsednik ovo poručuje. Podsećamo da se u vreme objavljivanja ovog teksta već dva meseca u Srbiji organizuju protesti predvođeni studentima i mladima, usled manjka preuzimanja odgovornosti od strane funkcionera vlasti za pad nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, a protesti su se proširili na brojne sfere društva.
Analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje da “Vučićevom cinizmu i licemerju nema kraja”.
– On, koji gazi i ponižava sve oko sebe, od saradnika do „običnih“ građana ove zemlje, priča o „uzajamnom poštovanu i ljubavi“. Poručuje nam da „hrabrost i plemenitost pobeđuju licemerje i mržnju“, pri tome sve ono negativno o čemu govori njega karakteriše, kolikogod da to pokušava da projektuje na druge. Srećom, ta prevara sve teže prolazi – kaže naš sagovornik.
Anđelković poručuje da čak i oni koji su simpatizeri režima, uglavnom, to čine iz manjih ilii većih ličnih intersa, a da. “Interesna zajednica na koju se oslanja” prepoznaje predsednika Vučića kao “beskrupuloznog mrzitelja i otimača budućnosti ove zemlje”, i da oni u njegovoj politici “egoistično prepoznaje svoju korist”.
– Opet, sve veći broj građana Srbije uviđa da u našoj državi neće biti, kako se za Božić kaže, „mira Božijeg“ i bilo kakve perspektive, dok sa njenog čela na padne kriminalno-politička grupa koju predvodi Vučić – dodaje.
Anđelković zaključuje da nikakve lepe reči koje upućuje narodu Srbije više ne mogu da za veći njegov deo sakriju njegova dosadašnja nedela, te da će iz tog razloga, “otpor vladajućem kartelu” će samo rasti i neće jenjavati, “uprkos Vučićevom laganju da je već tako”.
– Vučićeva božićna čestitka ima snažnu duhovnu i moralnu poruku, i generalno bi bila lepa poruka da je on predsednik Finske, ali u kontekstu protesta u Srbiji, koji često uključuju teme kao što su borba protiv korupcije, nedostatak pravde, ekološki problemi i kršenje ljudskih prava, mogu se identifikovati nekoliko potencijalno problematičnih tačaka – kaže za Danas o Vučićevoj Božićnoj čestitci izvršni direktor Instituta za evropske poslove, Naim Leo Beširi.
Beširi poručuje da fraze poput “vera u pravdu“ i “ljubav i zajedništvo” mogu zvučati cinično ili čak licemerno kada dolaze od vlasti koja se suočava sa optužbama za korupciju, zloupotrebu institucija i nepoštovanje osnovnih ljudskih prava.
– Protesti često naglašavaju upravo nedostatak pravde i nemogućnost da se istina i pravo sprovedu kroz institucionalne mehanizme – kaže
Iako je pozitivno pozivati na ljubav i zajedništvo, ova poruka može delovati neiskreno ili odvojeno od stvarnosti za ljude koji se bore sa konkretnim problemima poput policijske brutalnosti, cenzure medija i podela u društvu.
– Učesnici protesta u poslednjih nekoliko godina često doživljavaju ovakve poruke kao pokušaj relativizacije njihovih zahteva i problema – ističe Beširi. On dodaje da institucije “nisu pokazale mnogo ljubavi studentima, poljoprivrednicima, zdravstvenim radnicima i mnogim drugima”, podsećajući i na slučajeve poput hapšenja aktivistkinje Aide Ćorović, prebijanja Nikole Sandulovića i nerešenih zločina poput smrti Dalibora Dragijevića u policijskoj stanici, koji dodatno produbljuju nepoverenje prema institucijama.
Beširi dalje navodi da čestitka ostaje na nivou apstraktnih vrednosti i da u potpunosti izostaje suočavanje sa konkretnim problemima.
– Poruke koje ostaju na nivou opštih vrednosti mogu biti viđene kao izbegavanje ili skretanje pažnje sa stvarnih problema u našem društvu, a koji su se nagonilali u trianest godina Vučićeve vlasti, od korupcije i organizovanog kriminala do zloupotrebe javnih institucija i krađe iz budžeta, a sve nauštrb životnog standarda građana – poručuje.
Naš sagovornik dodaje da u trenutku kada mnogi osećaju da je nada izgubljena zbog zloupotreba vlasti i nedostatka promene, ovakav izraz može zvučati kao poruka izolovanih krugova društva koji često nisu aktivno podržale zahteve protestanata.
Na kraju, Beširi zaključuje da, iako čestitka sadrži univerzalno lepe poruke, ona ne može da prikrije realnost u kojoj građani Srbije traže odgovornost, pravdu i promene. „Ironija je što sve što predsednik poručuje kroz čestitku stoji u suprotnosti sa stvarnošću koju je on kreirao tokom svojih godina na vlasti“, zaključuje Beširi.
Aleksandar Olenik, advokat i član predsedništva LSV-Vojvođeni, kaže za Danas da hrabrost i plemenitost studenata i građana koji ih podržavaju u protestu pobeđuju Vučićevu „mržnju, licemerje i propagandu“.
– Zato je ovaj bedni pokušaj zloupotrebe božića i vere samo još jedan dokaz Vučićeve apsolutne nevažnosti i prevaziđenosti – kaže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.