Šansa za udruživanje snaga u regionu 1

Migrantska kriza stavila je ceo evropski kontinent na veliki i težak test, što se odrazilo i na situaciju u ovom regionu, dovodeći u pitanje regionalnu koheziju.

Stoga, potrebno je u ovom trenutku i nadalje ojačati saradnju i solidarnost među državama regiona, ukazao je danas na sastanku Jadransko-jonske strategije u grčkom gradu Janjini zamenik grčkog ministra ekonomije i razvoja Aleksis Karicis.

On je istakao da od inicijative, koju je pokrenula Evropska komisija pre dve i po godine, koristi mogu da imaju sve države učesnice – Grčka, Italija, Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Hrvatska. Prema rečima zamenika šefa grčke diplomatije Aleksisa Katrugalosa, osnovna zamisao odnosi se na uspostavljanje regionalne saradnje između „država članica Evropske unije i onih koje to teže da postanu“. U tom kontekstu, naglasio je da postoje četiri „stuba“ Strategije – „plavi razvoj“, povezivanje, „ne samo saobraćajno već i energetsko“, zaštita životne sredine i turizam. „Da bi se ostvarili takvi ciljevi, neophodan preduslov jeste politička saradnja među državama učesnicama… Politička saradnja i međusobno razumevanje vode ka ekonomskoj saradnji“, kazao je Katrugalos, uz opasku da se od „makroregionalnog nivoa saradnji teži jačanju veza između država na nacionalnom nivou“.

Predstavnica Evropske komisije Lena Anderson Penč istakla je da postoje „veliki izazovi, ali i šanse za saradnju u regionu“, kao i da je doneta odluka u okviru Strategije o finansiranju 35 transnacionalnih projekata. Pojedini predstavnici zvaničnog Brisela napomenuli su da proces pridruživanja država poput Srbije Evropskoj uniji „nije samo ispunjavanje kriterijuma iz pregovaračkih poglavlja, već i udruživanje snaga sa susedima, uključujući realizaciju projekata iz domena energetike, naročito uspostavljanje gasnih interkonekcija, budući da je energetsko tržiste Zapadnog Balkana rascepkano“. Sagovornici Danasa objasnili su da je finansiranje projekata moguće korišćenjem fondova EU, državnim ili privatnim novcem, donacijama i slično.

U video-poruci učesnicima foruma u Janjini, evropska komesarka za regionalnu politiku Korina Kretu, izrazila je očekivanje da ce Jadransko-jonska strategija „unaprediti integraciju država Zapadnog Balkana u EU“, naglašavajući da je poseban akcenat na stvaranju uslova za otvaranje novih radnih mesta u osam državama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari