Bivši zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da Srbija ima dve opcije da reaguje na odluku SAD da uvedu sankcije Aleksandru Vulinu – ili da ne odgovori recipročnim merama, čime se stavlja u ponižavajući položaj, ili da prekine saradnju sa američkim kolegama i tako ugrozi nacionalnu bezbednost, a ni jedno ni drugo nije dobro.
Janković je za portal N1 rekao da SAD svakako nisu uvele sankcije Vulinu iznenada i tek tako, jer je bilo prethodnih radnji i signala da saradnja sa njim nije moguća i da se ovo može dogoditi.
Ti signali su davno stigli. Ovako nešto, da neka velika država kao što su SAD uvede sankcije najvišem funkcioneru u sektoru bezbednosti se izuzetno retko dešava. Od 2000. godine do danas to se nije desilo, a mislim i nikad ranije, ne računajući period ratova i sankcija devedesetih, kazao je Janković.
I kao što američka država to nije uradila tek tako, dodao je, ovde se ne radi samo o Vulinu, već i država Srbija mora da vidi šta će sada da uradi, a najmanja šteta za građane i njihovu bezbednost, kao i za međunarodnu saradnju i položaj Srbije u svetu, je da Vulin kaže da se povlači.
To bi bilo prvo i najlogičnije rešenje, a ako ne, onda bi onaj ko ga je postavio na tu dužnost trebalo da mu kaže da to uradi, jer su interes zemlje i bezbednost građana najbitniji, istakao je Janković.
Prema njegovim rečima, Srbija nikako nije smela da na čelu BIA ima takvog čoveka, a ako već jeste, trebalo je da se reaguje pre formalnog uvođenja sankcija, kada su počeli da stižu neformalni i drugi signali da on nije poželjan sagovornik.
Čak i ako je neko prespavao sve to, sada bi morala da se donese odluka o njegovom povlačenju i da je on saopšti kao svoju. Nema tu mnogo priče među ozbiljnim ljudima, rekao je Janković.
Janković je istakao da je „elementarna stvar da na tako visoku poziciju, posebno u sistemu bezbednosti, ne smeju nikada da dođu ljudi povezani sa drogom i trgovinom oružjem“, kao i da se „ne bi usudio da dokazuje da Amerika nije ozbiljna po ovom pitanju“.
Ukazao je da bi državni organi trebalo da zatraže sve informacije iz Amerike, da ih provere i ako nađu osnov da pokrenu postupke protiv Vulina, jer se radi o navodnim ozbiljnim krivičnim delima.
A ako se desi da je u pitanju neka neobična zabuna, onda bi Vulin mogao da traži moralnu i svaku drugu satisfakciju za sve, ali previše je ovde ‘trebalo bi’, u našoj stvarnosti su stvari najčešće drugačije, rekao je Janković.
On je ocenio da je bezbednosna saradnja Amerike i Srbije od ključnog značaja za službe bezbednosti, državu i njene građane i da nam ovakva situacija može „zatvoriti mnoga vrata“.
„Glavno je pitanje je da li neko odgovoran brine više o nacionalnom interesu Srbije ili o drugim stvarima. Ako i u ovom slučaju bude ovo drugo, veliki problemi tek počinju“, poručio je Janković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.