Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 1Foto: Milica Vučković/FoNet

Dva dana pred najavljenu sednicu Skupštine Srbije, predsednica parlamenta Ana Brnabić, a i poslanici vlasti, poručuju da više nikada neće dozvoliti blokiranje rasprave, niti pištaljke i vuvuzele u plenarnoj sali. Opozicioni poslanici uzvraćaju da vlast više nema šta da dozvoli, ili ne dozoli, jer oni najverovatnije neće ni prisustvovati tom zasedanju dok traju studentske blokade i dok svi zahtevi ne budu ispunjeni.

Dodaju i da nema skupštinske rasprave sa „onima koji gaze decu“.

Pavle Grbović
foto FoNet Milica Vučković

Grbović: Odluka opozicije biće jedinstvena

Danas saznaje da će opozicija večeras na zajedničkom sastanku dogovoriti dalje korake u vezi kolegijuma parlamenta koji je Brnabićeva zakazala, ali i same sednice parlamenta, za koju inače smatraju da je zakasnila najmanje dva meseca, a čiji dnevni red još nije ni stigao u poslaničke klubove.

„Važno je da odluka bude jedinstvena i o tome ćemo razgovarati u okviru opozicije. Dok se taj stav ne usaglasi, ne želim da istrčavam sa preuranjenim stavom“, kaže Pavle Grbović, poslanik i lider PSG.

A sudeći po porukama opozicionih poslanika može se pretpostaviti da opozicija neće ni učestvovati u radu sednice skupštine najavljene za sredu.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 2
foto: R.Z./ATAImages

Brnabić: Neću dozvoliti blokadu parlamenta

Kako je ranije najavila predsednica parlamenta jedna od najvažnijih tačaka tog vanrednog zasedanja biće Predlog zakona o stambenim kreditima za mlade, a taj predlog Vlada Srbije je uputila parlamentu.

„To će za mene biti, što se tiče životnog standarda i kvaliteta života u Srbiji, najvažniji predlog zakona na raspravi na sednici od srede“, rekla je Brnabić.

Navela je i da će opoziciji najvažnija tema biti rasprava o poverenju Vladi i poverenju njoj kao predsednici Narodne skupštine. Brnabić je istakla da na prethodnoj sednici ovi predlozi opozicije nisu stavljeni na dnevni red zbog dva, kako je rekla zloupotrebljena poslanička potpisa.

„Kao predsednica Narodne skupštine sam im to vratila. Oni su mogli odmah da isključe ta dva potpisa i da mi vrate legitiman predlog, odnosno inicijativu za raspravu o poverenju vladi ali nisu. Ja nisam htela i nikada to neću prihvatiti, dakle nećemo se igrati na taj način sa voljom građana i sa autoritetom narodnih poslanika“, rekla je ona.

Dodala je da su opozicioni poslanici vratili novu inicijativu bez zloupotrebljenih potpisa, tako da će to sada biti na dnevnom redu.

Govoreći o tome kako bi mogla da izgleda sednica, navela je da je suprotno demokratskom pravu bilo kakav pokušaj blokiranja Narodne skupštine

„To neće biti moguće. Ukoliko ljudi ne žele da debatuju o nečemu, u redu, njihovo pravo. Ali to ne znači da oni mogu da blokiraju rad Narodne skupštine… pošto je izuzetno važno za mlade ljude i za njihove porodice i za natalitet u ovoj zemlji i za njihovu samostalnost, što je takođe izuzetno važno za budućnost ove zemlje, da mi razgovaramo i glasamo o predlogu zakona o jeftinim stambenim kreditima za mlade do 35 godina. Niko nema pravo da blokira glasanje i usvajanje tog zakona“, rekla je Brnabić, poručujući da neće dozvoliti blokadu parlamenta.

I tokom javnog slušanja o izmenama izbornih zakona Dragan Nikolić, poslanik SNS iz Vranja, ponovio je da naprednjaci više neće dozvoliti vuvuzele i pištaljke na sednici, niti pretnje i zastrašivanja poslanika vlasti.

„Mi vas se ne pašimo, jer vas narod neće. Peti oktobar, ma koliko vi to priželjkivali neće se više ponoviti“, poručio je poslanik SNS, prisećajući se kako su 5. oktobra u parlament upali Vojislav Koštunica i Zoran Đinđić.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 3
foto: B.P./ATAImages

Radosavljević: Postupaćemo u parlamentu onako kako studenti postupaju na ulici

Dušan Radosavljević, poslanik i zamenik predsednika POKS-a, ističe za Danas da je sazivanje sednice skupštine zakasnilo više od dva meseca.

„Kada smo tražili sednicu o poverenju Vladi nije bilo studenskih i građanskih protesta, nije bilo pregaženih studenata i pretučenih i utamničenih građana. U ono vreme je bilo prilike za razgovor u skupštini, a sada nema više o čemu da se razgovara osim o formiranju prelazne vlade koja će imati jedini zadatak da stvori uslove za konačno fer i demokratske izbore na kojima će građani odlučiti kojim putem treba da ide Srbija i kakvu državu žele“, kaže Radosavljević.

Prema njegovim rečima POKS i koalicija NADA će postupati u Skupštini onako kako postupaju studenti i građani na ulici. Svaka druga reakcija od strane opozicije, ne bi bilo primerena i bila bi njihova izdaja.

„Sigurno je da ne možemo sa onima kojima su krvave ruke sedeti mirno u sali i diskutovati, naročito ne posle odbijanja zahteva opozicije pre dva meseca da se raspravlja o poverenju Vladi, pri čemu je vlast brutalno prekršila zakone i poslovnik Skupštine. Sada kada su saterani u ćošak dosetili su se da malo poštuju zakone i poslovnik. Prekasno, navodi poslanik POKS-a.

Koalicija NADA neće dozvoliti održavanje Kolegijuma parlamenta niti sednice Skupštine Srbije dok svi zahtevi studentskog protesta ne budu ispunjeni. Svi do jednog zahtevi studenata moraju biti ispunjeni i oko toga nema pregovora.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 4
Foto: Printscreen ParlamentSrbija

Nestorović: Skupština je na ulici

„Ekološki ustanak je izneo javno svoj stav. Nećemo učestvovati na sednici Narodne skupštine na kojoj će, kao na buvljaku, biti izmešane teme. Stav je da sa ubicama nema dijaloga. Nema skupštine sa ljudima koji gaze našu decu. Skupština je sada na ulici“, poručuje za Danas Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 5
foto FoNet Marija Đoković

Rakić: Sednica o poverenju Vladi je na Auto-komandi

I iz Demokratske stranke poručuju da neće pristati da budu sapun za pranje krvavih ruku i da zato neće učestvovati u najavljenom radu parlamenta.

„Mi, poslanici Demokratske stranke, odazvali smo se pozivu studenata i pobunjenih građana na generalni štrajk i odlučili da se priključimo štrajku. Ovde nije reč o tipičnom bojkotu kakav je viđen ranije. Naši poslanici će aktivno učestvovati u štrajku dok se ne ispune opravdani zahtevi studenata, bez čijeg ispunjenja nema normalnog života u Srbiji“, kaže Dragana Rakić , poslanica DS, za Danas.

Ona je pozvala i ostale kolege, narodne poslanike, da se priključe štrajku na koji ih je pozvala mladost ove zemlje.

„Dakle, mi, poslanici Demokratske stranke, odlučili smo da ne učestvujemo u radu skupštinskih tela i odbora, kao i da ne prisustvujemo sednicama Narodne skupštine do daljnjeg. Sednica o poverenju Vladi koju je tražilo više od 80 narodnih poslanika trebalo je da se održi u novembru, a ne u februaru. Sada je kasno za sednicu u zgradi Narodne skupštine. Sednica o poverenju Vladi upravo se dešava na Auto-komandi“, navodi poslanica DS.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 6
Foto: Medija centar

Pavić: Jedino prihvatljivo za nas je da premijer da ostavku

Da se sa sednicom parlamenta kasni dva meseca smatraju i poslanici Mi, snaga naroda.

„Jedino prihvatljivo za nas je da premijer da ostavku i da se formira tehnička vlada ograničenog mandata – priprema ravnopravnih i poštenih izbora uz oslobađanje medija. Može eventualno da se glasa o poverenju Vladi, ako je ona spremna da da ostavku“, kaže leksandar Pavić, poslanik Mi, snaga naroda.

To je, kako dodaje, možda poslednji pokušaj da se ova kriza reši u institucijama.

„Inače je vlast obesmislila rad Skupštine, a kap koja je prelila čašu bila je skandalozna sednica o budžetu. A posle pada nadstrešnice i potpuno neadekvatne reakcije vlasti i laganja oko dokumentacije, vlast nema više ni kredibilitet ni legitimitet“, ocenjuje Pavić.

Večeras verovatno sastanak opozicije: Šta kažu opozicionari za Danas? 7
foto FoNet Zoran Mrđa

Aleksić: Donećemo odluku koja će biti dodatni pritisak na vlast

Uprkos tome što predsednica parlamenta danima najavljue sednicu Skupštine, Miroslav Aleksić, lider i poslanik NPS-a, kaže za Danas da poslanici još uvek nisu dobili saziv sednice sa dnevnim redom.

„U svakom slučaju obavićemo konsultacije sa kolegama iz opoziciionih parlamentarnih stranaka i verujemo da ćemo doneti odluku koja će dovesti do toga da se stvori dodatni pritisak na vlast kako bi nadležne institucije ispunile studentske zahteve iza kojih sada stoji veliki broj građana“, zaključuje Aleksić.

Studentsku blokadu pratite na portalu Danasa uživo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari