Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić dogovorio se juče u Njujorku, sa specijalnim izaslanikom generalnog sekretara svetske organizacije Lambertom Zanijerom da se početkom marta održi sednica Saveta bezbednosti na temu događaja na Kosovu i Metohiji. Tom prilikom biće otvoreno pitanje formiranja Kosovskih bezbednosnih snaga, prenele su agencije. Ministar je rekao da je sa Zanijerom razgovarao i o narušavanju mira i stabilnosti u regionu zbog činjenice da su KBS formirane. Jeremićje još jednom preneo oštar protest Beograda zbog formiranja Kosovskih bezbendosnih snaga i nagovestio da će se o tome razgovarati pred Savetom bezbednosti UN.

Ministar Jeremić i podsekretar za mirovne operacije UN Alen Le Roa su razgovarali „o situaciji u regionu i ostalim pitanjima od zajedničkog interesa“. Kako je predviđeno, Jeremićće se sastati isa zvaničnicima u Generalnom sekretarijatu UN i stalnim predstavnicima više zemalja – Egipta, Nikaragve, Južne Afrike, Rusije, Brazila, Venecuele, Singapura i Indonezije.

Glavne teme razgovora biće najnoviji razvoj situacije na Kosovu, nastale posle osnivanja KBS. Šef srpske diplomatije prekjuče je uputio pismo na adrese oko 80 zemalja u kojem im predlaže da razmisle o dostavljanju svog mišljenja o proglašenju nezavisnosti Kosova Međunarodnom sudu pravde.

Pismo je upućeno onim članicama UN koje nisu priznale nezavisnost Kosova ili su bile neutralne prilikom glasanja u Generalnoj skupštini UN o predlogu Srbije da Međunarodni sud pravde da mišljenje o legitimnosti jednostrano proglašene nezavinosti Kosova.

U toku Jeremićevog boravka u Njujorku došlo je do izvesnog neusaglašavanja, pošto je najavljeni susret sa Ban Ki-Munom izostao, jer se generalni sekretar UN nalazi u Davosu, gde se održava Svetski ekonomski forum.

– Ukoliko se Jeremići Ban Ki Mun naknadno ne sretnu, ovo neusaglašavanje termina moglo bi da znači potvrdu očajne međunarodne pozicije Srbije. Očigledno je da Ban Ki Mun želi da što manje bude upleten u balkansku priču i borbu koja se na globalnom planu vodi između Rusije i „ostatka sveta“, pre svih SAD i EU – kaže za Danas Dušan Janjić, predsednik Forma za međuetničke odnose.

Prema Janjićevim rečima, razlozi Jeremićevog odlaska u sedište UN su predstojeći izveštaj Ban Ki-Muna o stanju na KiM koji bi tokom februara trebalo da se nađe pred SB UN, predstojeći detaljni pregovori o šest tačaka i pismo koje je povodom formiranja KBS predsednik Srbije UN. Janjićsmatra da će od „sadržaja Ban Ki-Munovog izveštaja zavisiti od toga kako će se definisati šest tačaka i detaljni pregovori koji bi o njima trebalo da se vode u trouglu Beograd – Brisel – Priština“, koje sada koči EU. On tvrdi da je „Brisel od početka bio uključen u dogovore o šest tačaka“, koje Beograd zvanično predstavlja kao dogovor sa UN.

– Brisel ide na potpuno ukidanje Unmika, pokušava da Zanijera zameni Piterom Fejtom, ali i da istovremeno umesto Euleksa ubaci u igru Međunarodnu upravljačku grupu, kako bi legalizovao uslovnu nezavisnost KiM – objašnjava Janjić.

On smatra da je zvanični Beograd, što se tiče KBS, kasni s reagovanjem bar 12 meseci, jer je rečo realizaciji „četiri godine starog predloga Velike Britanije, zbog kojeg je NATO vršio veliki pritisak na Prištinu“. Janjićkaže da formiranje KBS ne može da bude povod za vanrednu sednicu SB UN, zato što se, prema međunarodnom pravu, smatra „unutrašnjim aktom Prištine koja je Ustavom Kosova predvidela ne samo formiranje KBS, nego i da na Kosovu ostaje samo NATO“.

 

Bogdanović pisao Zanijeru

Goran Bogdanović, ministar za KiM u Vladi Srbije, uputio je juče pismo Lambertu Zanijeru u kojem je istakao „neophodnost što hitnijeg počinjanja pregovora oko sprovođenja tačaka predviđenih izveštajem Ban Ki-Muna“. U saopštenju iz Ministarstva za KiM, navodi se da je Bogdanović„ukazao kako na konkretne probleme, tako i na stalnu opasnost od incidenata do kojih može doći usled nedefinisanosti uloga misija UN i EU, kao i pravnog i institucionalnog vakuma koji je zbog toga nastao“.

 

Kosovo poslednji put pred SB?

„Za Beograd je sada važno da Ban Ki Mun svojim autoritetom u izveštaju preporuči ubrzavanje procesa dogovora o šest tačaka, ali i da stvori mogućnost da naredna sednica SB UN o KiM ne bude i poslednja na tu temu. Suštinsko pitanje je ko će pripremati Ban Ki-Munov izveštaj i da li će on ubuduće dolaziti preko Brisela. Unmik i Euleks to nisu raspravili, a generalni sekretar UN, čija je dužnost da podnositi izveštaje sve do ukidanja Rezolucije 1244, više nema administraciju na KiM koja može da prati stanje na terenu. Ukoliko se raspravi ko će pripremati izveštaje generalnog sekretara UN, šest tačaka predstavljaće vezu između Rezolucije 1244 SB UN i stanja na KiM“, objašnjava Dušan Janjić. U sedištu Euleksa Danasu je rečeno da Misija EU na Kosovu preko Brisela šalje u Njujork svoj tehnički izveštaj iz oblasti pravosuđa, a da je sve ostalo što se tiče predstojećeg izveštaja Ban Ki-Muna, posao Unmika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari