Šefovi diplomatija Evropske unije verovatno će polovinom februara „primiti k znanju“ za tada očekivano jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i prepustiti svakoj članici da sama donese odluku o njegovom priznavanju.
Kako su agenciji Beta rekli evropski diplomatski izvori u Briselu, ovakav „scenario“ za rešenje statusa Kosova zamišljen je na osnovu postupka u slučaju proglašenja samostalnosti Crne Gore.

Šefovi diplomatija Evropske unije verovatno će polovinom februara „primiti k znanju“ za tada očekivano jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i prepustiti svakoj članici da sama donese odluku o njegovom priznavanju.
Kako su agenciji Beta rekli evropski diplomatski izvori u Briselu, ovakav „scenario“ za rešenje statusa Kosova zamišljen je na osnovu postupka u slučaju proglašenja samostalnosti Crne Gore. Zvaničnici Saveta ministara EU, međutim, dodaju da je veoma važno šta će se događati u Savetu bezbednosti UN i da EU još nije blizu takvog scenarija. Pored Kipra, koji odlučno odbija priznavanje takvog jednostranog kršenja Povelje UN, i Španija, Rumunija, Slovačka i delom Grčka, takođe su na mogućnost takvog čina stavili ozbiljne zamerke na zasedanju šefova diplomatija evropske dvadesetsedmorice u ponedeljak.

SAMARDŽIĆ: Misija EU nije dobrodošla bez odluke UN

Beograd – Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić naveo je juče da je Srbija protiv dolaska misije EU na Kosovo, jer bi to značilo „početak sprovođenja plana izaslanika UN Martija Ahtisarija“. „Srbija je poslala jasnu poruku EU da smo najenergičnije protiv dolaska Misije EU na Kosovo, jer bi to značilo početak sprovođenja Ahtisarijevog plana. Isto tako, uputili smo jasnu poruku da pitanje nove misije može biti rešeno tek pošto se u Savetu bezbednosti UN postigne kompromisno rešenje za budući status Pokrajine“, navodi se u izjavi Samardžića postavljenoj na sajtu Vlade Srbije. Prema njegovim rečima, Srbija očekuje da EU uvaži razloge iznetog principijelnog stava Beograda da „misija EU nije dobrodošla“ na teritoriju Srbije. „Bilo bi jako loše da EU ignoriše stav Srbije i donese protivpravnu odluku o slanju Misije EU za sprovođenje odbačenog Ahtisarijevog plana, jer bi takva odluka izazvala ozbiljne probleme u odnosima Srbije i EU“, istakao je Samardžić.

Španski ministar Migel Anhel Moratinos je tada poručio da „za Španiju jednostrano proglašavanje nezavisnosti nije pozitivno i da će zato nastojati da se to ne dogodi“. On je rekao da Madrid „poštuje međunarodno pravo i jedinstvo EU“, ali je istakao i da „nikad u istoriji gaženje prava nije bilo dobro“.
Međutim, ako se postigne zajednički stav EU, a to bi moglo da znači da se u usvojenoj odluci ne pominje izričito reč „nezavisnost“, onda bi, kako se tvrdi, svaka članica EU, jer to „kolektivno“ ne može EU, odlučila da li će priznati otcepljenje Kosova od Srbije i formiranje nove države. Ali i za usvajanje zajedničkog stava bilo bi nužno jedinstvo, odnosno, kako se to zamišlja, da se Kipar i još neke zemlje „konstruktivno uzdrže“, da ne bi blokirale takvu odluku. Slovenačko predsedništvo EU bi u februaru zakazalo vanredni sastanak Saveta ministara s ciljem da se članice Unije izjasne i postupe na takav način, u očekivanju da „ubrzo dvadesetak zemalja EU prizna Kosovo“.
To će svakako učiniti i SAD, neki susedi na zapadnom Balkana i više „muslimanskih zemalja“. Ipak, ceo postupak bi mogao da se otegne mesecima i zato je veoma važno za EU da na Kosovu počne da razmešta svoju misiju „vladavine prava“, koja bi u roku od 120 ili 90 dana zamenila Unmik, čime bi počeo da se sprovodi „oštro ograničen“ plan Martija Ahtisarija, što znači uspostavu „nadzirane nezavisnosti“. Ovakvi nagoveštaji su „u opticaju“, rekli su ovi izvori, ali su predočili da je još „dug put do takvog raspleta“, jer „tek treba postići unutrašnji zajednički stav, na kojem će morati da se radi pošto je stanje složeno“. Oni su ukazali na izjavu predsedavajućeg zasedanja šefova diplomatija EU, u ponedeljak, portugalskog ministra Luiša Amada, da jeste učinjen novi korak ka zajedničkom stavu, ali da će biti potrebno „još više nedelja“ da se to i ostvari. Zamoljeni da se osvrnu na izjave srpskog predsednika Borisa Tadića da će Srbija zatražiti zaštitu SB UN u tom slučaju i poruku premijera Vojislava Koštunice da neće trampiti deo svoje teritorije za članstvo u EU, zvaničnici Saveta ministara EU nisu hteli da daju bilo kakav komentar. „Situacija je i dalje vrlo složena i još se mora raditi na postizanju zajedničkog viđenja statusa Kosova. Zato je najbolje ne komentarisati mnogo ove izjave“, rekao je Beti jedan funkcioner Saveta ministara EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari