Na sednici SB UN, na kojoj se razmatrao izveštaj o radu Misije UN na Kosovu (Unmik) 30. oktobra, mogli smo čuti potpuno oprečne poruke i podatke od srpskih i kosovskih predstavnika, ali i potpuno monotone izjave predstavnika zemalja članica SB UN. Naši sagovornici se slažu da SB UN nije „odlučujuća arena“, različito gledajući na to ko ima snage za odlučujući iskorak.
Sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija su prisustvovali šefovi diplomatije Srbije i Kosova, Marko Đurić i Donika Gervala Švarc, koji su imali vremena da predstave svoja viđenja situacije na Kosovu.
Srpski ministar spoljnih poslova izlistao je brojne napade na Srbe, uglavnom na severu Kosova i skrenuo pažnju jednostrane poteze Prišine u poslednjih godinu dana koji su otežali svakodnevni život srpske zajednice.
Prisutne predstavnike zemalja članica SB UN upitao je „Da li ćemo stajati po strani dok nevini pate, ili ćemo preduzeti smislene poteze kako bismo zaštitili ranjive?“.
Kosovska ministarka Gervala Švarc je govorila o “oslobađanju” severa Kosova i naglasila da se Srbi na sveru Kosova više ne žale na kosovske vlasti.
Kako je istakla, kosovske vlasti svoje građane tretiraju sa poštenjem, a tome u prilog navela je da građani severa Kosova nemaju žalbe na vlasti u Prištini.
Sa druge strane, predstavnici država članica SB UN skoro jednoglasno osudili odugovlačenje Prištine u pogledu formiranja Zajednice srpskih opština, ali i odbijanje Srbije da procesuira ili izruči Milana Radoičića i druge koji su učestvovali u Banjskoj.
Jedino je predstavnik Rusije stao na potpuno na stranu Srbije i za situaciju na Kosovu okrivio Prištinu kao “koren zla”.
Hodža: UN ne treba shvatati preozbiljno
Komentarišući izlaganja Đurića i Gervale Švarc, urednik prištinske televizije ATV Ljeart Hodža kaže za Danas kaže da “zbog igre rečima, ni gospodin Đurić, ni gospođa Gervala, uz svo dužno poštovanje nisu kredibilni izvori informacija o tome kako Srbi žive na severu Kosova”.
“Mislim da terora nema, a sa druge strane, oslobođenje je preterana kvalifikacija jer oni smatraju da su oslobodili sever od kriminalnih grupa koje su imale kontrolu na terenu i nad stanovništvom, ne govori se o oslobođenju teritorije Kosova 1999. godine”, pojašnjava Hodža i dodaje da se srpska zajednica na severu Kosova nalazi u specifičnoj situaciji, gde je tačno da je “pao nivo kontrole koju su imale Radočićeva i Veselinovićeva grupa i ostale parapolitičke formacije”.
Ipak, on ističe su predstojeći izbori na Kosovu dobra šansa da se Srbi opredele za legitimnu opciju koja će ih predstavljati u institucijama.
“Svakako mislim da valja ići i pitati građane, a ne donositi zaključke o svakodnevnom životu Srba na severu po tome što kažu Đurić ili Gervala”, tvrdi naš sagovornik.
Govoreći pak o samoj sednici SB UN, Hodža tvrdi da je ta sednica samo “dobar izgovor za odlazak u Njujork na ekskurziju”.
“Mislim da je na domaćem planu to greška kosovskih institucija jer se previše bave UN-om i isuviše ozblijno tretiraju izveštaju UNMIK-a. Tome u prilog ide i to što su UN ceo proces normalizacije delegirale EU, tako da se one ne bave time”, ističe Hodža.
To su, smatra Hodža, dovoljni razlozi zašto UN ne bi trebalo da se tretira preozbiljno, niti da bude neki odlučujući faktor, “posebno u vreme kada je dijalog kojim posreduje EU i dalje u toku”.
“Najjbolji mogući opis sednice dao je američki predstavnik u SB, ambasador Vud, koji je rekao da Sjedinjene Američke Države zahtevaju od strane SB UN da se revidira cela Misija UN-a na Kosovu, te da se polako privodi kraju”, tvrdi sagovornik Danasa.
Kako kaže, to što SAD traži da UNMIK bude neutralan u sledećim izveštalima dovoljno govori o tome koliko ozbiljno treba tretirati te izveštaje.
“Predstavnik SAD-a je podsetio i na to da niko nije odgovarao već godinu dana za napad u Banjskoj, ali je dodao i je zabrinut zbog poteza kosovske vlasti koji nisu koordinisani”, kaže Hodža.
Zbog toga, smatra on, SB UN ne treba posmatrati kao arenu koja ima neki odlučujući značaj, i dodaje da, ako se prepozbiljno bavimo time, “i Kosovo i Srbija gube mnogo vremena i energije”, jer na normalizaciji odnosa te dve strane radi EU.
Janjić: Đurićev nastup je maksimum Beograda
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić slaže se u oceni da je SB UN pogrešna adresa za diskusiju o Kosovu.
On najpre pojašnjava da je jedino prisustvo Kosova u UN i SB putem izveštaja generalnog sekretara UN o radu UNMIK, a to je bitno ponoviti, smatra on jer kod nas „postoji priča da pitanje Kosova treba vratiti u UN, iako ono nikada nije odatle izašlo“.
„To neshvatanje, da povratak u SB ne znači da će Rusija ili bilo ko drugi promeniti ono što se dogodilo, to je jedna politikantska igra koju nažalost srpske vlasti nastavljaju“, pojašnjava Janjić.
On ističe da se o Briselskom dijalogu govori kao da je izvan okvira UN, ali da to nije tačno, te da je on u nadležnosti Generalne skupštine.
„To je samo pokazatelj da vlasti Srbije žive u doba Miloševića. Oni ne razumeju da to nisu nadležnosti iz 1999. ili 1993. godine. Pozivanje na Rezoluciju 1244 u suštini završava na tome da ste vi obavezni da učestvujete u Briselskom dijalogu“, kaže naš sagovornik.
Komentarišući sam nastup ministra Đurića, Janjić tvrdi da se njime pokazao maksimum onoga što Srbija može da uradi, takvu strategiju je Vučić i najavio.
„To je način na koji je Milošević krajem 80-tih godina nametnuo sebe za glavnog čoveka za Kosovo. To je upravo iz arsenala Miloševićevog političkog nasleđa. A sa stvarnim ili izmišljenim bezbednosnim incidentima treba opravdati ili prizvati neku vojnu upravu ili nešto slično“, tvrdi Janjić i dodaje da to uopšte ne pripada 21. veku.
S druge strane, govoreći o nastupu kosovske ministarke Gervale Švarc Janjić kaže da je to bio vrhunac komunizma.
„Ja sam znao da je Kurti dobar đak Adema Demaćija, ali da je toliki staljinista da može da zameni realnost obećanjem, to je neverovatno“, kaže Janjić i dodaje da je situacija na severu Kosova danas potpuno izmakla kontroli.
„Beograd više nema nikakvu drugu moć nego ono što je najavio Vučić, a hvalio Đurić, pošto je video svoje putovanje u Njujork, a to je da ćemo imati masovnu dipolmatsku kampanju koja nije zapamćena u istoriji“, tvrdi Janjić i dodaje da se zbog toga Beograd sada nalazi u poziciji Ibrahima Rugove koji se trudio da internacionalizuje kosovsko pitanje.
Naš sagovornik smatra da je ovo maksimum te da je sve što je moglo da se uradi potrošeno kroz napad u Banjskoj.
„Ovim se od kosovskog pitanja u UN samo pravi nova tema u kojoj hiperinflacija reči ubija problem. To više nije atraktivno ni za rusku stranu ni za kinesku, to je tema koja ničemu ne vredi“, pojašnjava Janjić.
Kako ističe, Rezolucijom o Srebrenici se potrošio kredibilitet i broj glasova u Generalnoj skupštini koji je potreban Srbiji.
„GS je donela rezoluciju o briselskom dijalogu. Dakle ako Srbija ima bilo kakve primedbe, ona treba da se obrati Generalnoj skupštini UN, a toga se se već plaše jer je to ozbiljan iskorak, a na Srebrenici smo izgubili mnoge države koje su glasale za Srbiju“, pojašnjava sagovornik Danasa i naglašava da GS ima nadležnost onda kada dijalog dođe u fazu krize, u kojoj je danas.
„Ne znam kako to naučiti nekoga ko je ministar spoljnih poslova ili vodi državu“, kaže Janjić i zaključuje da realna snaga nastupa na sednici SB UN ne postoji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.