Selaković: Cilj deklaracije očuvanje jezika i kulture 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković rekao je za RTS da najavljena Deklaracija Srbije i Republike Srpske o opstanku srpske nacije i srpskog naroda nije motivisana dnevnopolitičkim potrebama kao ni velikosrpskim nacionalizmom.

Istakao je da je cilj očuvanje srpskog jezika i kulture, jer kad nema jezika onda nema ni naroda. Dobro je da je unutrašnji dijalog o KiM počeo jer Srbija mora određene stvari da raščisti sama sa sobom i da prestane da živi u utopijama, kaže Selaković i dodaje da srpski narod ima pravo da traži mesto opstanka u globalnom svetu.

Selaković navodi da opasnost kojoj su izloženi srpski jezik i kultura nije samo u generacijama Srba koji su u rasejanju, već je to vidljivo i u okruženju, na teritorijama na kojima Srbi žive vekovima, a na kojima su ugroženi jezik i opstanak.

„Kad nema jezika, nema ni naroda“, poručuje Selaković. Dodao je da će biti predložene određene mere koje će pomoći da se sačuvaju jezik, pismo i identitet.

Selaković je naveo i pozitivno iskustvo iz Švajcarske gde je na „fantastičan odjek“ naišao pokušaj srpskog ministarstva da se sačuva srpski jezik kroz incijative putem ambasada.

Kako je rekao, najnormalnija stvar u svetu su institucije kao što su nemački Geteov institut ili španski Institut Servantes.

„Zašto mi ne bismo imali naš institut?“, upitao je Selaković.

Ističe da se ide ka tome da to bude deklarativni i pravni akt koji će usvojiti najviša zakonodavna tela Srbije i RS i dodaje da nije reč o pitanju koje tretira teritorijalni status Srbije i RS.

„Srbija je primer garancije prava manjina. Ništa više od toga ne tražimo za Srbe u drugim državama regiona“, kaže Selaković.

Govoreći o pozivu predsednika Vučića na unutrašnji dijalog o Kosmetu, Selaković je napomenuo da je to najvažnije političko pitanje. Kazao je da je predsednik zadovoljan načinom na koji je njegova inicijativa naišla na odjek u javnosti.

Selaković je naveo se o toj temi govori i da su se dosad u najvećoj meri čule dve vrste mišljenja – ona koja kažu da je potrebno održavati status kvo i ona koja kažu da bi Kosovo trebalo predati Albancima.

„Nijedan ni drugi stav nisu dobri, to su dve krajnosti koje ne korespondiraju sa realnim stanjem. Realno stanje je da status kvo tihim putem vodi ka nestajanju Srba na KiM. A ovaj drugi stav nije prihvatljiv. Šta da damo Albancima? Ono što je naše i ono gde Srbi čine većinu?“, rekao je Selaković. On je poručio da Srbija mora određene stvari da raščisti sama sa sobom i da ne živi u utopijama.

„Dijalog je počeo da se odvija na dobar i zadovoljavajući način“, rekao je Selaković i dodao da bi jednog dana mogao da uće u institucionalizaciju.

Objašnjava da nije reč o dijalogu gde sede dvoje, troje ili 20 ljudi i pričaju, već u njemu učestvuje javnost, mediji, akademska zajednica, nevladine organizacije… 

„Nije prvi put da Hrvatska prisilno reguliše ekonomske tokove političkim odlukama“

Govoreći o taksama koje je Hrvatska uvela na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz trećih zemalja, Selaković je podsetio da to nije prvi put da Hrvatska pokušava prisilno da reguliše ekonomske tokove političkim odlukama.

„To im se ranije obilo o glavu i očekujem da bude tako i ovog puta“, naveo je Selaković. 

Kada je reč o mogućoj poseti Aleksandra Vučića Zagrebu, Selaković kaže da je uveren da će Vučić, kao čovek dijaloga, prihvatiti poziv ukoliko mu ga uputi predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

On očekuje da budu pokrenuta pitanja koja Zagreb stalno inicira, a to je položaj hrvatske manjine u Srbiji. Međutim, navodi da će i predsednik Vučić pokrenuti pitanje ostvarivanja prava srpskog naroda u Hrvatskoj i da će insistirati na ispunjenju postignutih dogovora.

Kada je reč o mogućoj poseti Vučića BiH, Selaković kaže da još uvek nema jasnog poziva, ali podseća da je Vučiću BiH jedan od prioriteta.

Nikola Selaković je dodao i da se može očekivati poseta turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana Srbiji sa brojnom delegacijom privrednika i investitora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari