Ukoliko Savet ministara EU 1. decembra bude potvrdio inicijativu Slovenije, i donese odluku da građanima budu ukinute vize 19. decembra, to će biti ne samo snažan podsticaj u daljem napredovanju Srbije ka punopravnom članstvu u EU, već signal da su u evropskim integracijama moguća i pozitivna iznenađenja – kaže za Danas Božidar Đelić, potpredsedsnik Vlade Srbije i direktor Kancelarije za evropske integracije.

Savet ministara Evropske unije nalazi se na korak od odluke da se režim šengenskih viza za državljane Srbije, Crne Gore i Makedonije stavi van snage već 19. decembra ove godine, zahvaljujući diplomatskoj inicijativi Slovenije. Predlog zvanične Ljubljane jednoglasno je prihvaćen prekjuče, na sastanku Radne grupe za vize Saveta EU, a očekuje se da ga potvrde Evropski parlament na zasedanju 11. novembra i potom Savet ministara spoljnih poslova EU poslednjih dana ovog meseca ili 1. decembra, potvrdili su Danasu diplomatski izvori iz Unije.

Prema Đelićevim rečima, odluka o ukidanju viza, dve nedelje pre nego što je prvobitno planirano, olakšaće građanima planove da Novu godinu dočekaju u nekoj drugoj zemlji.

-Evropski parlament bi 12. novembra trebalo da da svoje mišljenje, koje iako nije odlučujuće, ipak ima velikog značaja. Čekamo da prođe najpre taj događaj, a potom i da 1. decembra Savet ministara potvrdi inicijativu Slovenije. Svaki dan slobode puno znači, tako da je i dve nedelje ranije za građane, siguran sam vrlo važno – kaže Đelić.

Na pitanje da li je ova inicijativa iznenađenje i za članove Vlade, Đelić kaže da mora da prizna da kada je čuo da će Slovenija povući takav potez bio vrlo srećan, i izrazio veliku zahvalnost „prijateljskoj zemlji“.

– Ova inicijativa Slovenija još jedan je znak prijateljstva i savezništva prema Srbiji – ističe za Danas otpravnica poslova slovenačke ambasade u Beogradu Jadranka Šturm-Kocjan.

Prema njenim rečima, cilj predloga je da se građanima tri države (Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji), koje su ispunile uslove za bezvizni režim, omogući sloboda putovanja u zemlje EU pe božićnih i novogodišnjih praznika.

– Srbija je ispunila uslove za ukidanje šengenskih viza. Sada želimo da što je moguće više olakšamo život srpskim građanima koji bi želeli da provedu Božić ili Novu godinu u Sloveniji ili nekoj drugoj članici Unije, kao i mladima koji bi da školski raspust provedu van zemlje. Prvobitna namera EU da se vizni režim ukine od 1. januara bila je dobra, ali se previdelo da bi od tog datuma bilo prekasno ljudima da organizuju svoja putovanja, da se pripreme za njih. Našim predlogom će sve ovo postati moguće – kaže Šturm-Kocjan.

Sagovornica Danasa naglašava da je Slovenija i do sada aktivno iskazivala privrženost evropskim integracijama Srbije.

– Za vreme slovenačkog predsedavanja Uniji potpisan je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. I nakon toga, uključujući i najnoviju inicijativu za ukidanje viza „pre roka“, nastojimo da pomognemo Srbiji da što pre je moguće pređe put ka punopranvom članstvu u EU – zaključuje Jadranka Šturm-Kocjan.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izjavio je juče u Briselu da nema gotovo nikakve sumnje da će građani Srbije u 2010. godini, „a možda i ranije“, moći da putuju u zemlje EU bez viza i naglasio da je Evropsku komisiju obavestio o nameri Beograda da pre kraja godine podnese aplikaciju za članstvo u EU.

– Očekujemo formalnu odluku o ukidanju viza 30. novembra ili 1. decembra – rekao je Jeremić, posle razgovora sa komesarom za proširenje EU Olijem Renom.

Jeremić je precizirao da Srbija namerava da kraja godine da podnese zvaničan zahtev za prijem u EU i najavio da će Beograd o tome nestaviti proces konsultacija sa evropskim prijateljima i partnerima. On je ocenio da će podnošenje aplikacije za članstvo u EU „konačno staviti tačku na debatu o tome kojim putem Srbija ide“. Radimo na tome da se stvore okolnosti da Srbija ne bude prva zemlja kojoj je odbijena aplikacija za članstvo u EU, naglasio je Jeremić. Prema njegovim rečima, ne radi se o „praznom gestu“, niti „marketinškom triku“, već je Srbija strateški opredeljena za punopravno članstvo u EU.

Konstatujući da je Bramercova ocena važna, Oli Ren je izjavio da smatra da Beograd veoma dobro sarađuje s tim sudom. Povodom namere Beograda da pre kraja godine podnese aplikaciju za članstvo u EU, Ren je naglasio da poštuje suverenitet Srbije u odlučivanju o tako važnim stvarima.

S Kacinom i Pakovom iza zatvorenih vrata

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić pozvao je juče članove Komiteta za spoljnu politiku Evropskog parlamenta da ne zaustavljaju proces proširenja EU posle prijema Hrvatske, jer bi zamor od proširenja u državama članicama Unije mogao da rezultira i zamorom država koje žele da im se pridruže. Jeremić se u odvojenim sastancima iza zatvorenih vrata susreo i s Jelkom Kacinom, izvestiocem EP za Srbiju i Doris Pak, šeficom delegacije EP za Jugoistočnu Evropu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari