Šešelj: Srbija treba da ima uvek spremno 1.000 vojnika za ulazak na Kosovo 1Vojislav Šešelj Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Srbija mora ubuduće da ima uvek spremnu vojno-policijsku jedinicu od oko 1.000 pripadnika koja će, na prvu sledeću krizu koju izazovu Albanci, biti spremna da uđe na područje Kosova i Metohije. Tako piše u Rezoluciuji 1244. Zapad će dići veliku galamu, ali ne može protiv Rezolucije”, rekao je u Skupštini Srbije Vojislav Šešelj, lider Srpske radikalne stranke.

Naveo je da je krajnje vreme da se desi neka međunarodna kriza povodom te „naše 20 godina okupirane nacionalne teritorije“. „Dakle prva sledeća provokacija – ulazi naša jedinica, a ako treba ulazi pojačanje i avijacija. Mi imamo garancije Rusije da ona nikada neće Srbiju ostaviti na cedilu, a povodom Kosova imamo i garancije Kine da će nam pružiti podršku u Ujednjenim nacijama“, dodao je.
U obraćanju poslanicima u Skupštini Srbije, Šešelj je rekao da nema više nikakvog smisla da svaki put kada Albanci izazovu krizu, Srbija podiže mere pripravnosti vojske i policije, već da je potrebno da jedna jedinica uvek bude spremna za povratak na Kosovo. Šešelj je upitao i predsednika Aleksandra Vučića i premijerku Anu Brnabić zbog čega je u raspravu o problemu Kosova uključen termin razgraničenje, s obzirom da su tako u javnosti nastale špekulacije da bi tu moglo biti reči o državnom razgraničenju i priznavanju nezavisnosti Kosova, odnosno prijemu u UN.

„Treba jasno staviti javosti do znanja da to ni u jednoj varijanti ne dolazi u obzir. Treba koristiti termin razdvajanje“, rekao je Šešelj. Prema njegovoj proceni, to razdvajanje bi moglo da se obavi tako što bi 12 opština sa srpskom većinom na Kosovu bilo u direktnom pravnom sistemu Srbije a ostatak Kosova bi dobio najviši stepen autonomije, gde se Beograd ne bi mešao u unutrašnje društvene odnose Albanaca, ali uz obavezu da granice kontroliše srpska policija.

„Jedino to može biti u opciji kao način rešavanja problema na Kosovu i Metohiji. Ne treba isključiti varijantu razmene stanovništva. Gde ima izolovanih srpskih sela da se presele na područja sa srpskom većinom, ili u Preševo i Bujanovac, da se razmeni imovina sa Albancima. To je jedina racionalna varijanta, da bi svi koji računaju da će na kraju Kosovo biti priznato i primljeno u UN mogli da rasprše svoje fantazmagorične snove“, rekao je Šešelj.  On je ocenio da ni Rusija ni Kina neće dozvoliti prijem Kosova u UN ako je Srbija protiv toga, a niko u Srbiji po Ustavu ne može čak ni da razgovara o otcepljenju, već samo o uredjenju unutrašnjih društvenih odnosa na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari