Sever Kosova: Biće kako Beograd kaže 1Kosovska Mitrovica Foto: Kancelarija za KiM

Srpska lista po sedmi put preti izlaskom iz kosovskih institucija, i to zbog smene policijskog komandira na Severu. Da li time Beograd pokušava da ojača pregovaračku poziciju?

Strah, zbunjenost, iščekivanje… tako Ana Marija Ivković, novinarka iz Severne Mitrovice, opisuje atmosferu na Severu Kosova uoči konferencije Srpske liste o odluci o izlasku iz kosovskih institucija.

Kaže da većina građana podržava ideju napuštanja kosovskih institucija, ali su mišljenja o tome da li će do toga stvarno doći podeljena.

„Pomešana osećanja ne čude, jer gotovo nijednom do sada donosioci odluka važne korake, odluke, moguće posledice nisu razmatrali sa građanima“, kaže Ivković za DW.

„Kad god su se donosile odluke koje bi uticale na život građana na severu Kosova, građani bi saznali značenje tih odluka tek kada bi se one sprovodile na terenu, dakle tek onda kada bi trpeli posledice odluka“, dodaje ona.

Uprkos jakom angažmanu međunarodne zajednice u proteklih nekoliko meseci, spor između Beograda i Prištine nije sporazumno razrešen. Nakon propalih pregovora pod pokroviteljstvom EU u aprilu, vlada Kosova je odlučila da samostalno sprovede preregistraciju automobila na Severu Kosova sa srpskih KM (i drugih oznaka gradova na Kosovu), na kosovske RKS tablice.

Zbog stava Beograda o tome, oko deset hiljada vlasnika automobila je bojkotovalo preregistraciju zbog čega je vlada Kosova odlučila da protiv njih uvede kaznene mere – uprkos pozivima SAD da to ne čini.

„KM ostaje“ od 2011.

Komandir Regionalne direkcije policije Sever, major Nenad Đurić, javno se usprotivio ovoj meri saopštivši da policajci pod njegovom komandom neće sprovoditi mere protiv vlasnika automobila. Zbog toga je u četvrtak suspendovan.

Đurić je već jednom bio suspendovan i otpušten 2011. godine, tada sa mesta komandira policijske stanice u Zvečanu. Tada je, slično, odbio da sprovede odluku vlade Kosova da se vozila sa KM oznakama isključe iz saobraćaja. Na mesto komandira Regiona Sever postavljen je 2013. u skladu sa Briselskim sporazumom. Bilo je dogovoreno da Priština imenuje komandira na osnovu liste kandidata koju predlažu četiri gradonačelnika sa Severa.

Do Đurićevog javnog iskazivanja neposlušnosti došlo je nakon višemesečnih patrola i akcija Specijalnih jedinica Kosovske policije ROSU na Severu. Ovde se ulazak jedinica ROSU uvek doživljava kao političko pitanje.

Regionalna policija na Severu je više puta saopštavala da su jedinice iz Prištine slate bez njihovog znanja, poslednji put u sredu (2. novembar) kada je saobraćajna jedinica iz Prištine poslata na Sever da sprovodi prvu fazu kaznenih mera – izricanje opomena vlasnicima KM vozila.

I akcije Prištine i reakcije kosovskih Srba svedoče o dubokom nepoverenju. Institucije u Prištini ne veruju Srbima koji su integrisani u kosovske institucije, a Srbi ne veruju da će, kada se dijalog završi, Vlada Kosova poštovati dogovoreno, kao što često, to ne čini ni sada.

U petak (4. novembar), tokom poslednjeg dana kada se iz Prištine mogao očekivati neki znak dobre volje, pojavile su se glasine o imenovanju novog komandira za Regiona Sever i to bez preporuke srpskih gradonačelnika koja je predviđena Briselskim sporazumom.

Sedma najava o izlasku iz kosovskih institucija

Đurićeva suspenzije bila je okidač za najnoviju najavu Srpske liste o izlasku iz kosovskih institucija. Ovakvih najava u prošlosti je bilo šest do sada, ali neizvesnost u vezi sa odlukom SL nikad nije bila veća.

Posle brojnih najava o izlasku poraslo je očekivanje i pritisak Srba sa Severa da se kosovske institucije zbilja napuste. Kredibilitet Srpske liste po tom pitanju je sada već duboko uzdrman.

Uz to, u petak je na konferenciji za medije Đurić saopštio i da je napustio Kosovsku policiju jer želi „svetla čela i čista obraza da izađe pred Božji sud“. Ukoliko ove subote SL ne uradi isto, naći će se na suprotnoj strani od Đurića čiji je potez dobio podršku lokalnih Srba.

S druge strane, izlazak iz kosovskih institucija je ogroman korak, pun neizvesnosti.

„Potpuni izlazak iz institucija bi bio radikalan potez, povratak na stanje pre 2013. i poništavanje procesa integracije koja zvanično traje skoro deset godina. To je gotovo nemoguće“, kaže novinarka Ivković.

„Recimo da srpski pripadnici izađu iz Kosovske policije. Šta je naredni korak? Ulazak srpske vojske i policije na Sever Kosova? Osnivanje neke vrste policijske jedinice za Sever koja nije deo Kosovske policije? Dakle, ovakav vid napuštanja institucija bi bio moguć samo u kontekstu podele. Ne verujem da je to rešenje u opticaju posebno kada je u pitanju međunarodna zajednica“, kaže Ivković.

Beograd hoće da ojača poziciju u dijalogu

Šta je onda cilj? Ivković najnoviju pretnju SL vidi kao pokušaj Beograda da dijalog vrati na fabrička podešavanja.

„Radi se o pokušaju Beograda da povrati svoj pređašnji položaj i ulogu u dijalogu koju su i međunarodna zajednica i kosovska strana zanemarili, a to je da Beograd ima monopol nad integracijom Srba i da je Beograd jedini koji može da odlučuje i vrši pritisak na Srbe na severu Kosova da li će se, kada i kako integrisati. Srpska lista je samo alat u rukama Beograda da to i postigne“, kaže ona.

Do toga se možda može i srednjim rešenjem.

„Ako se izlazak i dogodi, verujem da će to pre biti u vidu neke vrste bojkota institucija, a ne suštinskog izlaska iz institucija u smislu prestanka rada u tim institucijama i prestanka primanja plata iz kosovskog budžeta“, navodi. „Sigurna sam da će većina građana učiniti ono što Beograd od njih traži.“

Svoju odluku o izlasku iz institucija Srpska lista će saopštiti u subotu oko podneva. Za razliku od dosadašnjih odluka o izlasku koje su bile saopštavane u Beogradu, ova će biti saopštena u Severnoj Mitrovici.

Malobrojne hotele u gradu napunile su medijske ekipe, a ulice su okićene dodatnim srpskim zastavama. Za nedelju se sprema i veliki protest sa, za sada, nejasnim ciljem i zahtevima – „opstanak i ostanak“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari