Ministar privrede Rade Basta najavio je osnivanje „Evropskog pokreta Srbije“, ali je nekoliko meseci pre toga licencirao jedan drugi pokret.
Basta je još u decembru u Zavodu za intelektualnu svojinu registrovao žig „Žene su zakon“, a u klasi robe i usluga na koju će se fokusirati navodi se „oglašavanje, vođenje, organizovanje i upravljanje poslovanjem, reklamiranje, poslovne konsultacije, odeća, obuća, pokrivala za glavu“, piše portal 021.rs.
Nekoliko Instagram postova sa motivacionim citatima kasnije, širom Srbije udruženja sa imenom „Žene su zakon“, istog fonta i izgleda, počela su da niču širom Srbije.
Trenutno je 12 ovakvih udruženja, po jedno u Novom Sadu, Kraljevu, Kikindi, Bačkoj Palanci, Sečnju, Novom Bečeju, Irigu, Zrenjaninu, Subotici i Prijepolju, kao i dva u Beogradu.
View this post on Instagram
Na čelu svih udruženja nalaze se žene, od kojih su neke članice Socijalističke partije i Pokreta socijalista, osim udruženja u osnovanog u Beogradu, koje predvodi Luka Živanić.
I tu nije kraj. Kada se u Instagram pretragu ukuca „Žene su zakon“ dobićete više od 40 rezultata uz koja se nalazi i ime opštine. Svi nalozi imaju isti ili sličan logo, a neki se predstavljaju i kao „opštinski odbori Pokreta žena Srbije ‘Žene su zakon'“.
Sadržaj svih ovih stranica je sličan, a često i isti onom što Basta objavljuje na svom nalogu. Uglavnom je reč o motivacionim porukama i citatima.
Osim toga, postoji i Pokret „Žene su zakon“ kom u opisu stoji „najveća organizacija sposobnih, vrednih, inteligentnih i divnih žena koje žele da promene Srbiju“.
Ovaj pokret ima i svoju internet prezentaciju u okviru koje je opisan kao „nevladino, dobrovoljno i neprofitno udruženje osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblasti unapređenja položaja i kvaliteta života žena, porodica, mladih i dece“.
Pokret koji već poziva žene da se u nekoliko klikova pridruže, na stranici predsedništvo ima samo oznaku „Uskoro“ i tri siluete, od kojih je jedna muška.
Tu je i portal „Žene su zakon“ koji nema impresum, odnosno ne zna se ko su novinari i urednici, ali zato ima objavljene tekstove poput „Rešena je misterija zašto žene varaju“ i „Kako očuvati porodicu u novoj eri“.
Kada prvi put uđete na portal, pojavi vam se i dobrodošlica. Žele da vam poklone ceger sa logom „Žene su zakon“. Potrebno je „samo“ da ostavite podatke koji uključuju ime i prezime, mejl, adresu i broj telefona.
Da li je reč o akciji, pokretu, udruženju, kampanji ili projektu, nije jasno, jer ga je i sam ministar u različitim prilikama različito nazivao. Nikada nije objasnio suštinu ove akcije.
Umesto toga, ministar kači snimke podrške koju ova akcija/pokret/projekat/kampanja dobija „od poznatih dama“, pa i žena širom sveta. Podrška je stigla i iz Filipina i od Dragane Mirković, a pojedini mediji pisali su kako je „Basta pokrenuo žene da se bore za poboljšanje uslova rada“. Navodno je više od 600.000 žena podržalo ovu kampanju.
Još na početku svog mandata Basta je istakao da je usmeren na bolji položaj žena preduzetnica.
„Svaka majka, sestra, ćerka i baka su stub svake familije. Ne možemo da govorimo o privrednom rastu bez osnaživanja njihove uloge. Moramo da vodimo računa da se održimo kao narod. Šta će nam fabrike ako niko u njima nema da radi i šta će nam nova tehnologija ako nema ko da je koristi. Iz tog razloga žene moraju više da budu uključene u privrednim aktivnostima i zato vas pozivam da posebno obratite pažnju na njih kada govorimo o investicijama“, poručio je Basta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.