Skromnost nije Vučićeva vrlina: Sagovornici Danasa o izjavi predsednika Srbije da je među prvima razgovarao sa Trampom 1EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

„Sve što se radi u zvaničnoj srpskoj politici, na unutrašnjem, ili spoljnom planu, namenjeno je samo jednom jedinstvenom cilju, a to je očuvanje i održanje biračkog tela, držati ga u zabludi i u uverenju da ga predvodi „nesalomivi“. Upravo zbog toga je javnosti i saopšteno tabloidno rangiranje da je Aleksandar Vučič bio 15, od 70 stranih zvaničnika sa kojima je Donald Tramp razgovarao“, ocenjuju sagovornici Danasa, uz podsećanje da je odavno jasno da skromnost nije vrlina našeg predsednika.

Računica, ipak, pokazuje da Vučić nije bio ni približno vrhu Trampovih prioriteta. Sam Tramp je u jednom od intervjua, odmah nakon pobede izjavio da je razgovarao sa više od 70 lidera. Budući da je razgovor sa srpskim predsednikom usledio danima kasnije, on svakako nije bio na toj listi od 70 lidera.

Nakon telefonskog razgovora Vučića i Trampa koji se dogodio 10. novembra, srpski predsednik je na instagramu napisao da je to bio odličan, sadržajan i veoma srdačan razgovor.

Tramp je, prema Vučićevim rečima, odlično znao mnogo stvari o Srbiji, a čak je govorio i sportskim uspesima naših sportista.

„Siguran sam da ćemo uz njegovu pomoć i pomoć naših prijatelja moći da napravimo on Ameriku velikom, a mi Srbiju pristojnom zemljom, koja će moći dobro da sarađuje sa SAD“, poručio je Vučić i kako je rekao izrazio je nadu da će Tramp posetiti Srbiju, jer je kod nas podrška za njegov izbor bila najveća u Evropi.

Sagovornici Danasa napominju da je opšte poznata činjenica da skromnost nije vrlina Aleksandra Vučića i da je tako nakon pobede Trampa saopšteno domaćoj javnosti da je upravo on prvi koji je čestitao izbor za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu.

Podsećaju da se nešto kasnije, ipak, malo korigovao i rekao da ako nije prvi, onda je među prvima to učinio. Poznate su i predsednikove izjave, kako kažu, da se on sreo se najviše državnika u svetu i da je mnoge proglasio ličnim prijateljima.

Skromnost nije Vučićeva vrlina: Sagovornici Danasa o izjavi predsednika Srbije da je među prvima razgovarao sa Trampom 2
foto FoNet Aleksandar Mijailović

Đukić: Stalno uveravanje SNS birača da ih predvodi „nesalomivi“

„Sve što se radi u zvaničnoj srpskoj politici, na unutrašnjem ili spoljnom planu, namenjeno je samo jednom jedinstvenom cilju, a to je očuvanje i održanje biračkog tela, držati ga u zabludi, u uverenju da ga predvodi „nesalomivi“. Zato to teko treba bukvalno svaki dan bimbardovati neverovatnim stvarima, „istinama“, makar one bile neverovatne. Tim bolje za neistine. To je sastavni deo političkog bića Aleksandra Vucica, u šta se svaki dan uveravamo“, ističe za Danas Srećko Đukić, član Foruma za međunarodne odnose i bivši ambasador.

Prema njegovim rečima, to je politika koju sledi taj desni politički spektar, ne samo u Srbiji.

„Zato je Vučić uspeo da i posle decenije ipo zadrži kontrolu nad svojim biračima poznatim sredstvima političkog, medijskog i drugog monopola. Zato kada govori, mora da govori sve „ubedljivije“ neistine i neverovatne stvari, inače bio bi odbačen od stranke u kojoj je on „samo“ (za naivne)  „običan član“. On mora da govori i neverovatne stvari“, napominje naš sagovornik.

Đukić ističe da se i idol tog krajnjeg desnog političkog polja, Donald Tramp, tako ponaša kada obećava na primer da će za „24 sata“ zaključiti mir u Ukrajini.

„Inače, što se samog razgovora sa Trampom tiče, prosta računica govori da Vučić nikako nije mogao biti među prvih 15 koji su Trampu čestitali izbornu pobedu. SAD i lično Tramp imaju daleko više i saveznika i prijatelja širom sveta, a u tom krugu nema ni Srbije, ni Vučića. Uostalom, Tramp je sam izjavio, još pre razgovora sa Vučićem, da je „razgovarao sa verovatno 70 državnika iz celog sveta““, podseća Đukić.

On dodaje da se tu, oko tog broja 70, negde nalazi i Srbija, kada je reč o Trampovim prioritetima.

Ako su Srbiji, Vučiću i njegovim pobornicima u zemlji, Tramp i Amerika na prvom mestu („Trampe Srbine“), sigurno Trampu i SAD ni Srbija, kako kaže, ni Vučić nisu na prvom mestu, već daleko od toga.

„I sigurno da je tako bolje. Prisetite se 90-tih godina kada je Srbija SAD i Klintonu bila na prvom mestu, pa i danas plaćamo račune iz te politike“, zaključuje Đukić.

Skromnost nije Vučićeva vrlina: Sagovornici Danasa o izjavi predsednika Srbije da je među prvima razgovarao sa Trampom 3
foto printscreen N1

Brkić: Srbija nije u vrhu Trampovih prioriteta

I Mihajlo Brkić, bivši ambasador i potpredsednik Srbija centra, smatra da svakako nismo u vrhu Trampovih prioriteta, ali je sigurno da će njegova administracija obraćati više pażnje na naš deo Evrope, nego što je to činila administracija Džoa Bajdena.

„Naime, ne treba izgubiti iz vida da Orban ima direktnu komunikaciju sa Trampom i da je taj odnos negovan i kada je Tramp bio predsednik i kada je bio u opoziciji. Da postoji bliska saradnja Vučića i Orbana nije potrebno posebno naglašavati, i sigurno da, u tom komunikacionom trouglu, mesto Srbije može imati nesto veći značaj za američku spoljnu politiku, nego što je to bio u slučaj u prethodne četiri godine“, ističe Brkić.

Međutim, kako kaže, taj veći značaj ne treba precenjivati, jer će on ostati suštinski skroman. Upravo zbog toga, tabloidna rangiranja o tome da je Vučič bio 15. od 70 stranih zvaničnika sa kojima je Tramp razgovarao, jesu za domaću upotrebu.

„Naš spoljnopolitički položaj opredeljuje snaga naše zemlje, pre svega kapaciteti naše ekonomije i demografije, a oni su na žalost slabi i tu nikakav broj na rang listi sagovornika predsednika Trampa ne može ništa suštinski da promeni“, zaključuje Brkić.
.

Skromnost nije Vučićeva vrlina: Sagovornici Danasa o izjavi predsednika Srbije da je među prvima razgovarao sa Trampom 4
foto N1

Latinović: Osim Trampovog zeta i njegov sin zainteresovan za poslove u regionu

Vučićevu izjavu da je bio među prvih 15 koji su razgovarali sa Trampom, Branka Latinović, potpredsednica Foruma za međunarodne odnose, kako kaže, čita kao vid potrebe da se pred domaćom javnošću opravdaju česti boravci Ričarda Grenela u Beogradu i naročito, poslovni aranžmani u kojima je posredovao u vezi Generalštaba, pre svega.

„Poznato je ko je zainteresovan za taj projekat, Džerard Kušner, Trampov zet. Kasnije smo saznali i za zainteresovanost sina Trampa za poslove u regionu. Otuda i potreba isticanja redosleda tih razgovora, pominjanje Ilona Maska i drugih. Koliko oni poznaju i koliko su zainteresovani, sem poslovnih interesa, za naš region, tek ćemo saznati. Nešto se ne sećam da su ga pominjali tokom izborne kampanje. U svakom slučaju, znamo da su izborna obećanja jedna strana priče na koju se ponekad i zaboravi“, napominje Latinovićeva.

Ona dodaje da se u izjavi našeg predsednika oseća radovanje Trampovoj pobedi i  nagoveštava jačanje okretanja ka SAD.

“ To čak ne krije ni Milord Dodik. Za sada što znamo, imajući u vidu i Trampov prvi predsednički turnus, da on ne želi, ne voli sukobe, tenzije i region će biti pred izazovom da svoje nesprazume reši. Ne treba, međutim, zaboraviti da će Tramp biti, pre svega, usredsređen na postizanju primirja za rat u Ukrajini i odnosa sa Kinom, uključujući i uvođenje carina od 60 odsto“, objašnjava sagovornica Danasa.

Prema njenim rečima, to će se odraziti i na Evropu, a time i Srbiju, uključujući i kineske investicije.

„To nije nepoznanica, to je već tema i za to se treba pripremiti odgovarajuću reakciju“, zaključuje sagovornica Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari