Sednica Narodne skupštine raspravaljala je danas od 11 časova o opozicionom predlogu izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim bi traže da se zabrani istraživanje i eksploatacija litijuma i bora u Srbiji. Sednica se nastavlja sutra u deset časova, rekla je predsedavajuća Marina Raguš.
Sednica Skupštine Srbije o zabrani kopanja litijuma, koju je tražila opozicija, dugo najavljivana i dva puta zakazivana, počela je danas u 11.10 umesto u deset časova nakon što je njeno održavanje bilo odloženo usled nedostatka kvoruma, što je bio vid performansa vladajućih poslanika koji su time hteli da pokažu koliko je opozicionarima zapravo stalo do ove teme.
Pred poslanicima je bila ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je bio u poseti Hamburgu, a premijer Miloš Vučević u poseti Severnoj Makedoniji.
Na dnevnom redu nalazi se samo jedna tačka – predlog izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim se traži zabrana geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade rude bora i litijuma.
Predlog je potpisalo 86 opozicionih poslanika, iz svih opozicionih grupa, kao i poslanici Šaip Kamberi (PDD), Ahmedin Škriljelj (SDA Sandžaka), kao i poslanici iz Pokreta slobodnih građana koji su u trenutku predaje zahteva i dalje delovali kao samostalni poslanici. U međuvremenu su PSG, Partija za demokratsko delovanje i SDA Sandžaka formirale zajednički poslanički klub.
Sednica je prvobitno trebalo da se održi 30. septembra, tokom vanrednog zasedanja nakon rasprave o rebalansu budžetu. Do toga nije došlo, te ju je predsednica parlamenta stavila na dnevni red danas, tokom redovnog zasedanja. Vlast je tada optuživala opoziciju da je „pojela“ vreme kako zakon ne bi bio na dnevnom redu, dok je opozicija navodila da su poslanici vlasti pričali na sednici tri puta više od njih.
17.59 Predsedavajuća Marina Raguš navela je da će se sednica nastaviti sutra u 10 časova.
17.38 Ministarka Đedović Handanović rekla je da su podaci dostupni javno na Guglu i da niko nije demantovao ni prodavci ni kupci. „Kako su došli tamo podaci, pitajte ljude, ja sam samo uzela ono što je javno i dostupno i pokazala zarad licemerstva koje vidimo i čujemo od onih koji su predlagači zakon“, rekla je ona u vezi sa ugovorom između Kokanovića s Rio Tintom oko prodaje zemlje o kojem je ranije govorila.
Odgovorila je i Nestorović (EU), rekavši joj da je u Argentini u toku probna proizvodnja, a puna proizvodnja treba da se dostigne u decembru ove godine. Istražne bušotine i probna proizvodnja već postoje, poručila je i ona i rekla da, za razliku od poslanice Nestorović, ništa što nije istina nije rekla.
„Što se tiče mog tona, žao mi je, vi sve vreme dobacujete, pa vam smeta moj ton. Ali mi je drago što samo moj ton možete da mi zamerite, jer onda sve ostalo je istina. Govorite o etiketiranju… Meni je lično poslanik rekao da bi se sa mnom obračunavao“, poručila je ona.
Vladajuća koalicija nakon 2012. je projekat Jadar zatekla, rekla je ona. Dodala je da opozicija memorandumu o razumevanju, potpisanom između EU i Srbije, nije mogla ništa da zameri jer se, rekla je, oslanja na najveće evropske standarde.
Ovaj projekat predstavlja najveću grinfild investiciju u Srbiji, poručila je ona. Rekla je da je dobro što su imali priliku da razmene argumente i da vide kako je ovaj predlog zakona traljavo napisan. „Pozivam sve da slušamo struku, a ne slušamo buku“, rekla je ministarka.
Odgovorila je i poslanici Nestorović.
„Kada kažete zašto sam pominjala neke koji nisu bili u sali, ako se sećam, poslanica Nestorović je u prve tri rečenice pomenula predsednika Srbije, a prva je pomenula njega, ili njegovo delovanje ili rečenice, a prva je bila za to da on ne bude na ovoj sednici“, navela je.
U ime Vlade Srbije predložila je Skupštini da ne usvoji predlog Zakona o izmenama zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima jer je u suprotnosti, kako je rekla, sa strateškim interesima zemlje.
Opoziciji je poručila da se prema EU odnosi onako kako im odgovara u trenutku. Nakon njenog govora aplaudirali su predstanivici vlasti.
17.29 Nestorović (EU) zamolila je da se nastavi sa sednicom. Raguš je rekla da je ona ovlašćeni predstavnik predlagača i da nema vreme, može da se javi kada god i da može da govori koliko hoće, poručivši predsedavajućoj da krši poslovnik.
„Zamoliću vas sve da se vratimo u 2024. i da prekinemo da slušamo istorijske spektakle ko je kriv. Ako ćemo da žigošemo ko je izdao 50 dozvola i ko je Aleksandar Antić, svešćemo se na raspravu koja ne zanima građane, njih zanima da sačuvaju vazduh, vodu i zemlju. Ovo nije vreme za obračun sa političkim protivnicima. Ostavite zakon iz 2006. na miru, a to nije tačno što navodite“.
U jednom trenutku kolegu iz grupe Jovanovića Ćutu zamolila je da pomeri transparent da je ne bi prekrivao u kadru, što je izazvalo smeh.
Brnabić je u replici rekla da je relevantnost zakona iz 2006. u tome što je njime Rio Tintu bilo garantovano eksploataciono pravo, pa čak i da su zakon, kako je rekla, promenila 2014. on nije mogao da važi retroaktivno i na Rio Tinto.
„Nastavili smo s dva cilja u glavi, prvo je da se sve radi u skladu sa najvišim standardima, a drugo da ne budemo sirovinska baza, nego da sve što imamo koristimo na korist naših naroda, a pogotovo Naša vlada koju sam vodila je je naterala Rio Tinto da kaže da u potpunosti pridržavaju srpske i međunarodne standarde životne sredine…“, rekla je ona.
17.23 Nakon nekoliko žalbi po poslovniku opozicionih poslanika da je Raguš davala i Brnabić i Jovanova da naizmenično govore, Raguš je rekla da niko od opoziconara nije prekidan i kada su koristili poslovnik kao repliku. „Pošto sam trenutno ja predsedavajuća, ja jedino imam pravo da tumačim poslovniku, svako će dobiti vreme da iznese svoje političke stavove“, rekla je.
Srđan Milivojević dobacio je i da je „dok je Vuk Bojović bio živ, Zoo-vrt bio zatvoren“. Poslanik Lazović predložio je Raguš da se da pauza od deset minuta kako bi se dogovorili kako će se voditi sednica, i dodala da je Brnabić „svojim silaskom u klupe napravila uragan“ i da su se opozicionari „toliko uplašili njenih dva minuta“.
Stefanović (SSP) rekao je da Raguš time želi da prekrije svoje greške, te da nikome nije „velikodušno dala repliku“.
17.16 Ana Brnabić (SNS) navela je u replici da je 2006. godine promenjen zakon o rudarstvu, da je ministar Naumov, citirano iz steno beleški, rekao da „brisanje čl. 14 i 15 znači da od sada pravo eksploatacije stiče samo investitor koji je vršio istraživanja bez tendera“, rekla je ona.
Sve što je Rio Tintu trebalo do 2012. dali su im ljudi iz DS, DSS i G17+, rekla je ona.
Poslanica Tepić je rekla da Raguš Ani Brnabić nije mogla da da repliku, navevši i da nekada nije mogla poslanička grupa da ima i šefa poslaničke grupe i ovlašćenog predstavnika grupe.
17.09 Snežana Paunović (SPS) je precizno pročitala reči Dragana S. Jovanovića, koje je čitala iz steno beleški i Brnabić, rekavši da je SPS razumela važnost ekonomskog profita, po tvrdnjama resornog ministra 2006. godine. Rekla je da je SPS do marta 2011. imala resornog ministra, kada je došlo do rekonstrukcije vlade, pa je rudarenje prebačeno u ministarstvo za ekologiju kojim je upravljao Oliver Dulić.
„Istina je 1998. godine dozvoljena su istraživanja, ali ne litijuma, gospodo, nego kapaciteta Srbije, litijum je samo jedan od pronađenih rudnih bogastava Srbije. Ja sam danas čula i da sam plaćenik Rio Tinta ja, i to od onih koji su mahali sa 20 miliona i sa 120 potencijalnih miliona. Srbija te milione, istina, nije videla, ali neko drugi možda jeste“, poručila je.
17.01 Milenko Jovanov (SNS) ukazao je na skupštinske stenograma iz 2006. godine kada je promenjen zakon o rudarstvu, a kada je bilo kritika opozicije da se te promene ne čine.
Raguš je rekla da se seća i 2006. i 2008. i da je lično bila tu.
Poslanik Srđan Milivojević (DS) rekao je i da se on seća nečega, te da je od ministarke čuo praznoslovlje od 90 odsto provizije i deset odsto argumenata. „Vi ste bili mladi 1998. godine, a tada je došla neka firma JuEs Boraks, ćerka firma Rio Titna i dobila eksperementalnu dozvolu i probnu dozvolu. I nećete verovati ko je tada bio u drugoj vladi Mirka Marjanovića 1998. godine. Potpredsednik Tomislav Nikolić, ministar za ekonomsku i vlasničku tranziciju Jorgovanka Tabaković, ministar za informisanje Aleksandar Vučić. Možda treba da uradimo DNK test, da proverimo možda to nisu isti ti ljudi“, rekao je on ministarki.
U replici Milivojeviću je Ana Brnabić (SNS) navela da je problem u izmeni Zakon o rudarstvu iz 2006. godine koju je predložila Vlada Vojislava Koštunice i pokazala steno beleške. „Mogao je Rio Tinto da dođe u šestom veku, ali ste im vi izmenama zakona iz 2006. godine dali eksploataciona prava i niko to više nije mogao da promeni. SPS je tada glasao ta te izmene zakona jer je podržavao manjinsku vladu“, navela je i pročitala da je njihov ovlašćeni predstavnik „tada rekao da se zakon donosi zbog Rio Tinta“.
Raguš je poslanicima opozicije rekla da Brnabić ovlašćena predstavnica grupe.
16.57 Poslanik Miloš Jovanović (DSS) rekao je u replici ministarki da je „sve ovo lepo izgeldalo, da je markentiški mustra SNS-a pogođenja“, samo što je problem što je deo toga netačno, a deo propaganda.
„Sloboda preduzetništva… Govorite o tome kao da je preduzetništvo bez rizika“, rekao je on.
Rekao je ministarki da u SNS-u znaju šta je protivustavnost jer je čitava njihova „kosovska politika protivustavna“.
„Vaš istorijat je tačan, ali je reč o istraživanju, a ne o eksploataciji jadarita“, rekao je on.
16.54 Poslanica Marinika Tepić (SSP) „toplo je preporučila“ ministarki da „joj se više ne ponovi da viče na poslanike, maše prstom, podvriskuje“. Rekla je da je skandalozno da iznosi podatke iz privatnih ugovora građana Srbije i privatne kompanije. Rekla je da samo mogu da pretpostave da je ministarki, za koju je rekla da je lobista Rio Tinta, ova kompanija dala te ugovore.
16.52 Snežana Rakić (NPS) navela je da eventualno zagađenje sredine i hrane može da dovede do problema sa plodom, rekavši da ništa ne govori ne argumentovano, da je par puta bila pozvani predavač u SANU.
„Ako si ti ugovori bili toliko nepovoljni, koje je potpisala DS, zašto ste nastavili to da radite?“, upitala je Rakić.
16.46 Poslanica Danijela Nestorović (EU) obraćanje ministarke Đedović Handanović okarakterisala je kao „odbranu seminarskog rada Zastupanje interesa strane kompanije Rio Tinto od strane ministarke u Vladi Republike Srbije“. Ministarku je pitala kako je moguće da govori za ugovor da je javni dokument između dva zaposlena lica, jer joj Zlatko Kokanović i Nebojša Petković dali bilo kakav dokument, rekavši da su to privatni ugovori.
„Hoću da vam prenesem pozdrave Zlatka Kokanovića, sve vas je pozdravio. Vi etiketirate obične građane koji žele da žive na svojoj dedovini, treba da Vas je sramota“, poručila je.
Upitala je ministarku da li zna da se u Argentini ne radi o rudniku litijuma, već da je to litijumska solana koja će krenuti, po rečima direktora Rio Tinta, sa radom u decembru ove godine. „Zašto obmanjujete javnost da Rio Tinto iskopava litijuma bilo gde u svetu?“, pitala je Nestorović.
16.40 Poslanik Dušan Radosavljević (POKS) naveo je da je ministarka prekršila poslovnik time što je pominjala „obične ljude, domaćine“ koji nisu u sali“. „Ne smete da uzimate u usta one koji nisu u sali, a da je moj rođeni brat imali biste sa mnom posla“, poručio je on. Predsedavajuća Raguš je na njegove reči rekla „Zabolela me glava“.
Jovanov je rekao da je Raguš morala da da opomenu poslaniku POKS-a, rekavši da je ovaj poslanik pretio ministarki Đedović da će njoj da objasni nešto, odnosno da mu je morala dati opomenu zbog upućene pretnje. Upitao je i kako opozicija može da govori o predsedniku Vučiću, ako već nisu za to da se govorio onima koji nisu u sali.
Raguš je zamorila službu da joj dostavi stenogram, a Radosavljeviću navela da, ako je to učinio, „zna šta sledi“.
16.34 Ministarka je citirala i samu sebe u cilju demantovanja opoziciej da je vlast obmanula ljude time što nije, kako kažu, pričala o iskopavanju litijuma pred prethodne izbore.
Poručila da opozicija želi da predlogom izmena zakona da eksploatacije ne bude dok oni de dođu na vlast, te da bi onda nastavili s davanjem dozvola Rio Tintu. „Građani treba da znate ništa se neće dešavati dokle god se studije uticaja na životnu sredinu ne pokažu da je to bezbedno, a to je barem još dve godine“, rekla je ona i navela da nadležne institucije treba da daju zeleno svetlo nakon te studije, ako je u skladu sa domačim i evropskim standardima.
„U ovom momentu ne znamo ni da će projetka biti i nema potrebe da tražimo zabranu strateške mineralne sirovine tražene u celom svetu a čije ležište postoji baš u Srbiji. Pozivam sve na dijalog, da slušamo struku, a ne buku, da budemo transparetnti i odgovorni u cilju prosperiteta naše zemlje i građana“, poručila je ministarka Đedović Handanović na kraju svog govora koji je trajao sat i po vremena.
16.21 „Glasila Junajted medije otpočela su sredinom juna 2024. godine drugu po redu, posle one iz 2021. protiv projekta Jadar. Prema podacima sa sajta tog medija, od 27. juna do 27. avgusta 2024. objavljeno skoro 600 priloga ili u proseku 10 priloga dnevno gde je najveći deo, ili pretežno, negativno intoniran“, rekla je ministarka.
Citirala je Zorana Kostića Caneta, frontmena Partibrejkersa koji je rekao „sumpor se upoređuje s paklom, a Srbija s gasnom komorom“, Zorana Drakulića – „pominju se krateri kao na svemiru“, Ljiljanu Bralovića, Svetlanu Bojković, Suzanu Lazarević, Igora Radoševića, Vladimira Štimca, Milojka Pantića, Gorana Radosavljevića
„Onda se nadovezao aforizam Dinka Osmančevića u listu Danas koji je tu sliku ciničnu zaokružio mrtvačkim posledicama. Što se više bude kopao litijum, više će se kopati rake. Pa zar iko može dapoveruje u ove teorije kojima se narod truje?“, navela je.
U ovim glasilima svakome je dozvoljeno da kaže šta želi bez ikakve odgovornosti, smatra ona.
Upitala je cinično da li će i mobilni telefoni nestati, ako će već električni automobili nestati kao što je to moglo da se čuje. Ona je rekla i da rudnik nije planiran na delu gde „braća Kokanović imaju posed“, pa kako su pregovori za prodaju zemlje Rio Tintu zbog toga propali, Zlatko Kokanović se dao u opozicionu borbu. „Onda je tu zemlju poklonio najglasnijem lažnom ekologu Aleksandru Jovanoviću Ćuti“, rekla je ona.
Podsetila je na Kokanovićeve reči da su spremni da izgube život u borbi protiv rudnika.
„Tako je ove godine za svetsku novinsku agenciju rekao da „svi mi ovde smo spremni da izgubimo živote, mogu da pucaju. Njihov profit nas ne zanima, odrasli smo na ovoj zemlji, i na njoj ćemo umreti, ona nije ničije vlasništvo, ova zemlja nema cenu, pripada našoj deci“. Ali očigledno da ta ista zemlja nije imala cenu i nije pripadala toj deci kada je planirao da proda bunar za pet hiljada evra“, poručila je ministarka.
16.15 Ministarka rudarstva je dodala da će 158 naseljenih biti iseljeno zbog rudnika, te da je njih 156 već iseljeno jer je 51 domaćinstvo, od njih 52 već dobrovoljno prodalo zemlju. Navela je da projekat JAdar ima najveći potencijal kada je u pitanju proizvodnja litijum-karbonata, te da ga slede projekti u Nemačkoj i Austriji.
U Nemačkoj se radi na projektu Zero karbon, nedaleko od Frankfurta, koji za cilj ima da pokrene komercijalnu proizvdonju litijuma u Nemačkoj već ove godine, navela je ona i dodala da su već potpisana dva ugovora sa najvećim proizvođačem litijumskih baterija i sa francuskim Renoom, na pet godina s mogućnosti produžetka na još pet godina. Rekla je i da je u Velikoj Britaniji počelo demonstraciono postrojenje za preradu litijuma.
Litijum se eksploatiše u rundiku u Argentini, napomenula je poručivši da nije tačno da se ova ruda nigde ne eksploatiše.
15.57 „Pročitala smo u predlogu izmena zakona citat Dragane Đorđević, da je Srbija u opasnosti ne zbog jednog, nego zbog deset rudnika litijuma od Loznice, Valjeva, Čačka, Vranja, kaže da je videla mapu rudnih tela litijuma od Zagreba, preko BiH, Srbije, Severne Makedonije, do Turske. Pa da nije sanjala te mape, kao što je sanjala ključanje suporne kiseline na 250 stepeni, pa se posle izvinjavala građanima“, navela je ministarka.
Dodala je da Srbija niti može, niti hoće, da otvora deset rudnika, da overenih rezervi litijuma i bora ima samo u Jadru i nigde više, i da se nigde aktivno ne istražuju ovi minerali.
„Ali možda ste zaboravili koncesioni ugovor iz 2006. kojim je dat Rio Tintu za istraživanje u drugim delovima Srbije“, rekla je ona i poručila da bi Hrvati najviše voleli da imaju litijum i da žale što ga nemaju.
Pogrešno se navodi da bismo dobijali rudnu rentu od tri odsto, rekla je ona i dodala da je rudna renta pet odsto, ali da su opozicioni poslanici i tu u predlogu zakona pogrešili. To je pet odsto od prihoda kompanije, bez obzira da li ima dobitak ili gubitak, rekavši da je to jedna od viših rudnih renti na svetu.
Rekla je da je rudna renta osmišljena kao jedan od prihoda lokalne zajednice, a ne kao kompenzacija.
Projekat Jadar bi otvorio u fazi izgradnje 3500 radnih mesta, a 1300 zaposlenih bi radilo na eksploatiji i preradi narednih nekoliko decenija, a može i da privuče proizvođače katode, litijumskih baterije, pa i same proizvođače elektonskih vozila. Sve te investice mogu da stvore preko 20.000 visoko kvalifikovanih radnih mesta, pa uticaj na BDP može biti 11 i 12 milijardi ukoliko gledamo 2023. godinu ili preko 15 odsto, ako se gleda BDP iz 2023. godine, navela je ona.
Rekla je da je i glavni i osnovni cilj proizvodnja električnih vozila u Srbiji. Dodala je da je „takozvana studija 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje, poručivši da ne zna kako su došli do toga. Taj isti Dejan Šoškić je uspeo za dve godine da vrednost dinara u odnosu na evro smanji sa deset na pet odsto i da proda čak dve milijarde evra da bi sprečio dalji sunovrat dinara, rekla je ona i dodala da Popović godinama priča o sumpornim kišama, upitavši zašto onda pravi ekonomsku analizu ako će da „padaju sumporne kiše“.
15.45 Ministarka je rekla je da im je jasno da je deo građana zabrinut jer slušaju „agresivno širenje neistina godinama unazad da će potencijalne aktivnosti ugroziti vodosnabdevanje“. „Da razjasnim – neće. Planirana je izgradnja dva postrojenaj za preradu otpad nih voda, koja sa bazenima za skladištenje otpadnih voda imaju dovoljno kapaciteta da spreče neželjeno ispuštanje vode čak i u najnepogodnijim okolnostima“, rekla je on.
Navela je da ne zna odakle poslanici Nestorović da će izgradnja ovih postrojenja povećati cenu vodosnabdevanja.
Demantovala da će biti kopova, jer je reč o podzemnom rudniku, te da će se rasprostranjati na nekoliko hiljada hektara.
Rekla je da je netačno da je za ekstrakciju jedne tone litijuma potrebno 500.000 litara vode kao što stoji u obrazlaganju zakona, navevši da je potrebno 6.600 litara vode. „To tvrde iz Podrinjskog antikorupcijskog tima, ko su ti ljudi, koje su im reference. Da li su se bavili korupcijom kada je Rio Tintom doveden u Srbiju, možemo da ih pitamo“, navela je ona. Dodala je da je u zakon stavljen citat Dušana Stanojevića, ginekologa, o uticaju rudnika na poljoprivredu, pitajući opoziciju da li su baš njega morali da citiraju, te poručila da izgleda kao da je zakon napisan s brda s dola.
Projekat Jadar neće uticati na vodosnabdevanje lokalnog stanovništva, jer se većina naselja snabdeva iz gradske vodovodne zemlje i na uzvodnim lokacijama. Otpad će biti u čvrstom, a ne u tečnom stanju, a deponija se neće nalaziti na 310 metara kao što smo čuli u citatu poslanice Nestorović, rekla je ona.
„Piše da bi poljoprivreda ovoga kraja mogla da hrani celu Evropu, ta rečenica piše. Pa ne mogu jedna Francuska i Nemačka, koje su mnogo veće, da hrane celu Evropu. A niste naveli da je većina zemljišta koja bi bila obuhvaćena rudarskim aktivnostima zapravo pete i šeste poljoprivredne kategorije. Čuli smo „najplodnija zemlja“, da bi se ljudi zastrašili da se kaže da neko hoće da zagadi najplodniju zemlju. Poljoprivreda može neometano da se razvija zajedno sa podzemnim rudarenjem“, rekla je ona.
15.38 Đedović Handanović je poručila da opozicija u zakonu ne traži zabranu iskopavanja uljnih škriljaca, nabrojavši pritom zemlje Evrope u kojima je to zabranjeno.
Dodala je da je 2006. godine brisanjem dva člana iz 1995. godine iz Zakona o rudarstvu, tokom bivše vlasti, država izgubila polugu da uza strateške mineralne sirovine učestvuje u sadržaju ugovora s nosiocem eksploatacije, te više nije postojala mogućnost pregovaranja. Pomenula je i bivšeg ministra Naumova iz DS-a, rekavši da je potpisan koncesioni ugovor sa Rio Tintom ovoj firmi data dozvola za istraživanje na teritoriji Baljevca na Ibru.
Psolanici Nestorović koja se u svom izlaganju žalila da nisu videli ugovore s Rio Tintom poručila da za to treba da pita svoje opozicione kolege da joj ih pokažu.
15.25 Ministarka se, poput Nestorović, vratila u istoriju, upitavši da li Nestorović optužuje svoje partnere iz opozicije kada je rekla „da sve rade od početka netransparentno“, dodavši da među 86 poslanika koji traže zabranu iskopavanja ima i onih koji su širom otvorili vrata Rio Tintu.
„Mi da nije bilo svih tih procesa, ne bi ni pričali o ovom projektu danas“, rekla je. Dodala je da je Rio Sava došla u vreme Vlade Zorana Đinđića, a prvu dozvolu za istraživanja dobila 2004. u vreme Vlade Vojislava Koštunice, lidera DSS-a, čiji su naslednici, podsetila je, danas među potpisnicima ovog zahteva.
Drugu dozvolu Rio Sava dobija 2005. kojom im je dozvoljeno istraživanje u proširenim granicama, kada je predsednik bio Boris Tadić, rekla je ona, dodavši da su i druge dozvole dobijene tokom vlasti Tadića i Koštunice.
„15. januara 2007. odobravaju se nova istražna polja, predsednik je Tadić, a premijer predsednik DSS-a Vojislav Koštunica. Peta dozvola je izdata 4. januara 2008. godine za nastavak geoloških istraživanja na još šest polja. Ministar je tada bio Aleksandar Popović, isto iz DSS-a, koji sa javno priča protiv ovog projekta“, rekla je ona pokazavši pritom i ovaj dokument sa potpisom Popovića.
Naslednici DSS-a potpisali su zakon o zabrani litijum, a tokom njihove vlasti Rio Sava dobijala je dozvole, rekla je ona i nastavila da nabraja koje je još dozvole Rio Sava, ćerka firma Rio Tinta dobijala tokom bivših vlasti.
„Malo je čudno da ti ljudi nisu setili da jedna ovako „svetski ozloglašena kompanija“ nije dobijala dozvole da sprovodi istražne radnje u Srbiji. Kako nisu malo poveli računa, to se pitamo. Ali možda su bili površni, kao što je bilo površno i pisanje ovog zakona“, rekla je Đedović Handanović.
15.15 Obraćanjem ministarke rudarstva Dubravke Đedović Handanović nastavljena je sednica. Ministarka je rekla da od strane poslanice Nestorović se čulo i o istoriji, geografiji, biologiji, ali da se nisu čuli i valjani podaci.
Predlog zakona je u suprotnosti sa strateškim interesima Srbije, rekla je ona. Kritičke mineralne sirovine su neophodne za zelenu energetsku tradiciju, očuvanje planete, mobilne telefone, solarne panele, navela je i poručila da bi današnji svet bio nezamislimisliv bez ovih sirovina.
Republika Srbija raspolaže značajnim rezervama litijuma, bakra, zlata, a time racionalnom mineralnom politikom može da naglo razvije svoju privredu i priključi se Petoj industrijskoj revoluciji, jer smo mnogo u istoriji propustili, navela je.
Ona je navela da uvođenjem zabrane koju ovaj zakon traži bi došlo do nemerljivih posledica po ekonomiju Srbije i pozicioniranje u geopolitičkim okvira, te bi Srbija tako bila prva koja je zabranila iskopavanje litijuma i bora.
Predlog zakonaje u suprotnosti s ustavno-pravnim načelima, navela je ona i objasnila da zabrana iskopavanja litijuma bi značilo da tržište u Srbiji nije slobodno, da nema slobodne privrede i da bi kompanije koje se bave iskopavanjem litijuma bile stavljene u lošiji položaj od onih koje se bave drugim rudarskim aktivnostima.
Navela je i druge razloge zbog kojih, kako kaže, bi svaka zabrana iskopavanja rude bila protivna ustavno-pravnom okviru, te rekla da bi država Srbija usled zabrane morala da nadoknadi svu štetu koja je za investitore nastala kršenjem ovih načela.
14.14 Predsednica Skupštine odredila je pauzu u trajanju od 60 minuta. Sednica če se nastaviti nešto posle 15 časova.
14.08 Poslanica SPS Snežana Paunović koja se takođe obratila u svojstvu izvestioca nadležnog Odbora za energetiku poručila da na sastanku odbora nisu imali priliku da čuju ovakvo obrazloženje predloga zakona te da su ostali u nedoumici oko mnogih pitanja.
Poručila je da ustavna utemeljenja predlog ovog zakona nema te da se po tom pitanju slaže sa koleginicom Nikolić, a da je po oceni ovog resornog Odbora ovaj zakon neprihvatljiv.
14.02 Zoran Lutovac, poslanik DS, upitao je predsedavajuću da ukoliko se slaže sa navodima poslanice Nikolić da je predlog ovog zakona protivustavan, zašto ga je onda stavila na dnevni red.
Brnabić je poručila da je, prema njenom mišljenju, to i bila strategija opozicije kako Odbori ne bi prihvattili ovaj preglog i kako skupštinske rasprave o litijumu ne bi bilo
Radomir Lazović, poslanik ZLF, pozvao je predsednicu Skupštine da siđe u poslaničke klupe ako želi da raspravlja na ovu temu, na šta je ona odgovorila da on ne poznaje Poslovnik.
14.00 Poslanica SNS Milica Nikolić obratila se poslanicima u svojstvu izvestioca nadležnog Odbora i poručila je da je na sednici odbora za Ustavna pitanja i zakonodavstvo rasprvljano o ovom predlogu zakona koji je ocenila kao štetan i srama.
Nikolić je poručila da je sigurna da ovaj preglog nije u skladu ni sa zakonm ni sa Ustavom, a ni sa „zdravim razumom“.
Obrazložila je da su poslanici opozicije koje je ovom prilikom nazvala „diletantima“ ovim zakonom imali za cilj da ekonomski osakate Srbiju, a da je brutalna laž koju su izneli to da njegovo sprovođenje „ništa neće koštati“.
13.55 – Neka ljudi konalno vide ko je strani plaćenik i PR Rio Tinta, a ko se bori za normalan život u Srbiji – zaključila je Nestorović svoje izlaganje.
13.39 O pretnjama međunarodnim arbitražama, Nestorović je poručila da se ovim postavlja pitanje u šta je i koliko uložila kompanija Rio Tinto tokom svog boravka u Srbiji.
– Postavlja seključno pitanje zašto srbija u svim arb sporovima gubi i traži penale – rekla je ističići da je Srbija 2022. platila milijardu evra za izgubljene arbitraže i penale.
Poručila je ovo od velike važnosti kada je u pitanju obustava projekta Jadar zbog moguće pretnje otštetnim zahtevom koji bi vladajuća garnitura mogla da iskoristi kao protivargument u cilju potpisivanja investicionog ugovora sa kompanijom Rio Tinto.
13.20 Tokom izlaganja predlagača kao argument protiv projekta iskorišćeni su slučajevi u kojima su kordinisani napori lokalnih zajednica, ekoloških grupa i pravnih timova rezultirali odlaganjem ili trajnim obustavljanjem ovakvih projekata u svetu.
Nestorović je podsetila na šest obećanja koje je dao predsednik kopanije Rio Tinto prilikom svoje posete Loznici i razgovora salokalnim stanovništvom, skrećući pažnju da je peto obećanje o priznavanju moguće napraljenje greške ključno i upitala na koji način kompanije planira da obnovi razorenu životnu sredinu i da ovim načinom poslovanja nikada neće zadobiti poverenje građana.
12.52 Nestorović je u sklopu svog izlaganja iznela sve argumente koje je struka iznela protiv realizacije projekta Jadar i skrenula pažnju na slučajeve u kojima je predsednik Vučić direktno vređao dekana Šumarskog fakulteta Ratka Ristića, kada je on javno govorio protiv ovog projekta i na izjave predsednice Skupštine i njen sukob sa profesorkom Draganom Đorđević.
Nestorović je apelovala da koristeći takav rečnik prema političkim neistomišljenicima, funkcioneri vlasti otvoreno se postavljaju kao promoteri kompanje Rio Tinto, dodajući da su takvim svojim izjavama, ističući izjave predsednika Republike, ponizili deo građana Srbije koji je svojim glasom dao poverenje predstavnicima opozicije koji predlažu jedan ovakav zakon.
12.29 – Za takve pričate da su neznalice, za akademike. Sram vas bilo – poručio je poslanik Jovanović Ćuta dok je Nestorović isticala sve kredencijale akademika koji su učestvovali u izradi Zbornika SANU „Projekat Jadar – Šta je poznato?“ koje su predstavnici vlasti u više navrata u svojim izjavma pokušali da diskredituju nazivakući ih „neznalicama“ i „teoretičarima zavera“.
12.09 Poslanica Nestorović je podsetila na sve ekološke rizike koje donosi realizacija projekta Jadar ocenivši da je nekritički i nepromišljeno odobren i prepušten Rio Tintu.
– Srbija je država u kojoj se netransparentnim dogovorom mogu ostvariti često ishitreni i nepormišljeni projekti. Govoreći o projektu Jadar sa meštanima Gornjih Nedeljica predsednik Vučić je rekao da nemamo pravo da uništavamo živote većeg broja ljudi nego što je to prvobitno planirano što najneposrednije pokazujen koliko je projekat Jadar nekritički i nepromišljeno odobren i prepušten Rio Tintu – poručila je.
11.55 Tokom izlaganja Nestorović poslanik Jovanović Ćuta podigao transparent „Nećete kopati“, usled čega je predsedavajuća prekinula izlaganje da pita poslanika Jovanovića da li sumnja u oratorske sposobnosti poslanice Nestorovič i da li smatra „da joj trebaju titlovi“.
Ćuta je oštro odgovorio Brnabić i poručio joj da siđe sa mesta presedavajuće.
– Siđi dole pa se obrati, prekini da prekidaš ljude – rekao je.
11.45 Tokom izlaganja Nestorović kao ovlašćenog predlagača, predsednica skupštine ju je prekinula kako bi opomenula poslanika Radomira Lazovića, nakon čega je Nestorović zamolila Brnabić da ne prekida njeno izlaganje.
Kada je buka tokom izlaganja krenula da dolazi iz poslaničkih klupa vladajuće koalice, Brnabić nije reagovala uz obrazloženje da je zamoljena da ne prekida izlaganje.
11.32 Otvoren načelni pretres predloženih izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Poslanica Ekološkog ustanka i ovlašćeni predlagač Danijela Nestorović poručila je da se ovim izmenama obustava eksploatacije ruda navedenih u ovom predlogu ne obustavlja samo do sledeće vlasti već do sledeće generacije.
– Vlast vas je prethodnih dana direktno lagala, bez litijuma neće biti nikakve apokalipse, bez litijuma neće biti nemaštine. Sa litijumom nećemo biti okićeni parama. Za ljude u Nedeljicama je bitno da žive koliko-toliko zdravo, za njih je med, kukuruz. Oni rade od jutra do sutra i to je razlika između njih i Ane, Aleksandara, Dubravke – poručila je
Ponovila je ranije izjave visokih funkcionera vlasti u periodu kada je obustavljen projekat „Jadar“ ukazujući na nedoslednosti u njihovim izlaganjima.
Nestorović se osvrnula i na postupanje sudstva u procesu obustavljanja i ponovnog pokretanja ovog projekta, ističući sve propuste koje su napravljeni tokom procesa njegovog ponovnog pokretanja ocenjujući ovu odluku suda protivzakonitom.
11.26 – Tražimo dopunu dnevnog reda i da se na njemu nađe odluka za formiranje komisije za utvrđivanje činjenica i okolnosti u vezi sa nepostupanjem ns u čak tri saziva po narodnoj inicijativi o zabrani ispopavanja litijuma – poručio je kopredsednik Zeleno-levog fornta Radomir Lazović.
Lazović je ponovio da je ova inicijativa, koju je pokrenuo savez ekoloških organizacija, u maju 2022. godine prikupila 38000 overenih potpisa i da je ovo legalan zakonski mehanizam kojim građani raspolažu i optužio vladajuću koaliciju da je ovu inicijativu ukrala sa skupštinkse pisarnice.
Skupština ovaj predlog nije prihvatila.
11.22 Usvojena prva predložena tačka dnevnog reda što je predlog izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. „Za“ je glasalo 220 narodnih poslanika, nije glasalo tri, a uzdržanih nije bilo.
11.14 Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić pozvala poslanike vladajuće koalicije da obezbe uslove za održavanje sednice. U sali je, prema elektronskoj evidenciji, nakon pauze prisutno 223 narodnih poslanika čime je ostvar kvorum za rad. Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta tražio je reč po povredi oslovnika i pre utvrđivanja kvoruma.
10.47 Poslanik Milenko Jovanov (SNS) poručio je u holu skupštine da su poslanici vladajuće koalicije, neubacujući svoje identifikacije prilikom zaključivanja kvoruma,, želeli da pokažu koliko je opozicionih poslanika došlo na današnju sednicu i kakav je, zapravo, njihov odnos prema temi današnjeg zasedanja – rudarenju litijuma.
– Videli ste i sami kako je počela danasnja sednica koja je odrzana na zahtev 86 poslanika, a od njih toliko danas ih je u sali 69. Petnaest poslanika, koji su potpisali ovaj zahtev, danas nije došlo – poručio je Jovanov.
10.38 Poslanik Branko Pavlović (Mi – glas iz naroda), poručio je predstavniicma medija u holu narodne Skupštine da poslanici vladajuće koalicije nisu ubacili svoje kartice, jer su hteli da pokažu da opoziciji nije dovoljno važno da se održi sednica o litijumu.
On tvrdi da oni koji nisu bili tu zapravo saradjuju sa vlašću, a da će danas u toku dana izaći i sa listingom tih imena.
Opozicija mora da pokaže ozbiljnost prisitnoscu od 84 poslanika koliko je podne zahtev, poručio je Pavlović.
10.05 Nije utvrđen kvorum za održavanje sednice Narodne Skupštine, čime je njeno održavanje pomereno za 11 časova, sopštila je predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Podsećamo, da je ova sednica trebalo da bude održana 30. septembra, tokom vanrednog zasedanja, ali se to nije dogodilo, pa je predsednica Skupštine Ana Branabić zakon stavila na dnevni red redovnog zasedanja odmah po njegovom početku, nekoliko minuta iza ponoći 1. Oktobra.
Opozicija se u petak sastala sa meštanima Gornjih Nedeljica, obišla lokacije predviđene za izgradnju rudnika litijuma, i prema rečima nekih poslanika, dobila podršku da zastupa njihove interese na sednici
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.