"Sličan se sličnom raduje": Sagovornici Danasa o odlasku Brnabić na inaguraciju venecuelanskog predsednika 1foto (BETAPHOTO/Narodna skupština Srbije/Peđa Vučković)

Predsednica Skupštine Ana Brnabić predvodila je jedinu evropsku delegaciju na inaguraciji predsednika Venecuele Nikolasa Madura, koji je pod upitnim okolnostima osvojio predsedničke izbore. Brnabić je po povratku insistirala na velikom prijateljstvu dve zemlje, no prema oceni naših sagovornika ono je prevashodno utemeljeno na sličnostima režima na vlasti.

Inaguracija predsednika Madura usledila je nakon kontaverzne izborne utakmice koja je izazvala sumnje da je došlo do izbornog izenjeringa i manipulacije volje građana, a kandidat opozicije Edmundo Gonzales prepoznat je od strane međunarodne zajednice kao legitimni pobednik.

Uz to, Venecuela se zbog situacije u zemlji faktički nalazi pod sankcijama zapada, a aktuelni režim ne libi se da jasno propagira prorusku politiku.

U ovom kontekstu, može se zaključiti iz kog razloga druge evropske zemlje nisu poslale svoje delegacije na ovaj događaj, ali i zašto Srbiji to nije bio problem.

Ivan Lakićević iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju kaže za Danas da je Brnabić sama istakla da Venecuelu vidi kao prijatelja Srbije, a da je temelj tog prijateljstva i više nego jasan.

– To prijateljstvo ima uporište isključivo u političkoj orijentaciji koju dele vladajući krugovi u te dve zemlje, a to je antizapadnjaštvo i neprihvatanje demokratizacije. To je ono što vlast u Srbiji percipira kao poželjno i to je poruka koju je prenela predsednica Skupštine – objašnjava naš sagovornik, dodajući da osnova za ove prijateljske odnose svakako nije ekonomska saradnja, imajući u vidu da trgovinske razmene i stranih investicija između dve zemlje praktično nema.

Kada se postavi pitanje zašto je Srbija jedina imala delegaciju na inauguraciji, Lakićević ocenjuje da je prvi odgovor to što Evropska unija izbore u Venecueli smatra nelegitimnim, odnosno sumnja da su izbori bili namešteni.

– Tu je još jedna sličnost Venecuele i Srbije, jer i kod nas EU ukazuje na niz spornih elemenata kad je reč o izbornom procesu – dodaje.

Lakićević ukazuje da je glavni razlog zašto je delegaciju u ovoj poseti predvodila predsednica Skupštine a ne predsednik Vučić to što je u tom slučaju takvu posetu mnogo lakše opravdati među liderima zapadnih zemalja.

– Ipak, delegaciju u Venecueli predvodila je Ana Brnabić, a ne Vučić jer će tako poseta lakše proći ispod radara zapadnih zemalja ili će bar moći lakše da se opravda time što inauguraciji ipak nije prisustvovala najvažnija politička figura u Srbiji – zaključuje.

Bivši diplomata Duško Lopandić ocenjuje da je Venecuela, opšte poznato, u dubokoj političkoj krizi izazvanoj upravo oko spora o rezultatima predsedničkih izbora te da nije ni čudo što druge evropske zemlje nisu poslale delegacije na inaguraciju novog predsednika.

– Nije čudo da je Srbija jedina zemlja koja je poslala visoku predstavnicu na inauguraciju Madura, odnosno da nikog nije bilo iz Evrope jer je Venecuela praktično pod sankcijama Evropske unije i SAD – kaže Lopandić za Danas.

On podseća da su Evropski parlament, španski Kortes i italijanska Vlada priznali da je kandidat opozicije Gonzales taj koji je osvojio izbore, dodajući da se u tom slučaju vrlo lako pravi paralela sa izbornom krađom koja se dogodila na decembarskim izborima 2023. godine u Srbiji.

– Ovo podseća na kradju izbora u decembru 2023. u Srbiji pa nije cudo da se „sličan sličnom raduje“ i da SNS funkcioneri imaju pozitivne utiske iz Venecuele. Koliko se to poklapa sa nasim ciljem uskladjivanja sa spoljnom i viznom politikom eu- drugo je pitanje – zaklkjučuje Lopandić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari