„Ni jedan častan diplomata ne bi napustio skup Srpskog nacionalnog vijeća, ako mu je stalo do Srba i srpsko-hrvatskih odnosa. Jer ako bi se tako lako napuštali skupovi, kao što je to onomad učinila Jelena Milić, ambasadorka Srbije u Hrvtskoj, onda teško da bi neki diplomata uopšte i prisustvovao bilo kom skupu. Takvi potezi nisu samo ogrešenje o smisao diplomatije, koja je antipod ultimatumima i provokativnim gestovima, nego nas zakucavaju u inferiorni tabor onih koji su zapustili kulturu dijaloga“.
Ovako za Danas bivše diplomate odgovaraju ma primedbu ambasadorke Milić da bi svi ambasadori reagovali poput nje na “ flagrantnu uvredu države“.
Da podsetimo ambasadorka Srbije Jelena Milić u Hrvatskoj objasnila je da je napustila prijem Srpskog narodnog veća (SNV) u Zagrebu za pravoslavni Badnji dan, jer je deo rukovodstva SNV aplaudirao navodima iz pisma dobitnika nagrade u kojem se pominje podrška mladima u Srbiji.
Ona je rekla da je zahtev za kažnjavanje odgovornih za nesreću u Novom Sadu „legitiman, ali taj proces utvrđivanja nije tako brz“.
„Optužiti sve odjednom da su im ruke krvave, nije u duhu vladavine prava. Znam gde moja država, rukovodstvo čiju politiku zastupam, leti i stremi, a to je mir i stabilnost u regionu, koji je u interesu Srbije, jačanje evropskih integracija, ubrzavanje evropskih integracija“, odgovorila je Milić.
Latinović: U kojim slučajevima ambasador može da napusti skup
Nekadašnja ambasadorka Branka Latinović objasnila je za Danas u kojim slučajevima diplomate mogu i treba da napuste neki skup, dodajući da tu svakako ne spada situacija koja se dogodila u Zagrebu zbog koje je Milićeva napustila skup.
„Nije sporna činjenica da svaki zvaničnik jedne države, ili njen diplomatski predstavnik, treba da napusti konferenciju, sastanak, forum ili drugi sličan zvanični skup na kome se čuju neistinite, neprimerene izjave o državi koju predstavljate i njenim zvaničnicima. Pri tome, ni tu ne postoje jednoobrazna pravila i situacije. Ukoliko se radi o međunarodnim konferencijama, ili sličnim skupovima, onda ćete ostati na tom sastanku i sučeljavati se, snagom argumenta, protiv tvrdnji druge strane. Samo u izuzetnim situacijama taj skup se napušta, za tu sednicu, ali ne definitivno“, napominje Latinovićeva.
Prema njenim rečima, ako je u pitanju drugi skup „na koji ste pozvani u državi gde ste akreditovani, a o vašoj zemlji, ili njenim zvaničnicima se daju uvredljive i slične izjave, napustićete skup i to odmah“.
„Na takvim skupovima ambasador nema mogućnosti da uzme reč i kaže šta treba. Napuštanje takvog skupa, demonstrativno je izraz protesta. Takva situacija je bila kod nas, u nedavnoj prošlosti, kada je britanski ambasador napustio jedan skup u Sava centru kada je Emir Kusturica govorio neprimereno o Velikoj Britaniji. Potom je predsednik Vučić javno, zamolio britanskog ambasadora da ostane i ne napušta salu“, objašnjava naša sagovornica.
Dodaje da ovo što se dogodilo u Zagrebu, ne može da se uporedi ni sa jednom ovakvom situacijom.
Naime, kako ona kaže, ambasadorka Milić prisustvovala je jednom svečanom skupu, verskog karaktera – doček Badnje večeri, Srpskog nacionalnog vijeća, koji je s vremenom postao najznačajniji događaj srpskog naroda u Hrvatskoj. Na njemu prisustvuje, tradicionalno, predsednik hrvatske vlade, sa grupom ministara, kao i drugi pozvani. Taj skup je postao simbol, kako kaže, pomirenja, tolerancije, zajedničkog života i ravnopravnosti i pune integracije srpskog naroda u Hrvatskoj.
„I kad ambasadorka Milić kaže da je napustila takav jedan skup, a da je Božić simbol praštanja, mirenja onda se to ne može razumeti kao dobra poruka, posebno jer je izazvana zbog jedne rečenice koju su napisali autori i koji su Srbi. To deluje neubedljivo i primer je odsustva diplomatskog takta“, ističe Latinovićeva.
Osveta Pupovcu jer nije podržao „srpski svet“
Prema njenim rečima, naša ambasadorka u Zagrebu morala je da zna da ambasador zemlje koju predstavlja nikada ne koristi termin režim, već isključivo – predstavnici vlasti moje zemlje i sl.
„Moj je neki utisak, da je njeno postupanje u stvari poruka Srpskom nacionalnom vijeću i Miloradu Pupovcu zato što nisu aktivno podržali projekat stvaranja Srpskog sveta“, zaključuje sagovornica Danasa.
Vujović: Ambasadorka delovala kao Vučićev izaslanik i lojalista
I dugogodšnji diplomata Nebojša Vujović kaže za Danas da nikada ne bi napustio jedan takav skup.
On primećuje da je ambasadorka Milić, nakon napuštanja skupa, delovala kao direktan Vučićev izaslanik i lojalista, a ne kao častan profesionalac koji zastupa ukupne interese države Srbije.
„Ona je ovakvim ponašanjem isekla granu na kojoj sedi, jer je pokazala da je samo Vučićev trbuhozborac i prenosilac poruka. Očigledno je da se Vučićeva nervoza prenosi i širi na njegove tzv. lojalne saradnike“, navodi Vujović.
Božinović: Samo da postupak Milićeve ne postane uzor „patriotske odbrane države“
Milovan Božinović, karijerni diplomata, smatra da je ambasadorka Milić napravila, očigledno planirani incident, sa ciljem da organizatore uceni tražeći od njih da manifestaciju politizuju na način kako to čini aktuelna srpska vlast.
„Njen poduhvat – neka vrsta protokolarnog terorističkog upada u tuđ program – učinio je da budu medijski skrajnute teme koje su SNV bile prioritet – mukotrpna sanacija porušenih mostova međudržavne saradnje i, prioritetno, afirmacija srpske zajednice kao konstitutivnog i konstruktivnog faktora hrvatske društvene i političke situacije danas i ubuduće. Ovo utoliko pre što je Hrvatska danas praktično okončala sve ključne korake ka integraciji u EU, NATO i druge organizacije čime se, bez ostatka „vesternizovala““, ističe Božinović.
Prema njegovim rečima, srpske zajednice u Hrvatskoj u poslednje vreme nema na zvaničnim državnim manifestacijama u Srbiji i čini se da se vraćaju tradiciji davnašnje relativno dobre integrisanosti u hrvatsko društvo, čemu je prethodio džinovski poduhvat prevazilaženja i zaceljenja rana, pre svega iz ratova tokom raspada SFRJ, ali i Drugog svetskog rata, koji u glavama ekstrema sa obe strane nikako nije završen.
„To što je demonstrativni potez ambasadorke Milić koncipiran da odjekne u vlastima lojalnom delu srpske javnosti je naša politička svakodnevica. Gore od toga je da je to bio antipod onoga što se očekuje da ambasador treba i mora da bude: pristojan gost koji respektuje organizatora, razume i poštuje ciljeve koji su domaćinu – srpskoj zajednici u Hrvatskoj – bili prioritet. I ne manje važno da vodi računa ko je sve prisutan na manifestaciji. Primetimo je i to da je zvanična Hrvatska delegacija praktično bila na najvišem nivou.“, primećuje sagovornik Danasa.
Zbog svega toga, kako kaže Božinović, demonstrativno i provokativno napuštanje ove manifestacihe je jedan naopako zamišljen gest, pogotovo ako se uzme u obzir da je ambasadorku naljutila nategnuta interpreracija jedne polurečenice dobitnika nagrade SNV.
„Mučan je utisak da takvi potezi nisu samo ogrešenje o smisao diplomatije, koja je antipod ultimatumima i provokativnim gestovima, nego nas zakucava u inferiorni tabor onih koji su zapustili kulturu dijaloga, što je suština diplomatije, drže se samo svoje „jedine“ istine i postaju rizik i teret svima koji bi ih videli na svojim manifestacijama. Nevolja će biti još veća ako se za ovim nepromišljenim potezom naše diplomatije u Zagrebu povedu i druga naša predstavnisštva u svetu, ako to postane uzor „patriotske odbrane države“ , navodi ovaj diplomata.
Đukić: Ovo je pokazivanje lojalnosti hazjajinu, bez direktnog povoda
Sličan stav ima i Srećko Đukić, naš nekadašnji ambasador u Belorusiji, koji ističe da je mnogo što-šta prebrodio u karijeri, naročito tokom protesta devedesetih godina i da se napisao demantija. Ali ovaj potez ambasadorke Milić zapravo je bez povoda i predstavlja samo udvorički potez.
„Ako bi se tako napuštali skupovi, onda teško da bi neki diplomata prisustvovao bilo kojem skupu, narodčito kada se ima u vidu stepen današnje slobode reči i koja ni diplomatiju nije ostavila po strani. Nijedan častan diplomata ne bi napustio skup SNV, ako mu je stalo do Srba i srpsko-hrvatskih odnosa. Ovde to nije slučaj. Ovde se nastojalo da se po bilo koju cenu postane „neko“ i da se pokaže i dokaze vernost hazjajinu. Jer, preletači, a ovde je zaista u pitanju preletačica, i to još kako daleka od patriota u čije se jato sjatila, da se dokaže, pokaže, da potvrdi beskrajnu vernost i predanost“, zaključuje Đukić u razgovoru za Danas, dok njegov kolega bivši ambasador Duško Lopandić dodaje da takvom neodmerenom gestu ne treba pridavati važnot, jer je poruka ambasadorke pre svega bila iskazivanje lojanosti šefu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.