Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana saopštio je juče u Briselu da trajanje novih pregovora Beograda i Prištine o statusu Kosova neće biti ograničeno. Isto je rekao i francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner koji je, na zasedanju šefova diplomatija EU, izjavio da bi „trojka“ Evropske unije, SAD i Rusije trebalo da krajem avgusta pokrene pregovore od 120 ili više dana o Kosovu.
Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana saopštio je juče u Briselu da trajanje novih pregovora Beograda i Prištine o statusu Kosova neće biti ograničeno. Isto je rekao i francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner koji je, na zasedanju šefova diplomatija EU, izjavio da bi „trojka“ Evropske unije, SAD i Rusije trebalo da krajem avgusta pokrene pregovore od 120 ili više dana o Kosovu.
Cilj pregovora mora biti da se „približe dva ekstremna stava“ – srpske i albanske strane, i da se izbegne jednostrano proglašenje nezavisnosti pokrajine.
Štajnmajer: O Pokrajini – SAD, Rusija i EU
Brisel – Nemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer izjavio je u Briselu da se Nemačka zalaže za to da posrednik u novim pregovorima Beograda i kosovskih Albanaca bude međunarodna trojka sastavljena od EU-Rusija-SAD. Kako prenosi RTS, Štajnmajer je istakao da, međutim, postoje i drugačiji stavovi unutar EU, o čemu je trebalo da bude reči tokom sastanka Saveta ministara EU. „Neki smatraju da bi generalni sekretar UN Ban Ki Mun trebalo da odredi novog čoveka koji bi posredovao u procesu pregovora Srba i Albanaca, a postoji i drugi predlog prema kojem bi čitava Kontakt grupa trebalo da prati pregovore“, rekao je nemački šef diplomatije, ističući da on ima „drugačiji predlog“. „Uzimajući u obzir kratak vremenski rok o kojem govorimo, trebalo bi da bude što manje ljudi koji bi sedeli za stolom, pa sam ja za koncept međunarodne trojke, koja bi se sastojala od SAD, Rusije i EU – da bismo imali tri međunarodna posrednička partnera koji bi pregovarali sa Srbima i Albancima. Smatram da bi u slučaju da Rusija i SAD budu za istim stolom imali najbolje šanse da i Srbi i Albanci naprave neophodan pomak u tom procesu „, naglasio je Štajnmajer. On je, međutim, naglasio da bi vremenski rok za nove pregovore trebalo da bude ograničen i da bi Ahtisarijev plan trebalo da ostane osnova za nove pregovore.
– Ako posle 120 ili više dana pregovora ne bude rešenja, alternativa je da se vrati na „prvobitni“ plan Martija Ahtisarija – dodao je Kušner, naglasivši da EU mora u posredovanju u novim pregovorima odigrati ključnu ulogu i očuvati svoje jedinstvo.
Solana je na konferenciji za novinare saopštio da je stav Evropske unije da pregovori o Kosovu ne treba da budu nečim unapred određeni, ali da dve strane moraju da se snažno angažuju u tom procesu. Solana je podvukao da pregovori moraju biti utemeljeni na ciljevima stabilnosti i evropske perspektive Zapadnog Balkana.
Španski ministar Migel Anhel Moratinos je saopštio da novi pregovori srpske i albanske strane o Kosovu moraju biti „istinski, ozbiljni, kreativni, s novim elementima“, naglasivši da se „sve mogućnosti moraju staviti na sto i ništa se ne sme isključiti“. Moratinos je podvukao da „sve snage, kapaciteti i diplomatija moraju biti upotrebljeni“ i mora se izbeći jednostrano priznanje nezavisnosti Kosova. Izvori zasedanja su uoči sastanka naveli da bi novi pregovori srpske i albanske strane o statusu Kosova pod okriljem Kontakt grupe mogli najpre „posredničkom diplomatijom“ početi u septembru, a posrednici Evropske unije trebalo bi da budu Havijer Solana ili Karl Bilt. SAD i Rusija bi, takođe, odredili svoje posrednike, prema zamislima koje su se čule na zasedanju šefova diplomatija EU, koji su juče u Briselu, raspravljali o Kosovu, rekli su izvori zasedanja.
Posrednici Kontakt grupe najpre bi „putujućom diplomatijom“ kontaktirali sa srpskom i albanskom stranom, a kruži i zamisao da delegacije Beograda i Prištine dođu na „posredne“ pregovore u Beč ili Brisel. Zvaničnici EU, uoči zasedanja, ocenili su da će teško biti da se približe zasad suprotstavljeni stavovi Beograda i Prištine oko statusa Kosova, ali su naglasili da manevarski prostor ipak postoji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.