U Evropskoj uniji trenutno ne postoji saglasnost o potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom – izjavio je Oli Ren, komesar Evropske unije za proširenje, za nemački „Kelniše rundšau“
On je na pitanje da li Srbija može da postane članica Evropske unije, a da prethodno ne prizna Kosovo, rekao da su „sve zemlje kandidati za ulazak u EU obavezne da održavaju dobrosusedske odnose“.
U Evropskoj uniji trenutno ne postoji saglasnost o potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom – izjavio je Oli Ren, komesar Evropske unije za proširenje, za nemački „Kelniše rundšau“
On je na pitanje da li Srbija može da postane članica Evropske unije, a da prethodno ne prizna Kosovo, rekao da su „sve zemlje kandidati za ulazak u EU obavezne da održavaju dobrosusedske odnose“.
Ren, koji će danas u Berlinu razgovarati sa šefom nemačke diplomatije Frank-Valterom Štajnmajerom, u intervjuu je istakao značaj potpisivanja SSP sa Srbijom, ali i naglasio da za to postoje teškoće.
KOŠTUNICA: Zvaničan stav
Beograd – Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da izjava evropskog komesara Olija Rena o uspostavljanju dobrosusedskih odnosa predstavlja zvaničan stav Brisela. „Izjava evropskog komesara Olija Rena da je obaveza Srbije da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom i da Kosovo ima evropsku perspektivu predstavlja očigledno zvaničan stav Brisela da Srbija potpisivanjem Solaninog sporazuma priznaje nezavisnost Kosova i da se obavezuje na saradnju s ovom lažnom državom“, ocenio je premijer Srbije u pisanoj izjavi. On je istakao da pošto je ovakav sporazum sa EU protivustavan i sadrži neskrivenu nameru rasparčavanja Srbije, taj sporazum niko nema pravo da potpiše u ime Srbije. Prema njegovim rečima odgovor Srbije mora biti „dosledno poštovanje našeg ustava i nastavak principijelne politike da je Kosovo Srbija, koju podržava više od 150 država u svetu“.
– Veoma je važno da potpisivanjem sporazuma Srbiji uputimo signal vezan za njenu evropsku perspektivu. Ispunjavanje postavljenih uslova može da se poveže s kasnijom ratifikacijom sporazuma. Ali, EU nije centralizovana država i trenutno o ovome ne postoji konsenzus. Da li će tog signala biti, zavisi od država članica Evropske unije – rekao je Ren.
Sve članice EU za Srbiju na beloj šengen listu
U Evropskoj komisiji i stručnim telima Evropske unije odmakla je izrada redosleda mera za postepeno ukidanje viza za državljane Srbije. Slovenačko predsedništvo EU i Evropska komisija nadaju se da bi nacrt dokumenta o tome mogao biti dovršen do kraja meseca, preneli su agenciji Beta diplomatski izvori u Briselu. Spremnost da se ubrzano krene ka sklapanju sporazuma o stavljanju Srbije na tzv. belu šengensku listu ispoljena je kod svih članica Unije, potvrdili su isti izvori.
Komesar za proširenje je zanimanje EU za situaciju u Srbiji pre izbora objasnio rekavši da „Unija ne može ravnodušno da prati razvoj u jednoj od svojih budućih članica“.
TIRK: Čvršće veze kada Srbi budu spremni
Strazbur – Predsednik Slovenije Danilo Tirk rekao je juče da EU treba da učvrsti veze sa Srbijom samo kada sami Srbi budu spremni za to. Predsednik Slovenije, koja trenutno predsedava EU, istakao je da će to možda značiti čekanje da prođu parlamentarni izbori 11. maja, čiji ishod će možda zavisiti od „javnog besa zbog otcepljenja Kosova u februaru, koje je podržao Zapad“. „Sve što se desi treba da bude zasnovano na poštovanju srpske spremnosti da se uhvati u koštac sa samom stvari. Treba ozbiljno da shvatimo njihove izbore i ne treba da smatramo evropski element presudnim“, rekao je Tirk za Rojters. Ministri spoljnih poslova EU razgovaraće o Srbiji sledećeg utorka na sastanku u Luksemburgu, a Tirk je rekao da je još moguće da bi oni mogli da daju neku „vrstu ponude“ Srbiji. Beta-Rojters
– Srbija mora (11. maja) da donese značajnu odluku i nadam se da će se odlučiti za evropsku budućnost – dodao je.
Istovremeno, španska vlada najavila je da će pokušati da neutrališe otpor nekih zemalja članica EU prema potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom. Šef španske diplomatije Miguel Anhel Moratinos, posle razgovora s ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem, rekao je da se nada da će biti postignut dogovor o potpisivanju sporazuma do kraja meseca.
Ipak, konkretne ponude, može se zaključiti na osnovu signala iz Brisela, za sada neće biti zbog protivljenja Holandije i Belgije. Holandija nije promenila stav ni posle posete predsednika spoljnopolitičkog odbora skupštine Henka Jana Ormela Beogradu. Ministar spoljnih poslova Španije, međutim, i posle razgovora s kolegama zemalja koje iskazuju otpor prema potpisivanju SSP kaže da se nada da će Srbija što pre potpisati sporazum.
– Srbija je ključna zemlja na Balkanu, zato je logična strategija, kao što je kazao moj kolega Jeremić, da bude u Evropskoj uniji, da bi se garantovala stabilnost, mir i prosperitet ovog regiona – rekao je on.
Za to vreme, jedan od lidera narodnjačke koalicije, Velimir Ilić, najavljuje da, ako Sporazum i bude potpisan, neće biti ratifikovan u novom sazivu parlamenta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.