Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer demantovao je juče navode zapovednika Kfora, italijanskog generala Đuzepea Emilija Gaja, kao i ambasadora nekih članica NATO u Briselu, da bi do kraja godine trebalo da dođe do smanjenja tih snaga sa sadašnjih petnaestak na najviše osam hiljada.
Shefer je poručio da „želi da bude jasan, a to je da oni – uključujući one u uniformama – koji spekulišu s nekim mogućim smanjenjima Kfora, o tome ne govore u ime NATO“. U saopštenju izdatom u sedištu NATO navodi se da će „takva odluka biti donesena samo ako su atlantski saveznici uvereni da moguće smanjenje Kfora neće ugroziti bezbednost na Kosovu, ali i da još nije dotle došlo“.
Razloge zbog koji se spekuliše da je NATO, iako nezvanično, ipak odlučio da do kraja godine postepeno smanjuje broj svojih vojnika na Kosovu, trebalo bi pre svega tražiti u potrebi za jačanjem snaga u Avganistanu, u sklopu čega treba imati u vidu i uticaj svetske finansijske krize. Ovo su ključne ocene sagovornika koje je Danas kontaktirao povodom prethodne izjave Đuzepe Emilia Gaja. Dodatni razlog vidi se u raspoređivanju Euleksa od kojeg se očekuje da u većini slučajeva preuzme zadatke obezbeđivanja, a ne manje značajan motiv sagovornici našeg lista vide i u mogućem sklapanju neformalnog dogovora sa vlastima u Beogradu.
– NATO je najverovatnije postigao interni dogovor sa Srbijom da ona neće predstavljati opasnost za ugrožavanje nezavisnosti Kosova čime se otklanja osnovni problem zbog kojeg su pripadnici Kfora i došli na tu teriotoriju – kaže za Danas Momčilo Trajković, predsednik Srpskog pokreta otpora.
– Mandat ovih jedinca nikada nije ni bio bezbednost pripadnika srpske i drugih nealbanskih nacionalnosti, već je to posao međunarodnih policijskih snaga, tako da njihov odlazak u tom smislu neće povećati rizik. Ako je tačno da će Kfor zadržati svoje pripadnike samo na severu Kosova koji kontrolišu Srbi, kako bi sprečili sukobe sa Albancima, to je onda i uvod u podelu. To mi miriše na stvaranje velike Albanije i male Srbije, ukoliko ne bude ostvarena i teritorijalna pretenzija na Republiku Srpsku. To onda znači da se međunarodna zajednica odlučila na rešavanje problema po etničkom principu, odnosno podeli, što je na duži rok jako opasno – tvrdi Trajković.
Ninoslav Krstić, predsednik Foruma za sigurnost i demokratiju, kaže za Danas da je potreba za preraspoređivanjem vojnika alijanse u Avganistanu naložila smanjenje broja vojnika na Kosovu, ali i dolazak Euleksa koji bi u velikoj meri trebalo da preuzme njihove zadatke. On, takođe, naglašava uverenje NATO da Srbija više ne predstavlja vojnu opasnost, ali naglašava izveštaje svih relevantnih međunarodnih organizacija koje su Kosovo označile kao crnu tačku organizovanog kriminala i nebezbednosti u Evropi.
– Ovo je, ako je tačno, zapravo pokušaj sprovođenja ispod žita plana Martija Ahtisarija, kao što je formiranje KBS i ministarstva za snage bezbednosti, ali i smanjenje broja vojnika Kfora na najmanju moguću meru. Međutim, prema planu od šest tačaka koje je Srbija dogovorila sa UN, povlačenje snaga NATO nije predviđeno, a od sprovođenja tog plana nema ništa na terenu – zaključuje Krstić.
Gorani: Sve manja potreba za Kforom
Dukađin Gorani, politički savetnik premijera Kosova Hašima Tačija ocenjuje za Danas da je odluka o smanjenju broja vojnika NATO „dokaz da je na Kosovu, godinu dana nakon proglašenja nezavisnosti, uspostavljena bezbednost“.“Sa formiranjem KBS otvorila se mogućnost da se Kfor postepeno povlači s teritorije Kosova. To je dokaz i spremnosti kosovskih institucija da preuzmu odgovornost za bezbednosnu situaciju i regionalnu stabilnost. Kfor je bio angažovan kako bi olakšao posao drugim pripadnicima međunarodnih snaga i kako se Kosovo bude razvijalo potreba za njima biće sve manja“, kaže Gorani.
Britanija će smanjiti broj vojnika
London – Velika Britanija će znatno smanjiti broj pripadnika svog kontigenta u okviru NATO snaga na Kosovu, zbog poboljšane bezbednosne situacije u tom regionu, saopštilo je britansko ministarstvo odbrane. Vrhovni zapovednik NATO za Evropu (SACEUR) doneo je odluku da broj od 167 ljudi, koliko čini britanski kontigent na Kosovu „nije više neophodan“ i naveo da će između kraja marta i 1. septembra ove godine on biti smanjen na „mali broj ljudi“, piše u saopštenju, koje je dostavljeno agenciji. Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.