Demokratska stranka protekle nedelje potpisala je prvi u nizu sporazuma o strateškoj saradnji sa Demohrišćanskom strankom Srbije Vladana Batića, a najavljeno je i potpisivanje sličnog sporazuma sa novom Socijaldemokratskom partijom Srbije Rasima Ljajića i potvrđivanje već postojećeg partnerstva sa Srpskim pokretom obnove.
Potpisivanje ovih sporazuma sa strankama leve i desne orijentacije na političkoj sceni u Demokratskoj stranci objašnjavaju potrebom za snaženjem političkog bloka koji podržava evropske integracije, odbacujući pri tom sve spekulacije da je reč o stvaranju predizbornih koalicija.
– Cilj nam je da stvorimo snažan front za politiku integracija sa Evropskom unijom i za izvlačenje naše zemlje iz ekonomske krize. Za te poslove neophodan je najširi mogući konsenzus i tu nema neke velike filozofije, kaže za Danas Jelena Trivan, portparol Demokratske stranke, i dodaje da će sporazum koji će DS potpisati sa Rasimom Ljajićem u novembru-decembru, predstavljati samo nastavak jednog dugogodišnjeg partnerstva.
Sporazum sa Demohrišćanskom strankom Srbije Vladana Batića, prema rečima Trivanove, predstavlja jačanje partnerstva ove dve stranke u Narodnoj skupštini pri izglasavanju zakona neophodnih za približavanje Srbije Evropskoj uniji. Trivanova navodi da DS u parlamentu ima dobru saradnju i sa LDP-om oko svih evropskih zakona. „To praktično znači da nije uvek potrebno da se dogovori formalizuju da bi se politika sprovodila“, kaže portparolka DS, najavljujući sklapanje novih strateških partnerstava.
Tek sklopljeno partnerstvo sa DS, za Demohrišćansku stranku Srbije je od velikog značaja. „Ono ne predstavlja samo zajednički nastup u parlamentu, već i zajedničko učešće na budućim parlamentarnim izborima. Takođe, uz pomoć demokrata, DHSS će ojačati stranačku infrastrukturu, rešiće i dosta kadrovskih problema, a doći će i do prostora. Demokratska stranka obećala je da će implementirati naše kadrove u lokalne samouprave tamo gde je to moguće“, objašnjava Batić za naš list i dodaje da sporazum DS i DHSS nije ideološko savezništvo, već je to partnerstvo na temeljima istih vrednosti. Na pitanje da li potpisivanje sporazuma sa DS znači i da će ova stranka pomoći DHSS u prikupljanju 10.000 potpisa za preregistraciju stranke, Batić kaže da pomoć njegovoj stranci u tom domenu nije potrebna. „Imamo dovoljan broj članova, a samim tim i dovoljan broj potpisa za preregistraciju“, kaže Batić.
Krajem novembra, odnosno početkom decembra, Demokratska stranka će potpisati još jedan strateški sporazum sa Socijaldemokratskom partijom Srbije, strankom Rasima Ljajića, koja je u osnivanju . „Mi i DS delimo iste ideje evropske socijaldemokratske levice i prirodno je da sa njima formalizujemo partnerstvo, jer su oni jedini članovi Socijalističke internacionale. To će biti temelj i za naše operativne dogovore oko učešća na parlamentarnim i lokalnim izborima, kao i za postizborne koalicije“, kaže Meho Omerović, potpredsednik aktuelne Ljajićeve Sandžačke demokratske partije. On dodaje da su SDPS i DS objektivno najsličnije stranke na političkoj sceni Srbije, a ideološka bliskost postoji i sa SPS, koja je dobar partner u republičkoj vladi.
Paralelno sa nastojanjima Demokratske stranke da stvarajući nove saveze obezbedi stabilniju većinu u parlamentu, i vladajuća G17 plus ubrzano radi na proširenju i promeni imidža. Pregovori G17 plus sa Zajedno za Šumadiju, kragujevačkog gradonačelnika Veroljuba Stevanovića, Koalicijom za Pirot Vladana Vasića i Pokretom „Živim za Krajinu“ Boška Ničića , oko formiranja regionalne unije poodmakli su. Suzana Grubješić, šefica poslaničkog kluba G17 plus, objašnjava za Danas da će u regionalnu uniju ući dosadašnji partneri one partije, ali i neki novi lokalni i regionalni pokreti, kao i da će osnivačka skupština biti održana do kraja godine. I Grubješićeva, kao i predstavnici ostalih partija, transformaciju sopstvene stranke ne dovode u vezu sa raspisivanjem novih parlamentarnih izbora .“Izbore ne očekujemo pre redovnog termina, 2012. godine.“, kaže Grubješićeva.
I politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da potpisivanje sporazuma o saradnji među strankama automatski ne mora da znači i pripremu za skore izbore. „Demokratska stranka potpisivanjem sporazuma sa drugim manjim strankama najpre želi da obezbedi izvesnu, stabilnu podršku za izglasavanje zakona u Skupštini Srbije, budući da se pokazalo da sadašnja većina nije potpuno harmonična. To je bilo najočiglednije kod izglasavanja izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju“, kaže Stanković i dodaje da se strateški sporazumi DS sa Batićem i Ljajićem dosta razlikuju. Dok Batić očekuje da će sporazumom sa DS obezbediti zajednički nastup na izborima i sigurni ulazak u novi parlament, dotle će zajednički nastup SDPS i DS na novim izborima zavisiti isključivo od Ljajićeve političke procene. „Da je Ljajić hteo da se utapa u Demokratsku stranku zasigurno ne bi pravio sopstvenu regionalnu stranku sa sedištem u Beogradu“, objašnjava Dejan Vuk Stanković i dodaje da je sa druge strane G17 plus bila prinuđena da se okrene stvaranju regionalne unije budući da joj je dosta oslabio imidž stranke eksperata. Stanković kaže i da G17 ne priželjkuje skorije raspisivanje izbora, jer je za predstavljanje nove stranke javnosti i privlačenje potencijalnih birača potrebno dosta vremena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.