Uveren sam da ćemo pravnim i demokratskim sredstvima uspeti da sprečimo najavljeno proglašenje deklaracije o Vojvodini. To ćemo uspeti snažnim angažovanjem svih političkih stranaka koje žele poštovanje Ustava zakona Srbije, doslednu primenu okvira za autonomiju Vojvodine, ali i odlazak u istoriju privatne države Bojana Pajtića.
SNS će tražiti da Vlada Vojvodine povuče Predlog deklaracije o Vojvodini, jer se ona pojavila bez rasprave čak i među vladajućim strankama na pokrajinskom nivou – kaže za Danas Igor Mirović, potpredsednik Srpske napredne stranke i predsednik Saveta SNS za Vojvodinu.
Zašto ste protiv Deklaracije? Da li samo zato što ju je predložio pokrajinski premijer i potpredsednik DS Bojan Pajtić?
– Taj dokument ima opasne namere. Građani su veoma uznemireni, a cilj je da se stvori dodatni pritisak na Vladu Srbije u najnepovoljnijem političkom trenutku.
Predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor samo je odložio raspravu o Deklaraciji, ali će sednice ipak biti?
– Dobro je što je Pastor odložio zasedanje na kojem je trebalo da se usvoji Predlog deklaracije o ustavno-pravnoj zaštiti Vojvodine Bojana Pajtića, ali nije dobro što i dalje postoji namera vladajuće strukture oko DS da taj pamflet dospe na dnevni red. Međutim, uveren sam da ćemo uspeti u tome da sprečimo donošenje deklaracije, koja je dokaz postojanja potpuno privatnog odnosa prema opštim vrednostima.
Može li sve ovo biti i jedan od povoda za smenu vojvođanske vlasti i premijera Pajtića?
– Već nekoliko nedelja, zbog potpunog gubitka legitimiteta, SNS zahteva suštinsku raspravu o odgovornosti pokrajinske vlasti za loš ekonomski položaj Vojvodine. Deklaracija predstavlja samo priznanje da privatni vlasnici ne odustaju od toga da sami mere šta građani Vojvodine žele. A građani sigurno ne žele sukob sa sopstvenom državom.
Da li se naprednjaci nadaju nastavku dijaloga Beograda i Priština i u kom smeru bi sve trebalo da ide?
– Zahtevamo i očekujemo nastavak dijaloga u smeru postizanja političkog dogovora, koji će obezbediti punu zaštitu našeg naroda na Kosovu i Metohiji. Vlasti u Prištini moraju iskazati dodatnu meru za kompromis.
Koje ustupke bi Srbija u nastavku dijaloga mogla da učini?
– Već smo napravili puno ustupaka. Srbija je iskreno ušla u dijalog sa ciljem da se obezbedi mir, stabilnost i da se stvore uslovi za razvoj srpske zajednice na KiM. U interesu svih strana u pregovorima je da do dogovora dođe. Naglašavam da Srbija ima svoje uslove, ispod kojih ne želi i ne može da ide.
Da li bi Beograd mogao direktno da pregovara sa Prištinom, bez posredovanja EU?
– Ako smo vekovima živeli zajedno, ne vidim razlog zbog čega ne bismo mogli bez posrednika, otvoreno, konstruktivno i direktno da razgovaramo o otvorenim problemima. Pravo je pitanje da li to odgovara vlastima u Prištini i da li se mogu snaći u dijalogu bez tutora.
Premijer Dačić kaže da bi Srbija mogla, na osnovu dogovora, da usvoji ustavni zakon koji bi omogućio prebacivanje ovlašćenja vladi u Prištini, a u skladu sa Ustavom Srbije. Kako SNS gleda na tu ponudu?
– Donošenje ustavnog zakona podrazumeva najširi mogući konsenzus među parlamentarnim strankama, uz puno poštovanje ustavnih normi i načela. Srbija nikada neće priznati Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu i učiniće sve da svaka pojedinačna norma Ustava i svih zakona bude usmerena na očuvanje suvereniteta, s jedne strane, i pune zaštite našeg naroda na KiM, s druge.
Koliko smo, odbijanjem da potpišemo sporazum s Prištinom, odložili dobijanje datuma za početak pregovora sa EU?
– U suštini, modernizacija Srbije izraz je volje većine građana za ukupnim političkim i ekonomskim promenama u zemlji. Datum za početak pregovora sa Evropskom unijom treba da bude signal da i zemlje EU imaju svoj interes od modernizacije Srbije. Zapanjilo bi me da su nam oko ovog pitanja interesi suprotstavljeni.
LDP tvrdi da odbijanjem sporazuma vlast rizikuje budućnost i Srbije i sopstvenu?
– Čudi me što ih do sada prištinske vlasti nisu pozvali u sastav svoje delegacije. Baš su kreativni.
Izolacija
Da li odbijanje da potpišemo sporazum može skupo da nas košta i odvede u izolaciju?
– Izolacije neće biti. Srbija želi da se modernizuje, pre svega u ekonomskom smislu, i zato namerava da vodi politiku saradnje i sporazumevanja, koja omogućuje upravo tu modernizaciju. Srbija i bez evropskih pretpristupnih fondova može da preživi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.