Svih 16 od 31 odbornika, koji su juče prisustvovali sednici Skupštine opštine Leposavić, glasalo je da se u ovoj opštini 15. februara održi referendum, na kojem će se građani izjasniti da li prihvataju institucije samoproglašene kosovske države na severu KiM.
Sednici nije prisustvovalo 12 odbornika DS i po jedan iz DSS, PUPS i naprednjaka. Za referendum su glasali predstavnici opozicije iz DSS, SNS, Nove Srbije i SRS, ali i SPS, koja sa demokratama drži vlast u Leposaviću.
Skupštine opštine Zvečan, Zubin Potok i severna Mitrovica ranije su donele odluku o održavanju referenduma, koji je u ove tri opštine zakazan 14. februara. Narednih dana trebalo bi da se drži i zajednička sednica skupština četiri srpske opštine, a posle božićnih praznika očekuje se i početak priprema za održavanje referenduma.
– Za odbornike DS referendum sa ovako formulisanim pitanjem, koje je u suprotnosti sa Ustavnom Srbije i stavom države, neće doneti ništa dobro građanima ni u Leposaviću, niti na celom KiM. DS nije usamljena u ovakvom političkom stavu, niti će to uticati na jedinstvo Srba. Svi građani na severu KiM ne prihvataju kosovske institucije, bore se za očuvanje srpskih institucija i u tome će ostati jedinstveni – kaže za Danas Branko Ninić, predsednik opštine Leposavić i lokalni funkcioner DS.
Ninić negira da je iz centrale stranke vršen pritisak na odbornike i napominje da je ministar za KiM Goran Bogdanović proteklih dana „sa njima razgovarao kao stanovnik Leposavića“.
Predsednik Srbije Boris Tadić je krajem prošle nedelje upozorio da bi najavljeni referendum srpskih opština na severu KiM bio „neustavan, izlišan i da bi vodio produbljivanju krize“. „Referendum može da izazove međunarodnu reakciju i ničemu ne služi, a može dovesti u pitanje bezbednost naših građana“, ukazao je Tadić.
– Iz Beograda smo najpre čuli da je referendum na severu KiM neustavan, a sad se priča da nije u skladu sa državnim i nacionalnim interesima. Mi tvrdimo da održavanje referenduma samo jača pregovaračku poziciju Beograda. Pokušavamo da objasnimo građanima, međunarodnoj zajednici, kosovskim Albancima i Vladi Srbije da nismo protiv države, nego protiv nasilnog pokušaja Albanaca i dela međunarodne zajednice da nam nametnu rešenja koja su u suprotnosti sa Ustavom Srbije – objašnjava za Danas Krstimir Pantić (SNS), predsednik opštine severna Mitrovica.
Prema Pantićevim rečima, referendumsko pitanje formulisano je tako da ne ugrožava Srbe južno od Ibra. On kaže da bi „voleo da se referendum raspiše i na jugu Pokrajine, u srpskim opštinama koje još nisu ukinute, jer su većini srpskih mesta nametnute kosovske institucije“.
– Referendumsko pitanje nije o podeli KiM da bi rušilo jedinstvo srpskog korpusa. Ono nema veze sa statusom, niti sa položajem Srba južno od Ibra. Reč je o tome da su Srbi na severu već dve godine izloženi pritiscima Prištine, koja tvrdi da bi građani prihvatili kosovske institucije, ali im to ne dozvoljavaju lideri. Poslednjih šest meseci i u Beogradu imamo poplavu prihvatanja elemenata kosovske državnosti, od ličnih karata, saobraćajnih tablica i dozvola, carinskog pečata, katastra do integrisanog upravljanja carinama – kaže za Danas Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM i funkcioner DSS.
Jakšić ističe da „ne razume šta je problem u referendumskom pitanju: Da li Srbi na severu prihvataju institucije samoproglašene kosovske države, ako su one neprihvatljive i za Beograd“ i da „očekuje da ministar za KiM Goran Bogdanović, ako priznaje SO Leposavić, dođe i glasa na Sretenje“.
Stević: Vladajuća koalicija nije ugrožena
Državni sekretar Ministarstva za KiM i član Predsedništva SPS Zvonko Stević ocenjuje za Danas da jučerašnja podrška socijalista referendumu u Leposaviću neće dovesti u pitanje vladajuću koaliciju sa DS u ovoj opštini, niti će uticati na saradnju u Vladi Srbije. Stević kaže da stav SPS u Leposaviću održava mišljenje srpskog naroda na severu KiM, kojem bi trebalo da se prikloni i njihov koalicioni partner. Na pitanje da li je referendum štetan po srpske nacionalne i državne interese, Stević odgovara da „narod ima pravo na izjašnjavanje na lokalnom nivou u vezi s pitanjima koja se tiču uslova života, ali da referendumsko pitanje prevazilazi te okvire i da imajući u vidu da se unapred zna opredeljenje naroda, referendum neće doprineti smirivanju situacije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.