Tokom proteklog vikenda zasedali su glavni odbori LDP, SPS i DSS i građanima Srbije poslali različite političke poruke. Lider LDP Čedomir Jovanović ponovio je zahtev da Srbija što pre postane član NATO što bi, po njemu, bio najkraći put ka EU.
Na sednici GO održanoj juče u Beogradu, pod sloganom „Nova politika – nova ekonomija“, Jovanović je kritikovao vladajuće stranke što se, kako je rekao, i dalje drže rezolucije o vojnoj neutralnosti koja je doneta u vreme vlade Vojislava Koštunice.
On smatra i da je rušenje „tabua oko NATO“ najjasniji signal našeg evropskog opredeljenja i orijentacije i ističe da alijansa više nije vojni već bezbednosni savez koji omogućava državama članicama i priliv stranih investicija. „Bez članstva u NATO nema ni plastenika sa paprikama u Leskovcu“, kazao je lider LDP i dodao da se to odnosi i na velike infrastrukturne projekte u Srbiji. „Nijedna istočnoevropska zemlja nije postala članica EU a da prethodno nije bila u NATO“, podsetio je Jovanović. On je naveo da se vlast drži stava da „Koštunica ne valja ali njegove stavove ćemo mi da preuzmemo da bismo preuzeli i njegove birače“ i istakao da je takva politika pogrešna.
Na sednici GO SPS održanoj u subotu u Beogradu, predsednik socijalista Ivica Dačić najavio je da će SPS na kongresu u decembru izabrati novo „podmlađeno“ rukovodstvo, ali nije želeo da govori o imenima kandidata za novo rukovodstvo stranke. Redovni 8. kongres SPS najavljen je za 11. decembar u Beogradu, a planirano je da SPS na tom kongresu donese i novi program i statut stranke. „SPS nije imao dovoljno prostora da se predstavi kao autentična socijalistička stranka, već je bio predstavljen kao stranka Slobodana Miloševića“, rekao je Dačić. On je rekao da SPS-u prilazi sve više mladih koji nisu bili ni rođeni u vreme kada je ta stranka osnovana.
DSS je sednicu GO održala takođe u subotu, ali u Lazarevcu, opštini čiji su radnici značajno doprineli pobedi DOS pre 10 godina. Predsednik DSS Vojislav Koštunica ponovio je protivljenje politici „EU nema alternativu“, ali i eventualnom referendumu na kome bi se građani izjasnili da li su za Evropsku uniju ili za Kosovo. Takvo pitanje bi, primetio je, bilo protivustavno. Lider DSS je istakao da Srbija ima legitimno i demokratsko pravo da brani svoje državne interese i saopšti Briselu da se suprotstavlja svakom pokušaju da se na teritoriji Srbije pravi još jedna albanska država i odbacio kritike da politika njegove stranke vodi u samoizolaciju. Analizirajući deset godina od rušenja Miloševića, Koštunica je zaključio da se „u Srbiji najbolje živelo dok je DSS bio na vlasti“.
Podržaćemo vladu zbog Sandžaka
Čedomir Jovanović je izjavio da će LDP podržati Vladu Srbije ukoliko bude ucenjena zbog načina rešavanja problema u Sandžaku i zatražio sastanak sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem o situaciji u tom delu zemlje. Jovanović smatra da su ministri Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin najodgovorniji za situaciju u Sandžaku „jer ne biraju sredstva kojima će uništiti alternativu i zato što su zapostavili sve probleme u Sandžaku“.
Jovanović je odbacio stavove da se u Sandžaku radi o verskom fundamentalizmu i pretnji Srbiji, istakavši da je reč o sukobu dve struje unutar bošnjačke nacionalne zajednice. „Svako ko se plaši za opstanak vlade zbog spremnosti da učestvuje u rešavanju sandžačkog problema treba da zna da može da računa na podršku LDP“, rekao je lider ove partije. Prema Jovanoviću, za rešavanje sandžačkog problema neophodna je normalizacija rada bošnjačkog nacionalnog veća, povlačenje štetne odluke verske komisije ministarstva vera o veroučiteljima, akreditacija novopazaraskog Internacionalnog univerziteta… Jovanović je naveo i spremnost LDP da se suprotstavi svima koji misle da mogu „kosovski poraz da kompenzuje pobedom u Sandžaku protiv nepostojećeg neprijatelja“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.