Srpska zajednica na Kosovu je najveći udarac doživela oružanim sukobom u Banjskoj, od kog se još oporavlja. Dok se oporavlja, građani odlaze, kaže za Danas novinarka Radio kontakt plusa iz Kosovske Mitrovice, Ana Marija Ivković.
Građani na severu Kosova u nedelju su imali priliku da glasaju za ili protiv smene gradonačelnika izabranih na lokalnim izborima koje su Srbi bojktovali, no nakon što je Srpska lista, a za njom i druge srpske stranke sa severa, pozvala Srba na bojkot ovaj proces nije uspeo. Izašlo je 0,54 odsto građana, s toga će gradonačelnici u Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu ostati na svojim funkcijama.
Sa našom sagovornicom razgovarali smo dan nakon glasanja koje je prošlo uz nadzorne kamere na biračkim mestima, koje su negde snimale i sam čin glasanja, barem tamo gde je birača bilo.
Priština od međunarodne zajednice traži da se Kosovu ukinu sankcije nakon što je završen proces glasanja za smenu gradonačelnika. Ivković smatra da glavni argument za neukidanje sankcija je odnos Prištine prema srpskoj zajednici.
„Tu govorimo o upadima u opštinske objekte prošle godine, nezakonitu eksproprijaciju i to da kosovski premijer ima poverenje samo prema određenoj grupi Srba, ali ne i prema ostalima.“
Formalno je ispunjen uslov jer je ispao referendum, ali je trebalo odraditi nekoliko preduslova da bi se proces zaista desio, poput čišćenja biračkog spiska.
Govoreći o bojkotu Srba ona kaže da je on bio greška najviše iz ugla da narednih godinu dana neće postojati zakonska mogućnost da se dođe do ovog procesa.
„Problem je nastao onog trenutka kad se Srpska lista oslonila na to da će gradonačelnici podneti ostavke. Nije mi jasno odakle im takav zaključak. verujem da sumislili da će pritisak međunarodne zajednice dovesti do toga“.
Nažalost ovo je pogrešan postupak Srpske liste u kalkulaciji kako će dalje nastupati gradonačelnici na severu.
„Bojkot je iz perspektive da imamo nerealne biračke spiskove, duboko nepoverenje u kosovsku vladu od strane srpske zajednice zaista bio jedini očekivani korak“.
Na biračkim mestima su prvi put korišćene kamere, a na određenim biračkim mestima one su snimale i sam čin glasanja. Ivković kaže da ne zna šta dalje da očekuje od upotrebe kamera na izborima, jer je ovo bio pilot projekat.
„Suštinski mislim da se nije razmišljalo o posledicama i da li će to građane nateraati da glasaju ili ne. Mislim da ni Samoopredeljenju nije stalo da kontroliše ko je kako glasao, jer i oni, kao i sve druge kosovske stranke, imaju mehanizme da dođu do glasova, kao i svoju armiju botova. Slično onome što gledamo u Srbiji“, kaže novinarka Kontakt plusa.
Smatra da je Srpska lista napravila grešku što to nije tražila, a razlog je, kao što je već napomenula, to što su očekivali da gradonačelnici podnesu ostavke.
„Očekujem da narednih godinu dana nema promene gradonačelnica i da će oni voditi stranačku politiku. Mi smo videli da gradonačelnik Severne Mitrovice Erden Atić pre svega vodio stranačku politiku Samoopredeljenja. Ne radi se o brizi za potrebe građana nego o ispunjenju kriterijuma koje je postavila njihova stranka. Očekujem da će to činiti i drugi gradonačelnici, možda ne toliko oni koji dolaze iz Samoopredeljenja. Mislim da nam ovo otvora prostor da dođe do novih kriza na terenu“, navodi ona.
Upitana šta preostaje srpskoj zajednici, ona odgovara – ne mnogo.
„Nažalost ne mnogo. Najveći udarac srpska zajednica je doživela Banjskom. Mislim da se još od toga oporavlja, a dok se oporavlja građani odlaze“, kaže.
Nije sigurna šta mogu biti naredni koraci, osim da najzad dođe do političke stranke ili okupljanja građana srpske nacionalnosti koji bi se bacili popravkom života Srba, a ne stranačkom politikom SNS-a.
„Poslednje dve godine, ali i duže, da se vodila stranačka i stihijska politika prema Kosovu. Odluke su se donosile na sonovu toga šta međuanrodna zajendica zahteva od Beograda, a ne na osnovu toga šta je ono što bi zadržalo građane. Teško je na severu, još teže je na jugu. Građani se hapse uz optužnice za ratne zločine koje su vrlo čudno, reč je o povratnicima. Na severu imate strah građana da će biti uhapšeni bilo kakvim povezivanjem s Banjskom i barikadama. Ništa se ne radi da se stabilizuje zajednica, nego se radi isključivo na tome da SNS sprovodi međuanarodnu politiku i da sprovodi kriterijume koje je postavila međunarodna zajednica“, ukazuje.
Ona kaže da to čine i obe vlade, a da međunarodna zajednica na to „žmirka“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.