Srbija se obavezala da će u privremene prihvatne centre smestiti novih 3.000 izbeglica, pored 3.000 na koje se obavezala ranije, rekla je novinarima u Briselu portparolka Evropske komisije Mina Andreeva. Ona je kazala da je to dogovoreno na prekjučerašnjoj video-konferenciji predstavnika grupe od 11 zemalja koje leže duž takozvane zapadnobalkanske migrantske rute, koja vodi i kroz Srbiju.
Istom prilikom je dogovoreno da će i Hrvatska, koja se prethodno obavezala da će prihvatiti još 3.000, pored 2.000 za koje se obavezala da će ih primiti prošle nedelje. Plan koji je usvojen na mini-samitu ovih zemalja prošlog meseca u Briselu predviđa da se u privremene centre na Zapadnom Balkanu smesti ukupno 50.000 izbeglica, ali zasad su ponude osim Srbije i Hrvatske dale samo još Slovenija i Mađarska.
Prema ranijim saznanjima Danasa, Vlada Srbije počela je da sprovodi plan za opremanje više desetina lokacija za duži smeštaj izbeglica. Diplomatski izvori, zaduženi za pomoć Srbiji u rešavanju problema sa izbeglicama, istakli su da Vlada Srbije planira da u narednom periodu prihvati 12.000 izbeglica, što je za EU nedovoljan broj, odnosno evropski zvaničnici tražiće od Srbije da prihvati mnogo više. Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio prošle sedmice da će Srbija zadržati pristojan i tolerantan odnos prema migrantima iz zemalja Bliskog istoka i poručio da su katastrofična predviđanja o tome da će više stotina hiljada njih ostati u Srbiji – glupost.
Izbegličko-migrantska kriza sa kojom se suočava Evropa smatra se ključnim razlogom za kašnjenje u objavljivanju godišnjih izveštaja Evropske komisije o napretku država ka članstvu u EU. Poznavaoci prilika ističu da je Brisel spreman da podnese povoljniji izveštaj o Turskoj, koja već već duže vreme ima zastoj u procesu evropske integracije i trpi kritike na račun ljudskih prava, ukoliko bude postignut dogovor da se Ankara aktivno uključi u prevazilaženje tog problema. Kako Danas saznaje u diplomatskim krugovima u Briselu, moguće je da će predstavnici EK ovih dana posetiti Tursku kako bi se razgovaralo o „migrantskoj ruti“, a rezultati razgovora uticaće na konačni izveštaj.
Sastanak sa Flekenštajnom
Premijer Vlade Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa poslanicima Evropskog parlamenta Đanijem Pitelom i Knutom Flekenštajnom. Pitela je predsednik Partije evropskih socijalista, druge po snazi u Evropskom parlamentu, dok je Flekenštajn potpredsednik.
Kif: Podrška Beogradu
Ambasador Velike Britanije Denis Kif izjavio je da Srbija ima podršku te zemlje u procesu pristupanja Evropskoj uniji, daljim naporima za unapređenje saradnje u regionu, kao i pristupu migrantskoj krizi. Kif je razgovarao sa ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović o daljem unapređenju saradnje između dve države u procesu evropskih integracija. Sagovornici su pozitivno ocenili napore koje premijer i Vlada Srbije ulažu u jačanje regionalne saradnje. Joksimovićeva je istakla da zajednička sednica vlada Srbije i BiH predstavlja dobar način da se saradnja produbi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.