Dosadašnja antisocijalna populistička politika Vlade Ane Brnabić sve veći broj građana gura ka ili ispod granice siromaštva, saopštio je u Ekonomski odbor partije Srbija centar.
Kako se dodaje, umesto nametanja imaginarne realnosti, u kojoj građani treba da se hrane parizerom od 250 dinara, potrebne su hitne fiskalne i socijalne mere koje će biti upravljene ka socijalno najranjivijem delu stanovništva.
„U tom smislu, važan aspekt ekonomskog programa Srbija Centra je preraspodela poreskog tereta, u cilju smanjenja poreskog tereta zaposlenih za 12 do 15 procenata i poreske podrške malom i srednjem preduzetništvu, u kombinaciji sa merama socijalne podrške koje će biti usmerene ka onima čiji su prihodi između minimalne i medijalne zarade, umesto postojećih neselektivnih mera“, piše u saopštenju.
Ekonomski odbor Srbija centra navodi da je analiza minimalne potrošačke korpe, koja je sastavljena tako da pokriva jedva dve trećine potreba kada je reč o kvalitetu i količini hrane prema standardima Svetske zdravstvene organizacije, dok više od trećine zaposlenih nema dovoljno novca ni za takvu potrošačku korpu, pokazatelj da danas u Srbiji imamo sve više tzv. zaposlenih siromaha.
„Poskupljenje namirnica u Srbiji je izrazito veliko u prethodne dve godine, višestruko veće od nominalne inflacije (hrana je poskupela 44 odsto naspram 15,1 odsto inflacije u 2022.). U zemlji u kojoj više od polovine zaposlenih ne mogu da priušte ni dve trećine prosečne potrošačke korpe, a 25 odsto domaćinstava nije u stanju da plaća redovno račune za struju i grejanje (Republički zavod za statistiku), jasno je da se egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenih zadovoljavaju ispod svakog nivoa dostojanstvenog života“, navodi se.
Kako se zaključuje, Srbija centar je potpuno saglasan sa sve učestalijim pozivima javnosti i sindikata za preduzimanjem ekonomskih i socijalnih mera da se ovakvo stanje promeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.